Lainaan prolordi nimimerkkiä kun haluan nostaa tämän ketjun ylös. Lähettäkää ihmiset selvityspyyntöjä Seiskalle!
lukekaas seuraava sivu, jossa on mainio vihje. Seiskan toimitus joutuu nyt hieman ylitöihin ja postimaksujen makasmisiin. Lisäksi SEISKAN MAINOKSIA EI TULE ENÄÄ KOTIIMME. Ja kaikki on LAILLISTA.
http://uutiskuono.blogspot.com/
-----------------
Seiskan kustantaja Aller-julkaisut Oy pitää suoramainontaa varten henkilötietorekisteriä.
Henkilötietolain 26 § sanoo että jokaisella rekisteröidyllä on oikeus saada seuraavat tiedot:
- henkilörekisterissä olevat häntä koskevat tiedot
- rekisterin säännönmukaiset tietolähteet
- mihin rekisterin tietoja käytetään ja säännönmukaisesti luovutetaan.
Tiedot on annettava maksutta, jos viimeisestä kyselystä on kulunut yli vuosi. Tiedot on annettava viivytyksettä, kuitenkin viimeistään kolmen kuukauden kuluttua pyynnön esittämisestä.
Seuraavassa mallipohja jonka voit täydentää ja lähettää postitse Aller- julkaisuille.
______________________________________________________________
Lähettäjä: [oma nimi ja postiosoite]
Vastaanottaja: Aller Julkaisut Oy / Asiakaspalvelu
Pursimiehenkatu 29-31 A
00150 Helsinki
SELVITYSPYYNTÖ
Pyydän teitä lähettämään minulle kirjallisen selvityksen, josta ilmenevät seuraavat tiedot (henkilötietolaki 26 § ja 28 §):
- Kopio kaikista hallussanne olevista minua tai perhettäni koskevista tiedoista.
- Mistä olette saaneet yhteystietoni ja mitkä ovat henkilörekisterinne
säännönmukaiset tietolähteet
- Mihin henkilörekisterinne tietoja käytetään ja säännönmukaisesti luovutetaan.
Pyydän teitä lähettämään minulle selvityksenne yhteydessä kopion henkilötietolain 10 § tarkoittamasta rekisteriselosteesta kaikista rekistereistänne, joissa on tai on ollut minua koskevia tietoja.
Kiellän minua koskevien tietojen käsittelyn tai luovuttamisen suoramainontaa, etämyyntiä tai muuta suoramarkkinointia, mielipide- tai markkinatutkimusta taikka muita näihin rinnastettavia toimintoja varten. Kiellän teitä käsittelemästä minua koskevia tietoja, paitsi siinä määrin, kuin on välttämätöntä tämän selvityksen tekemiseksi ja tietojen käsittelykiellon toteuttamiseksi. Pyydän teitä vahvistamaan tietojen käsittelykiellon kirjallisesti selvityksenne yhteydessä (henkilötietolaki 19, 29 ja 30 §).
Henkilötietolain 26 § mukaan yllä olevat tiedot on annettava salassapitosäännösten estämättä ja maksutta. Henkilötietolain 28 § mukaan tiedot on annettava ymmärrettävässä muodossa ja viivytyksettä. Henkilötietolain 28 § mukaan tarkastusoikeuden epäämisen veroisena pidetään sitä, jos ette ole kolmen kuukauden kuluessa tämän kirjeen vastaanottamisesta toimittanut minulle tässä kirjeessä pyytämääni selvitystä.
Jos kieltäydytte antamasta pyytämiäni tietoja, velvoittaa henkilötietolain 28 § teidät antamaan tästä kirjallinen todistus, jossa mainitaan myös ne syyt, joiden vuoksi tarkastusoikeus on evätty. Henkilötietolain 29 § velvoittaa teidät ilmoittamaan tiedon korjaamisesta muun muassa tietojen käsittelykiellon osalta niille, joille olette luovuttaneet tai joilta olette saaneet henkilötietoni. Ellette hyväksy vaatimustani tiedon korjaamisesta, on teidän annettava kirjallinen todistus, jossa on mainittava myös ne syyt, joiden vuoksi vaatimustani ei ole hyväksytty (henkilötietolaki 29 §).
Lähettäkää seiskalle!!!
Kasi
3
161
Vastaukset
- Uskoisin...
Tämä homma toimii vain jos se käydään henkilökohtaisesti paikan päällä kysymässä. Mistään ei voi olle varma, että sinä ole juuri se matti meikäläinen joka näitä tietoja kysyy. Henk. koht. ja henkilötodistus mukaan, niin vastaus tulee. Muuten postit menee roskiin...
- Hard Rock Hellanlettas!!
ja ainakin vaivaa allerille,laittaa miettimään tekemisiään!
- Hard Rock Hellanlettas!!
[email protected]
"Jos asiasi koskee lehden markkinointia, tilausta, tilausmuutosta tai muuta asiaa, ota yhteyttä asiakaspalveluumme:
Nina Luoma
asiakasneuvoja
[email protected]"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057