Pakko myöntää että loistava puhe. Halosella lienee uusi puheenkirjoittaja, jonka nimi olisi hyvin kiinnostavaa tietää.
Huomioita puheesta.
suuret linjat:
-takaisin Ahtisaaren teemoihin, nimikin mainittu, vahva EU-myönteisyys
-avoin markkinatalous ei ole ristiriidassa oikeudenmukaisuuden kanssa
-tuki EU:n perustuslain ratifioimiselle!!
(nämä aivan uutta Haloselta!)
pienet linjat:
-sodanjälkeinen aika ohi
-solidaarisuus/itsekkyys (tulihan se demarius sieltä)
-EU:n laajentuminen, Ukr vapaakauppa-alue
Tämä oli linjapuhe, vahva puheenvuoro.
Analyysi:
Presidentin henkinen vointi ollen mitä on, taustajoukot ovat tehneet uusorganisoinnin ja tuoneet esiin uuden puheenkirjoittajan, ajassa mukana olevan persoonan, kaikesta päätellen SDP:n liberaalisiivestä.
Tarja itse on luokkataistelumielipiteineen jätetty vain keulakuvaksi.
Puhe Saksassa
7
186
Vastaukset
- myötätuuli
on näköjään jäänyt tentit suorittamatta. Nuivanniemessä annetaan asiakkaitten olla rauhassa. Koita kuntoutta itsesi, että voit tulla julkisuuteen mutta kasvosi olet menettänyt.. kl
- ketään kotona?
Kuulostat aivan asiattomalta. Pistikö ne avohoitoon liian aikaisin. Tunnut tietävän kaikki laitokset, lasten pelottelut muut.
Varo, sapen liikaeritys on epäterveellistä ruuansulatukselle.
Mieti vähän. - blogoblogo
Hyvä kl
Tämä puhe on selkeä muutos Halosen linjassa.
On hyvä panna se merkille.
Suunta on kohti blairismia, kolmatta linjaa.
Kohti liberaalia markkinataloutta.
20 vuotta Britannian perässä, mutta kuitenkin...
Suomen kannalta hyvä asia. Olipa jo aikakin! - asiassa
blogoblogo kirjoitti:
Hyvä kl
Tämä puhe on selkeä muutos Halosen linjassa.
On hyvä panna se merkille.
Suunta on kohti blairismia, kolmatta linjaa.
Kohti liberaalia markkinataloutta.
20 vuotta Britannian perässä, mutta kuitenkin...
Suomen kannalta hyvä asia. Olipa jo aikakin!Suomi on 20 vuotta Britanian perässä?
- blogoblogo
asiassa kirjoitti:
Suomi on 20 vuotta Britanian perässä?
1979 M.Tatcher tuli pääministeriksi. Alkoi 'welfare staten' alasajo. Ladylla oli voimaa lyödä turpiin koko paikalliselle SAK:lle. Alkoi valtionyhtiöiden yksityistäminen. Kun konsrvatiivitoverit (,jotka luulivat hyvinvointivaltion olevan ihan OK) kysyivät missä mennään, Thatcher löi pöytään Hayekin kirjan 'Constitution of Liberty'(Suosittelen).
Rakennemuutos oli tietysti kova ja BillyBrag ja muut sosialistit saivat laulunaiheita. Meilläkin tutkitaan nykyisin konversiota eli muutosta sosialismista markkinatalouteen. Suomi on konversion vaiheessa.
Thatcherin kausi oli vahva, seuraajansa kausi vähemmän vahva. 90-luvun alussa hahmotteli London School of Economicsin rehtori A. Giddens synteesiä Labourin ja Thatcherin välille ja syntyi idea kolmannesta tiestä, johon Blair tarttui ja jolla pääsi 97 PM:ksi. Kolmas tie oli vanhan sosialidemokratian (hyvinvointivaltion) hylkäämistä markkinatalouden hyväksi.
Suomi on noin 20 vuotta Britannian perässä ideoissa siitä miten yhteiskunta järjestetään.
- puheen saisi
luettavaksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774