lukekaa pitkä tarina shettiskaveristani!

Jenski

Hei! Olen maailman onnellisin tyttö. Nimeni on Jenni. Siinä mielessä en ole onnellisin, että olen näin lyhyt. Olen 145 cm pitkä. No, mietit tietenkin että 'ei siinä mitään pahaa ole. Jokainen on jossain vaiheessa sen pituinen.' Mutta ei se minulla niin ole. Olen jo 13 vuotta vanha ja yhä näin lyhyt. Mutta on siinä omat hyvät puolensakin. ..

No.. Kerron nyt sen syyn miksi olen näin onnellinen ja miksi olen omasta mielestäni maailman onnellisin tyttö. Olen yläasteella seiska luokalla, siiryn pian kasille. Enää on viikko koulua ja enää ei ole kokeita. Ala-asteella minua haukuttiin, koska pidin hevosista. Enää ei, se on hyvä. Olen löytänyt vihdoin sen minulle sopivan ponin. No en sillä voi kamalasti ratsastaa, koska olen sillo liian iso, mutta se on silti maailman suloisin ja kiltein. En jättäisi tätä ponia minnekkään, milloinkaan. Olen aivan korviani myöten rakastunut poniin. Jos sanoisin tämän ääneen kaikki olisivat varmasti soittamassa valkoiselle autolle, että hakisivat minut pois :| Maailmassa ei ole toista samanlaista ponia, tämä poni on aivan erinlainen kun kukaan muu tapaamani samaa rotua edustava poni. Se nuolee naamaani, kyöhnää ja jopa seuraa minua vapaana. Ratsastaessakin poni tottelee nätisti, mutta, koska on shettis niin tietenkin on itseppäinen, mutta ei niin itseppäinen kun voisi kuvitella jos puhuttelisin vaan , että poni on shettis. Minun piti osallistua ponin kanssa kouluratsastuskisoihin, mutta koska ponin toinen ratsastaja, joka oli yli 150 pitkä ratsasti sillä monesti esteitä niin sillä tuli selkä kipeäksi ja sen takia en voi osallistua sillä ohjelmaan. Ei se tietenkään ponissa tärkeintä ole, mutta harmittaa ponin puolesta. En usko, että tuntuu mukavalta kun selkä on kipeä. Kaiken lisäksi poni on vielä kuin kuula, aivan pyöreä kun Hevoshullun Polle!
Jos jollakulla on oma shettis ja sillä ratsastaa ylipituinen/painoinen ihminen niin annan hyvän neuvon. Älkää päästäkö ihmistä selkään, jotta poni välttyisi rasitusvammoilta ynnämuilta sellaisilta...Antakaa ponillenne hyvä elämä ilman vammoja, jotka ovat etenkin tuollaisissa tilanteissa yleisiä. Kyllähän shetlanninponit vetävät painavaakin lastia, mutta jos poni on lihava ja lisäksi sillä ratsastaa satulalla ylipitkä/painava ratsastaja niin ei hyvää seuraa! Kehoitan jokaista nauttimaan yhteisestä ajasta hoito/oman shetlanninponin kanssa, nämä maskotit ovat niin suloisia, että niiden pois lähtökin sattuu paljon. Koin pois lähdön entiseltä shettisystävältäni.

Rakkain terveisin: Shettiksiä rakastava

1

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heppahöperö

      moi määkin olen aika ´pieni mutta kaikki ajallaan, kaikki ajalaan.. olen 11 w ja 140,9 cm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe