Noniin, eli jos jaksaisitte niin voisitteko kertoa mulle jotain sen elokuvan (Da Vinci Code) juonipaljastuksia, tai ylipäästään että mikä se koodi sitten on jne. Kiitos. :D
Da Vinci Code! Juoni.
Shasha
5668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lue ny vaik Matteuksen evankeliumi Uudest testamentist, nii pääset jo vähä jyvälle.
Ainakin hyvät pohjat.
kyllä lukea dan brownin kirjan da vinci koodi ja sitä edeltäneen kirjan, johon brownin kirja pohjautuu. nimeä en nyt muista, mutta se luki joissain näissä muissa threadeissa. brownin kirjakin kun on ollut käännettynä jo jonkun aikaa... kun vähän itse perehdyt asiaan, niin alat olla jonkin verran perillä juonesta *lol* ja jos ei lukeminen luonnistu, niin onhan telkusta tullut parikin dokumenttia, joissa perehdytty da vinci-koodin problematiikkaan. kuinka tynnyrissä pitää asua ettei ole mitään infoa kerennyt hankkia parin vuoden aikana???
DaVinci coodi on 10 numeroinen sarja jota eräs matematiikan tohtori Nairobista, syntyjään kylläkin Bulgarialainen,yrittää ratkaista. Coodi perustuu Raamattuun, mutta käänteisellä tavalla.
Miksikö tämä math.Tri Bojidar Kandjieva yrittää ratkaista tätä coodia? Koska hänen veljentytär on kaapattu Valko-Venäläisten mafiosojen toimesta Espanjaan ilotytöksi.
Rullatessa ympäri eurooppaa Bojidar saa kelkkaansa hieman vapaamielisemmän kaunottaren, Alman, joka paljastuu elokuvan loppupuolella Romanialaiseksi mieskuulantyöntäjäksi.
Jännittäväksi elokuvassa tekee juonenkäänteet, siinä tohinassa kaksnelonen(24) jää armotta kolmanneksi. Kuten luotijunakohtauksessa Itävallassa, käsikähmään joutunut Bojidar saa sädepistoolista kintuilleen ja yht´äkkiä huomaakin olevan Quantanamon vankilassa harrastamassa lempeyttä muslimiterroristien kanssa.
Hyvää elokuvahetkeä sinulle Hasha, kannattaa katsoa!!
=D)))
paha vedätys!