Tällä Pohjois-Helsigissä pihallamme on hienoja Syreeni pensaita (puita?).
Tilanne on se että kahden syreeni alueen välissä on alue (n. 6 metriä) joka mielestäni pitäisi saada täytettyä syreeneillä. Alueella kasvaa nyt pari pikkukoivua ja lepän alku.
Syreenihän leviää luonnollisesti mutta miten voisi istuttaa olemassa olevista Syreeneistä uusia alkuja?
Miten saa Syreenin leviämään?
13
18450
Vastaukset
- terveisiä rivitalohelvetistä
Ei nää pitkälle jalostetut lajit mihkä leviä. Osta lisää taimia ja istuta!
Kaiva kunnon istutusura, tarpeeksi syvä ja täytä kunnon mullalla ja laadukkailla taimilla, niin johan kohta rehottaa.- Sixinline
Nämä puskat ovat olleet tässä jo varmaankin useita vuosikymmeniä.
Siitä syystä uskon että ne kyllä leviävät ja leviävätkin itse (hitaasti).
Asiaa nopeuttaakseni, niin pitäisikö katkaista oksa ja istuttaa se vaiko ottaa kohta kukkuvista pensaista joku kukan osa ja istuttaa se vai...???
En ikävä kyllä ole mikään multasormi. - multsormikas
Sixinline kirjoitti:
Nämä puskat ovat olleet tässä jo varmaankin useita vuosikymmeniä.
Siitä syystä uskon että ne kyllä leviävät ja leviävätkin itse (hitaasti).
Asiaa nopeuttaakseni, niin pitäisikö katkaista oksa ja istuttaa se vaiko ottaa kohta kukkuvista pensaista joku kukan osa ja istuttaa se vai...???
En ikävä kyllä ole mikään multasormi.Me tehtiin niin, että kun vanhat syreenit alkoivat kasvaa uutta alkua siihen viereen, niin kaivettiin ne alut maasta juurineen ja siirrettiin haluttuun paikkaan. Pidettiin niitä ensin jonkin aikaa ruukuissa mullassa kasvamassa, ja sitten siirrettiin. Nyt uudet alut ovat olleet reilun vuoden maassa omalla paikallaan, ja leviävät jo siinäkin. Ei siis kannata varmaan mennä ostamaan liikkeestä uusia taimia. Toivottavasti onnistuu
- liiankin kanssa leviävät
Sixinline kirjoitti:
Nämä puskat ovat olleet tässä jo varmaankin useita vuosikymmeniä.
Siitä syystä uskon että ne kyllä leviävät ja leviävätkin itse (hitaasti).
Asiaa nopeuttaakseni, niin pitäisikö katkaista oksa ja istuttaa se vaiko ottaa kohta kukkuvista pensaista joku kukan osa ja istuttaa se vai...???
En ikävä kyllä ole mikään multasormi.Kylvä niiden siemeniä syksyllä ruukkuihin ja jätä ruukut ulos talveksi (keväällä sitten voit odotella ruukuissa itämistä, ehkä olisi viisaampaa kasvatella taimiakin ruukussa syksyyn asti), jos eivät itsensä pudottamat siemenet paikan päällä idä tai linnut syövät ne talven aikana.
- multavarvas
pistokkaista lisätään. Helpoin tapa on juuriversot.
Jos siitä ympäriltä leikataan nurmikkoa, niin juuriversot menevät poikki samalla. Kyllä normaalisti syringat tekevät juuriversoja.
Sellaisia kun löydät siitä lähistöltä, niin lapiolla siirrät haluttuun paikkaan kasvamaan! Ei oo vaikeeta ! - Sixinline
Kiitoksia vastauksista mutta...
Nämä syreenit kasvavat meidän tontin ulkorajalla
täysin hoitamattomalla alueella rajaten meidän suuren
parkkipaikan kaupungin kävelytiehen.
Kyseessä on vapaarahoitteinen vuonna 1988 rakennettu
AsOy Helsingissä ja omalla tontilla.
Tämä alue on joskus ollut vanhaa (puu) pientalo aluetta,
Nyt tälle minun projekti alueelle on kasvamassa muutama koivu ja
leppä. Haluaisin mieluummin siihen nätin Syreeni aidan,
ja koska ne jo ovat valloittaneet kaiken paitsi tämän 5-6
metrin alueen idea olisi nopeuttaa tätä kehitystä.
