Mitä yo:lle lahjaksi?

ei turhaa

Meidät on kutsuttu yo-juhliin itä-suomeen.Mikä olisi kohtuullinen lahja?Jostakin luin että yksi ruusu ja 50€ onnittelukortin mukana on kohtuullinen,koska ei ole kyse perheenjäsenestä.Olen tiedustellut ko.henkilön äidiltä toivomuksia,raha on tervetullut.Summaa en tohtinut kysyä.Tiedän ihmisiä,jotka kilpailevat lahjoilla,meidän tarkoitus on huomioida lakin saanutta kohtuudella.Kiitos asiallisista vastauksista.

12

7834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yo:n äiti

      Mielestäni raha/lahjashekki on ihan hyvä lahja. Meillä poika ainakin havittelee uutta, kauhean kallista puhelinta ja on tosi onnellinen, jos saa lahjarahoilla ostettua sen. Nuorilla on nykyään muutenkin erilainen maku kuin meillä vanhemmilla, joten jos ei varmasti tiedä, mitä ylioppilas haluaa, suosittelen rahaa.

      50 euroa on minun mielestäni aika huikea summa. Mielestäni 20-30 euroa on tosi hyvä lahjaraha. Ennen annettiin se "satanen" ja sekin oli ihan OK.

      Meillä poika ei ole puhunut mitään mahdollisista lahjoista, enemmän hän odottaa tapaavansa kaukana asuvia sukulaisia ja ystäviä, joita ei ole nähnyt aikoihin =)

    • Itse painiskelen saman ongelman kanssa hieman hämmentyneenä. Vielä muutamia vuosia sitten 100 markkaa oli iso raha, mutta 20 euroa tuntuu varsin pieneltä summalta. Jotenkin tuntuu vaikealta antaa 50:ä pienempää lahjaa, vaikka mieli ehkä tekisi.;)

      • äityli

        Meillä on monet vuodet jo suvun parissa vietetty juhlia ja annettu melkein aina lahjaksi rahasumma...vaihdellaan siis keskenään rahalahjoja. Markan aikana summa oli 100 mk ja euron aikana nostimme summan kolmeenkymppiin.
        Viisikymmentä euroa on hurja summa...300 mk.
        Tänäkin vuonna meillä on viidet juhlat juhlittavana. Sehän tekisi 250 euroa...eli 1500 mk.
        Tuntemani nuoret osaavat käyttää rahansa fiksusti ja pitävät arvossaan jo muistamista. Naapurin lapsille riittää kukka ja kortti ja sukulaislapsille 30 euroa. Kummilapsille yläraja korkeintaan 50 ekeä.


      • kummilapsen täti
        äityli kirjoitti:

        Meillä on monet vuodet jo suvun parissa vietetty juhlia ja annettu melkein aina lahjaksi rahasumma...vaihdellaan siis keskenään rahalahjoja. Markan aikana summa oli 100 mk ja euron aikana nostimme summan kolmeenkymppiin.
        Viisikymmentä euroa on hurja summa...300 mk.
        Tänäkin vuonna meillä on viidet juhlat juhlittavana. Sehän tekisi 250 euroa...eli 1500 mk.
        Tuntemani nuoret osaavat käyttää rahansa fiksusti ja pitävät arvossaan jo muistamista. Naapurin lapsille riittää kukka ja kortti ja sukulaislapsille 30 euroa. Kummilapsille yläraja korkeintaan 50 ekeä.

        pohtinut, kun kummilapselle mietin lahjaa.
        Jotenkin on se 50 euroakin tuntunut pieneltä, vaikka suuren suuri summahan se markkoina on.
        Mutta nyt euron aikaan tuntuu kaikki summat niin olemattomilta ja siksi hupeneekin rahat joutuummin.
        Ostin muistolahjan jo talvella ja sen lisäksi kyllä saa 50 euroa luvan riittää.
        Kun on omankin lapsen lakkiaiset ja niihin uppoaa rahaa aivan mielettömästi.
        Rahaa ylioppilaat toivovat eniten.
        Minunkin poika haluaa rahaa omaa kämppää ja tulevia opintoja varten.


