Itse tehdyt

vaatteet....?

Eli ideana olisi valmistaa itse muotivaatteita ja myydä niitä. Mietityttää pari asiaa....monet suuret liikkeet myyvät niin halvalla vaatetta, että ovatko ne silloin tehty jollain lapsityövoimalla halpatyövoima-maissa, vai miten voi myydä niin halvalla? Jos lasken kankaan ja työn hinnan pelkästään, niin silti tulee melkein kalliimpi...ja pitäähän työstäkin palkka saada.
Sitten jos kävisi niin hyvin, että minun vaatteilleni löytyisi markkinarako, ja ne menisivät kaupaksi paremmin kuin mitä pystyn tekemään, niin olisiko kannattavaa palkata yksityinen kotiompelija, vai sitten pyytää isoa ompelimoa valmistamaan? Haluaisin teettää työt suomessa, mutta moni varmaan teettää ulkomailla?! Koska eihän muuten voi myydä halvalla...? Jos joku haluaa antaa neuvoja ja vinkkejä kaikki otetaan vastaan!
Siitä että miten kuvittelen että minun vaatteni myisivät, ei nyt ole epäselvää, siihen minulla on suunnitelma ja mielestäni sellaiset vaatemallit joilla olisi kysyntää mutta joita ei helpolla kaupasta löydä :)

4

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpa...

      Aika heppoisesti olet lahtemassa liikkeelle. Kannattaisiko ensin vaikka tehda niita vaatteita ihan itsenaisesti kotona ja myyda vaikka huuto.netissa ,etta saisit tietoa siita kannattaako tallainen. Itse en Suomessa tuollaiseen lahtisi, ainakaan rikastumistarkoituksessa. Anteeksi kun lyon maahan, mutta vahan paremmalta pohjalta kannattaa lahtea liikkeelle kuin vaan suoraan hyppamalla noinkin paljon eteenpain

    • niinpa....

      Tuli mieleen viela etta kannattaisko ensin myyda toisten tekemia vaatteita ja liikkeen erikoisuutena myyda sitten niita omatekemia siina sivussa?

      • vvv

        Huuto.netissä nyt ei todellakaan kannata myydä omia tuotteitaan, ihmiset eivät ole siellä valmiita maksamaan. Kannattaisi kokeilla jotain messuja tai tapahtumaa, vaikka paikkamaksut niissä ovat aika korkeita. Saisit kuitenkin tietää onko vaatteillasi kysyntää. Omat kotisivut ja nettikauppa kannattaa myöskin perustaa. Ihan hyvä myyntikanava näin alkuun kunhan saat vähän markkinoitua itseäsi. Sitä markkinointia kannattaa miettiä, miten saisit itseäsi vähän esille ja ihmisten tietoon. Jossain vaiheessa voisit sitten harkita oman työhuoneen vuokraamista, josta voisit myöskin myydä omia vaatteitasi. Ei sen tarvitse heti ensi alkuun olla mikään liiketila keskeltä keskustaa. Kunhan joku tila josta ihmiset voisivat tulla ostamaan.


      • markkinatutkimusta tekemään
        vvv kirjoitti:

        Huuto.netissä nyt ei todellakaan kannata myydä omia tuotteitaan, ihmiset eivät ole siellä valmiita maksamaan. Kannattaisi kokeilla jotain messuja tai tapahtumaa, vaikka paikkamaksut niissä ovat aika korkeita. Saisit kuitenkin tietää onko vaatteillasi kysyntää. Omat kotisivut ja nettikauppa kannattaa myöskin perustaa. Ihan hyvä myyntikanava näin alkuun kunhan saat vähän markkinoitua itseäsi. Sitä markkinointia kannattaa miettiä, miten saisit itseäsi vähän esille ja ihmisten tietoon. Jossain vaiheessa voisit sitten harkita oman työhuoneen vuokraamista, josta voisit myöskin myydä omia vaatteitasi. Ei sen tarvitse heti ensi alkuun olla mikään liiketila keskeltä keskustaa. Kunhan joku tila josta ihmiset voisivat tulla ostamaan.

        Näin kesäaikaan älyttömän hyvä paikka tehdä markkinatutkimusta on paikallinen (tai lähimmän vähän isomman kaupungin) tori. Siellä kuulet suoraan, mitä vaatteistasi ollaan mieltä. Toripaikkojen vuokrat ovat muutamia euroja, esim. Tampereella 3-6 euroa riippuen siitä, kuinka pitkän pätkän pöytää tarvitset. Sinne vaan rohkeasti sekaan, ilmatkin ovat hyvät! Käytännössä siis pistät myytävät vaatteet kassiin, varaat alustaksi sopivan ison kankaan, menet aamusta toripäivänä torille ja levität myytäväsi sopivalle myyntipenkille (katso rivien päästä, mitä siellä lukee, esim. vihannekset ja käsityöt) ja jäät odottelemaan. Torivalvoja tulee keräämään torimaksun - paitsi joskus, jos on jo käynyt eikä tule samana päivänä uudestaan. Sehän on sinun voittosi silloin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      80
      5029
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      73
      4668
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      83
      2917
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2384
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      59
      2025
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      20
      1760
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      113
      1415
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe