Kapitalismin raadollisuus

pinnassa

juuri nyt hyvin havaittavassa muodossa
--------
Kapitalismi paljastaa tod.
Kirjoittanut: luonteesa 22.5.2006 klo 17.03

saamme par'aikaa nähdä rajua talouden kuperkeikkaa jossa pörssi syöksyy ja raha on siirtynyt ja koko ajan siirtyy tavallisilta säästäjiltä ja kotitalouksiksilta rikkaiden sijoittajien taskuun.
Käsittämätöntä että tällainen on kapitalismin henki, ettei se parempaan pysty, ettei se välitä muista kuin niistä joilla on ja jotka osaavat sen pelisäännöt.
Tavallien pankin asiakas on tässä se joka rikastuttaa rikkaita, tavallinen rahstosäästäjä on pahan kusetuksen uhri sortuessaan uskomaan että hänen puoltaan joku rahalaitos pitää.
Itselläni ei ole hätää, osasin luopua ajoissa mutta ajattelen niitä ymmärtämättömiä ja kauniisiin puheisiin luottaneista jotka nyt ovat kovan riiston kohteena kun heidän säästönsä hupenevat.
Rikkaat sijoittajamogulit ajavat nyt kurssit alas ja sitten ilmaantuvat kuin hyeenat taas paikalle kun kaikki on halpaa.
Joku voi sanoa miksi kirjoitat tästä täällä mutta kyllä tämä on politiikkaa, kansainvälistä vielä, koska kaikkea johtaa USAn pankkiirieliitti ja tämä kaikki heijastuu myös suomalaisen arkeen kun omat päättäjämme ovat tähän liemeen kansamme johdattaneet.
Ällöttää että maailma on tällaiseksi keinottelijoiden luolaksi nyt tehty. Häpeän päättäjiä.

3

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehitystä

      maailman raha-asiat ovat siirtyneet harvojen juutalaispankkiirien käsiin. He pystyvät hallitsemaan ja horjuttamaan maailmantaloutta kohtuuttomasti ja keräämään itselleen koko ajan lisää jarruttaen muun maailman kehitystä ja vaurastumista.
      Sekä Yhdysvaltain keskuspankin että Maailmanpankin pääjohtaja kuuluvat näihin juuttalaisiin joita pörssimaailma Waltstriitillä Nykissä on väärällään.
      Globalisatio on synnytetty juuri siksi että maailman rahastaminen voi tapahtua heidän toisestaan. Ja heidän kanssaan ovat yhteistyössä koko maailmantalouden eliitti ja paikalliset vuorineuvokset.
      Ja minne katosi valtava määrä kultaa kun WTC tornit räjäytettiin? Tornien holveihin ympäri maailmaa kasatusta kullasta saatii virallisesti talteen vain ehkä kolmasosa.
      Ja ketkä kärsivät: juuti nyt romahti Intia ja Etelä Amerikka, siis kaikki köyhemmät joilta vedettiin fyrkat ja jätettiin ne taas kasvattamaan uutta pottia kunnes se on tarpeeksi suuri korjattavaksi taas pois.
      Sikatouhua...ja meidänkin päättäjämme ovat kaikessa mukana, erityisesti ollilat ja liliukset...ym vuorineuvokset

      http://911research.wtc7.net/wtc/evidence/gold.html

      http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Wolfowitz

      http://www.taivaansusi.net/historia/rothschild.html

    • Duunari

      Todella!!! Ei voi kun toivoa, että tulee se päivä, että ei auta setelit eikä kulta näitä kapitalismin kunniakkaita edustajia. Mä olen ainakin niin täynnä tämän yhteiskunnan raadollisuutta ja rahan valtaa, että jos yksin pystyisin menisin koko työväen puolesta lakkoon. Niiden ihmisten, jotka käyvät töissä alle 2000€ kk palkalla ja maksavat tunnolisesti veronsa!

      • omaisuuksia

        edelleenkään ei´vät maksa edes veroa, esim. Hassi vain 15% maksaa palkastaan veroa. Vain peruspalkka verollista n.6000 € kk

        sitten veroton osuus jonka junailleet, kulukorvaus numikkeiksi.
        Niitä verovapaana n. 12000-13000 € kk per..lurjus...

        Hassi hiljaa kuin kusisukassa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3693
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3599
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3340
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3312
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      89
      1376
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1323
    Aihe