    • timnask

      Raha on ehdottomasti nuorelle se asia, jota ei voi olla liikaa ja jolle on aina käyttöä. Itse sain aikoinaan röykkiöittäin Kalevala-koruja. Älä koskaan osta koruja, maljakoita tms. ellet tiedä, että lahjan saaja on itse juuri ko. esinettä tai korua pyytänyt! Itse en esimerkiksi ole koskaan voinut sietää Kalevala-koruja, enkä käytä esimerkiksi muunlaisia koruja kuin kultaisia eli laatikossa ovat saaneet vanheta pronssi- ja hopea Kalevalakorut. Eurojen myötä rahashekin antajalle tulee nykyään helposti se ongelma, ettei kehtaa kovin pientä summaa antaa. 50 euroa on mukava summa mutta jos nyt ihan järjellä ajatellaan niin jo 30 euronkin (melkein 200 mummon markkaa) shekki lämmittää mieltä, etenkin kun kyseessä on vain tuttu tai tutun lapsi.

      Esimerkkinä sen verran, että ovatpa sukulaiset kehdanneet Virosta kymmenellä markalla ostetun pöytäkellonkin viisikymmenvuotislahjaksi antaa, eikä kello edes toiminut...

      • riittää

        Tohon raha-asiaan, että 50e on ihan hirveen iso raha annettavaks tuttavaperheen lapselle tms. Tietysti 20e tuntuu pienemmältä kuin entinen 100mk, mutta tuntukoon! Hyvänen aika, lahjan antajahan siitä päättää ihan itse että mitä antaa. Ei kellään ole velvollisuutta antaa yhtään enempää kuin itsestä tuntuu hyvältä.
        Kun itse aikanaan pääsin ylioppilaaksi, naapuruston kanssa sovittiin että joku ostaa mulle kattilan ja toinen paistinpannun, jne. Tavaraa, jota tarvii, ja sit kukin osti sillä hinnalla (sen laatuista) kuin katsoi hyväksi. Eikä tullut liikaa samoja esineitä.
        Tai sitten voi vaikka antaa sen 20e "lahjakortin" että osta tällä vaikka kiva maljakko, tuleepa ainakin mieluisa.
        Vähänkin vieraammalle mun mielestä kukka ja kortti on ihan riittävä.


    • hyä

      lahja on: Näin pärjäät lukion jälkeen yksin kirjasen.

    • ...

      Olen myös miettinyt lauantaisten yo-juhlien lahjaa, aion antaa rahaa. Ensimmäinen mielessä käynyt summa oli 50€, mutta myöhemmän pohdinnan jälkeen se on kyllä aika paljon. Muistelin omia 5 vuoden takaisia ylioppilasjuhlia, ja siellä taisi sukulaisilta olla ihan 20€ lahjoja. Jotenkin se vain tuntuu pieneltä antaa... Mutta kun oma rahatilanne on mikä on (ja lahjan saaja tietää sen), päädyn luultavasti 30 tai 40 euroon. Mitään tavaralahjaa en ole edes alkanut miettimään.

    • bpj

      50 euroa jollekin ei-perheenjäsenelle on hirvittävän iso summa! Itse kun kirjoitin yo:ksi, vanha satanen sukulaisilta/kummeilta tuntui valtavalta summalta, 50 mk oli yleisempi mitä sai, ja siihen oli enemmän kuin tyytyväinen! Eli jos ylppäri ei oo sukulainen, 20 euroa on maksimi mitä edes harkitsisinkaan.

      • fsdfdasad

        nykyään suurin osa nuorista käy töissä, ja ansaitsevat 10€ tunti joten tuommoin 20€ ei kyllä tunnu missään. kaikki kaverini tuhlaavat helposti vaikka 40€ jos huvittaa sillä ovat töissä ja tienaavat tunneissa kyseisen summan. on toki totta että ei nuorelle saisi antaa suuria summia, mutta kyllä mielestäni 20€ on loukkaus ja kyseessä on sukulainen. 50€ on sopiva summa, eikä koruja sillä todennäköisyys on pieni että nuori niitä tulee pitämään


    • rippiläinen

      huhhuh. kyllä mun mielestä joku 20-30 ekee riittäis. ja mä oon sentään nykyajan nuori ja kässään että se on iso summa. toki ku on kyseessä yo-juhlat mutta henkilö on ei-perheenjäsen niin kyllä se kolmekymppiä on hyvä raha määrä omasta mielestäni.

      • lahjaan kummilapselle

        150 euroa siis ylioppilaalle ja silloin kun hän pääsi ripille niin 100 e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1164
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      527
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe