Miksi ette käytä vilkkua kuin kerran kun ohitatte? Onko näissä malleissa joku suuntavilkun ennenaikainen kulumisvika vai eikö vain huvita?
Mutta kun te lähette ohittamaan, minä painan hanaa.
V40/V70 kuskien vilkunkäyttö
14
1242
Vastaukset
- öalkdskl
ja vaarannat sillä tavoin liikennettä, vittu mistä näitä idiootteja sikiää.
- Slim
Kyllä niillä varmaan on pesä jossain lähellä. Aina sekoilemassa jaloissa. "Sitikkakuski" ei oo varmaan vielä kuullut, että ranskalaiset ostetaan aina kioskilta, ei autokaupasta...
- Datsun 100 A
eikö se vilkun käyttämättä jättäminen vaaranna liikennettä,mistähän näitä sikiää,siis ilman vilkkua ohittavia. Jospa se volvoissa kuluu se vilkku äkkiä rikki, kun sitä käyttää. Datsunissa kyllä pelaa ja on pelannut siitä lähtien,kun auto valmistettiin. Volvoissa,esim.240 sarjan malleissa valokatkaisin lämpiää ja palaa puhki ja syö hirveästi bensaa.
- bensaletku
Datsun 100 A kirjoitti:
eikö se vilkun käyttämättä jättäminen vaaranna liikennettä,mistähän näitä sikiää,siis ilman vilkkua ohittavia. Jospa se volvoissa kuluu se vilkku äkkiä rikki, kun sitä käyttää. Datsunissa kyllä pelaa ja on pelannut siitä lähtien,kun auto valmistettiin. Volvoissa,esim.240 sarjan malleissa valokatkaisin lämpiää ja palaa puhki ja syö hirveästi bensaa.
valokatkaisimen kautta?
- Kalle
tapahtuu kun citikkakuski painaa hanaa??? No vastaus on, että siinä vaiheessa kun citikka on herännyt niin volvo on jo mennyt ohi, ei voi mitään!!! No ei todellakaan, eiköhän näitä huonoja ns. vilkkumiehiä ole kaikilla automerkeillä, en mollaa mitään merkkiä, vaikka itsellä Volvo onkin!!!
- V40
Kyllähän liikenteessä on monenlaisia pellejä ja itselläkin joskus suorastaan vituttaa, mutta olen huomannut ettei ne pellet ole ainoastaan Volvo kuskeja.. Se on melkein yleisin vilkun käytön vika, että vilkkua näytetään itselle, vaikka sitä pitäisi näyttää muille autoilijoille. Eli kun vaihdetaan kaistaa tai käännytään risteyksessä, niin moni laittaa vasta silloin vilkun päälle kun on jo kääntymässä tai on jo melkein vaihtanut kaistaa. Hyvää alku kesää kanssa autoilijat ja järkikäteen liikenteessä..
- jaksa käyttää
Niin ei sitä vilkkua aina viitsi painella. Varsinkin kun ottaa huomioon sen määrän mitä tuollaisia sitikkakuskeja on liikenteessä. On luultu ostavansa autoa kun sai halvalla C5:en kaupasta. Sitten ihmetellään kun on jonoa peräpeilissä. Hulluksihan sitä tulee jos pitää aina vilkuttaa kun patongin ohittaa.
Säästä sinäkin hermojasi. Työnnä sitikkasi paalaamoon (jos ottavat) ja osta tandempyörä. Silllä fillaroit puistoon syömään patonkia ja viheltämään marseljeesia. Jos fillarista kuuluu epämääräistä vikinää ja rusahtelua niin ota huikka punaviiniä. Niin ne tekee sitroenin tehtaallakin. - V70**
Kuinkahan monta kertaa sen vilkun pitää sitten vilkkua, että näet sen ohittavan auton sillä toisella kaistalla???
"minä painan hanaa"- varmaan
ketjun aloittajan poikakaverin nimi.
- Sulo
No mulla on tähän seuraava teoria. Citroen on niin ihmeellisen näköinen auto, ettei sen etupäätä välttämättä erota takapäästä. Näin ollen kun Volvokuski kattoo peiliin ja näkee po. automerkin edustajan, niin Volvolla ajavan on vaikea päätellä onko sitikka loittonemassa vaiko lähestymässä. Sama koskee edessä olevia sitikoita.
- sitikkamies.
Minullakin on teoria: Volvo on hyvinsyöneen, keski-ikäisen ja intohimottoman miehen auto, joka uskoo ostavansa laatuauton, ilman mitään tietoa muista automerkeistä.
Mutta sehän on tärkeintä, että naapurit ja tuttavat pitävät valintaasi oikeana. - Putte
sitikkamies. kirjoitti:
Minullakin on teoria: Volvo on hyvinsyöneen, keski-ikäisen ja intohimottoman miehen auto, joka uskoo ostavansa laatuauton, ilman mitään tietoa muista automerkeistä.
Mutta sehän on tärkeintä, että naapurit ja tuttavat pitävät valintaasi oikeana.Onkos vielä sellainen, että maa on litteä, ja kun menee reunalle, niin putoaa.
Juu olen tuollainen perus suomalainen pikkasen vajaa viiskymppinen ja pituutta 188, ja painoa 85 harrastan vieläkin jääkiekkoa, ja kaukalopalloa, ja pidän kunnostani huolta.
Ja muuten,,,,pihassa seisoo KAKSI VOLVOA.
Ja onhan niitä muutamia muitakin ollut, että pitäisi sunkin jättää maailmaan saman verran jalanjälkiä, mitä tässä on ittellä, ennenkuin kovasti tänne tietämättömyyttäsi kirjoittelet.
Hyvää kesää, ja ei muuta kuin laihdutuskuurille, jospa sinäkin mahdut jo ensi kesänä Volvoon.! - Jukka
Putte kirjoitti:
Onkos vielä sellainen, että maa on litteä, ja kun menee reunalle, niin putoaa.
Juu olen tuollainen perus suomalainen pikkasen vajaa viiskymppinen ja pituutta 188, ja painoa 85 harrastan vieläkin jääkiekkoa, ja kaukalopalloa, ja pidän kunnostani huolta.
Ja muuten,,,,pihassa seisoo KAKSI VOLVOA.
Ja onhan niitä muutamia muitakin ollut, että pitäisi sunkin jättää maailmaan saman verran jalanjälkiä, mitä tässä on ittellä, ennenkuin kovasti tänne tietämättömyyttäsi kirjoittelet.
Hyvää kesää, ja ei muuta kuin laihdutuskuurille, jospa sinäkin mahdut jo ensi kesänä Volvoon.!Minunkin Volvoni seisoi pihassa, sitten vaihdoin autoon. Nyt pääsee jo ajelemaankin!
- Putte
Täällä on jo ollut samanlainen provo.
Ei Volvokuskit sen enempää tuohon syyllisty, kuin muunkaan merkin edustajat.
Eniten siihen mielestäni syyllistyy vahan ajavat, miehet/naiset, jotka vielä puhuvat kännykkään samaan aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848