Leikkaisin koivun alut yms. pois ja auttaisin Syreeniä valloittamaan
alueen.
Kuten sanoin en tiedä mitään puutarha hommista.
Mitkä ovat siemeniä? Kukkien sisälläkö olevat ja jos ovat
koska ne kannattaa laittaa talteen?
Miten tunnistan juuriverson tai istukan. Lienee olla
siis pieni Syreenin alku.
Ovatko juuret kuinka laajat yleensä?
Olen niin tyhmä tässä asiassa että oikein hävettää, mutta
ainahan sitä voi oppia jotain uutta.- hipsu
olet ilm. mies : ) vai mitä?..
katsele sieltä syreenin juurelta pikkusyreenin poikasia.. kyllä niitä sieltä löytyy.. ja siirrä sitten haluamaasi paikkaan. Mieluiten lapiolla pikkupaakku multaa mukaan. Syreeniä ei oikein kannata lähteä siemenistä kylvämään, koska saat valmiita taimia puun juurelta.
Mukavaa kesää! - Niitä poistanut
Keväällä juurivesat siementaimet, kun multa on vielä kosteaa isotkin lähtevät helposti juurineen varovasti tasaisesti vetämällä ylöspäin; ei tarvita lapiota monttujen siloittelua.
Siemenet muodostuvat kukkiin; syksyllä huomaat tummia kuivuneen näköisiä ryppäitä, keväälläkin niitä vielä on, jos linnut eivät ole syöneet. Jos niitä siemenryppäitä keväällä vielä näet ota irti ja laita maahan haluamaasi kohtaan. Eivät niin nopeita kukkimaan kuin juurivesat, mutta seuraavana vuonna pituutta jo roimasti.
Onnea yrityksellesi! - ota ne
Niitä poistanut kirjoitti:
Keväällä juurivesat siementaimet, kun multa on vielä kosteaa isotkin lähtevät helposti juurineen varovasti tasaisesti vetämällä ylöspäin; ei tarvita lapiota monttujen siloittelua.
Siemenet muodostuvat kukkiin; syksyllä huomaat tummia kuivuneen näköisiä ryppäitä, keväälläkin niitä vielä on, jos linnut eivät ole syöneet. Jos niitä siemenryppäitä keväällä vielä näet ota irti ja laita maahan haluamaasi kohtaan. Eivät niin nopeita kukkimaan kuin juurivesat, mutta seuraavana vuonna pituutta jo roimasti.
Onnea yrityksellesi!koivut pois, ehkä se syreeni ei ole levinnyt siihen juuri siksi, kun siinä on ne koivut.
- Sixinline
Lähdemme nyt tekemään tehtävää (2.6. klo 20.30).
Kiitos kaikille.
Raportoin ehkä myöhemmin... - Sixinline
Eilen illalla sitten tyttöystävän kanssa lähdettiin hommiin.
Sahattiin kaikki koivun- ja vaahteran alut pois (ehkä n. 5-6 kpl) ja kaivettiin kaksi n. 1,5 metristä ja viisi muuta Syreenin versoa vanhoista puskista ja istutettiin ne.
Kasteltiin istutukset ämpärivedellä ja hain vielä pihaletkunkin, eli saivat eilen kunnolla vettä.
Ja tänään on satanut lähes koko päivän, joten alku on ainakin ollut kostea.
Kiitoksia kaikille neuvoista ja ennen kaikkea naapureille joka tulivat aktiivisesti mukaan kun siinä touhuttiin.
Pitäisikö vielä käydä ostamassa multaa tai jotain lannoitetta? - morkkuna
Joku miettiin miten saa leviämään ja täällä kyllä haluttaisiin ennemminkin tietää miten kummassa estää leviäminen????
- Anonyymi
Syreeniä pystyy lisäämään taivukkaista ja pistokkaista, jos haluaa emokasvin kanssa samanlaisia uusia syreenejä. Jos ei ole niin väliä, voi ottaa siemeniä ja kylvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31711931Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15211079Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526407Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2265222Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1683684- 1743558
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502523Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121834Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171735