Mazda on kehittänyt itsestään luonnossa hajoavan auton. Mazda 6 hajoaa korroosion toimesta itsestään jo muutamassa vuodessa. Katsokaahan alustaan, joko siitä menee sormi läpi ensimmäisen talven jälkeen?
Mielestäni Mazda on tehnyt vuoden ympäristöteon,
ei enää autoromuttamoita. Pihan perällä Mazda maatuu itsestään jo muutamassa vuodessa.
Mielestäni Mazda on tehnyt vuoden ympäristöteon,
ei enää autoromuttamoita. Pihan perällä Mazda maatuu itsestään jo muutamassa vuodessa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niistähän nokkasi ja heittäydy mieheksi, elä jonninjoutavaa potaskaa.
Onko tarkoituksesi nostaa omaa itsetuntoasi tällä "älykkäällä" viestillä ?
Saitko viestistäsi mielihyvän tunnetta ?
Toinen vaihtoehto on tietysti se, että hankit jonkun muun harrastuksen josta olo paranee.
Harrastan kompostointia ja Mazdasta saa parin vuoden käytön jälkeen hyvän maatuvan kompostin.
kahta-kolmea vuotta kauempaa?
Auto kuuluu ostaa uutena ja takuu kun umpeutuu niin uutta tilalle.
Köyhien höpinöitä tuollaiset ruostumiset, niitähän se haittaa ketä vanhoja autoja ostelee.
Mitä tällekään kirjoittajalle on väliä ruostuuko auto kahdessa vai kuudessa vuodessa, itsellä kun on varaa ajaa ainostaan yli 15 vuotiailla kotteroilla. Kyllä köyhyyskin tietysti ottaa päähän ja jotenkin sitä pitää päästä huonoa oloa purkamaan, no toivotaan että kaverilla edes vähän helpotti:)
hihhih
Vuodesta 2002 lähtienhän tuota olen pitänyt ja odottanut, että milloinka se paljon puhuttu ruoste alkais vaivata, kun ei vieläkään ole. Kummasti vaikuttaa, että vaivaa eniten niitä, joilla ainut kontakti kuutoseen on, että on liikennevaloissa nähnyt ja vähän joka lehdestä lukenut testivoittoja...katkeroittaahan se, ymmärrän..
Mazdan osto ei ole ympäristöteko, mutta samassa ajassa missä ajaa yhden Mazdan loppuun, arviolta 25 vuotta, menee ainakin kolme ranskalaista.
Toinen asia on sitten se missä kulkee sopiva raja auton tekemiseen menevien materiaalien ja energian kulutuksessa / uuden auton kautta saavutettavissa paremmissa päästöarvoissa ja pienemmässä ympäristövaikutuksessa. Eli minkä ikäinen auto on jo valmis romutettavaksi ympäristölleen haitallisena? Arvelisin että kymmenen vuotta olisi ihan sopiva romutusikä autolle näillä mittareilla.
"Eli minkä ikäinen auto on jo valmis romutettavaksi ympäristölleen haitallisena?"
Tuota samaa olen ihmetellyt. 90-luvun alussa, jolloin katalysaattorit yleistyivät, vaadittiin vanhojen autojen hävittämistä ympäristönsuojelun takia. Nyt kun ylivoimaisesti suurin osa kilometreistä ajetaan kattiautoilla, pitääkin nämä ympäristöystävälliset 90-lukulaiset hävittää saastuttavuutensa takia! Tosin silmiini sattui eräs 80-luvun lopun lehti, jossa alan asiantuntija vaati autoveroa laskettavaksi autokannan uusiutumisen nopeuttamiseksi. Tuolloin myytiin Suomessa enemmän autoja kuin koskaan ennen... Vieläkään ei samoihin lukuihin ole päästy.
Näissä jutuissa pitäisi osata erottaa selkeä lobbaus ja yleinen etu.
Mutta onhan se niin, ettei japsi keksi mitään itse vaan kopioi kaiken muilta. Korin suojauksessa otettiin mallia varmaan Mersusta.