Missä Barcelonassa nykyään ovat edulliset kenkä- ja vaatekaupat?
Työkaveri kävi juuri Barcelonassa, eikä löytänyt keskusta-alueelta kuin kalliita design-kauppoja.
Ovatko edullisemmat kaupat siirtyneet kauppakeskuksiin? Jos on, niin minne kannattaisi mennä. On kuulemma erillisiä shopping-busseja, jotka kulkevat kauppakeskusten välillä. Vai ovatko kansainväliset ketjut syöneet paikalliset liikkeet kokonaan?
Olin Barcelonassa 1999 ja 2000. Silloin edullisia kenkä- ja vaatekauppoja oli vielä ihan keskustassa. Matkaoppaankin mukaan viiden viime vuoden aikana Barcelonan kauppavalikoima on mullistunut. Esimerkiksi edullisesta vaateliikkestä mnainittiin Benetton. Minulle Benetton ei ole normaalihinnoillaan edullinen. Siis tämäkin viittaisi muiden liikkeiden olevan design-tasoisia.(Näe ja Koe Barcelona, Tammi 2006).
Erityisvaatimukseni on pienet kengät. Jalkani on kokoa 34-35 ja kapea! Suomesta en löydä korollisia kävelykenkiä. Ollessani aiemmin Barcelonassa kaupoista löytyi hyvin 34 koon naisten kenkiä. Heinäkuussa olisi tarkoituksena löytää kenkiä seuraaviksi vuosiksi Suomeen.
Edullisia kenkäkauppoja (pieniä kenkiä)
3
821
Vastaukset
- CillaSalla
Hei,
eli keskustassa calle Pelayo on "kuuluisa" kenkäkaupoistaan (edullisia), joka on Triangle ostoskeskuksen vieressä (ihan Plaza Catalunian tuntumassa).
Vaatekauppoja joka nurkalla, mainitsemisen arvoisia paikkoja, Portal del Angel, calle Girona (mm. Mangon Outlet), Pelayosta eteenpäin ns. zona Universidad (mm. Zaran Outlet) - Pikkujalkainen
Jos et vielä tiennyt, niin koko Euroopan kenkäteollisuus on valtavassa murroksessa ja
erikoiskokoisia (=pieniä) kenkiä on vaikea löytää. Itse olen löytänyt sopivia pienikokoisia
kenkiä Pikkunaisista Suomen Turusta - ei tarvitse
mennä merta edemmäs kalaan! - Keskustelun aloittanut
Palasin juuri Barcelonasta tyytyväisenä. Kenkäkauppatilanne ei ollut muuttunut huonommaksi sitten 1999. Vihjeestä oli apua. Carrer de Pelai osoittautui mainioksi kenkäkaduksi ja myös Avenuida del Portal de l'Angelilla oli vaatekauppojen ohella paljon kenkäkauppoja. Työkaverini oli ilmeisesti käynyt vain L'Eixamplen hienostoliikkeissä.
Palasin kotiin viisien uusien kenkien kanssa. Kaupoista löytyi aika hyvin 35 kokoa, joka on ensimmäinen normaali naisten koko. Kenkäni maksoivat 12€, 20€, 25€, 35€ ja 42 €, joten Suomen pienten kenkien hintatasoon verrattuna eivät olleet kalliita. Nyt oli alennusmyyntiaika, mutta alennukset eivät olleet kovin suuria.
Espanjalaisen mittapuun mukaan suurijalkaisella matkakumppanillani kävi vielä parempi tuuri. Hän sattui löytämään poistopisteen, jossa myytiin 41 numeron kenkiä (Espanjan suurin normaali naisten kenkäkoko). Hän löysi 32 eurolla kolmet kengät!
Me kolme kaverusta ostimme yhteensä 10 kengät!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1938686
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264848- 504298
- 623857
- 513236
- 503050
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262716Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.532716- 432511
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv422395