VASTUU ON MEILLÄ, siitä mitä hyväksymme

tarkennettu....

Suomalaisten kansallisia kipupisteitä on koetellut tanskalaisomistuksessa oleva Aller-julkaisuihin kuuluva Seitsemän Päivää- eli Seiska-lehti.

Lehden toimituksellinen linja on vetää lokaan ja nöyryyttää suomalaisia julkkiksia kutakin vuorollaan. Hampaissa ovat pääministerin yksityisasiat, Kimi Räikkösen tekemiset ja viimeksi, vaikka nimen omaan kiellettiin, Lordi riisuttiin alasti... Lista jatkuu röyhkeänä ja rajatta aina kun uusi numero ilmestyy. Sontaa suoltavat suomalaiset toimittajat orjina tanskalaisisännän tiukassa lieassa.

Tyytymättömyys paparazzijournalismiin on puhjennut kansanliikkeeksi, jossa kymmenet tuhannet ihmiset ovat alkaneet vaatia jotakin rajaa lehtien röyhkeydelle.

Askarruttaa mitä minä yksityisenä henkilönä voin tehdä. Tämän viestin tarkoituksena on koota yhteen kaikki kansalaisvaikuttamisen mahdollisuudet.

Tämän viestin TÄYDENTÄMINEN MAHDOLLISIMMAN KATTAVAKSI, KOPIOIMINEN EDELLEEN JA LEVITTÄMINEN mahdollisimman laajan yleisön tietoon foorumeihin, sähköpostilla jne. ON MITÄ SUOSITELTAVINTA!!!
ÄLÄ LINKITÄ TÄHÄN TEKSTIIN, JOS LÖYDÄT SEN WWW-SIVULTA, VAAN KOPIOI EDELLEEN JA TÄYDENNÄ SOVELTUVILTA OSIN!!

Mitä voisin tehdä?

1. Pyydä Aller-julkaisuilta henkilötietolain mukainen ote henkilötietorekisteristä. Tämä tekee tanskalaiselle kipeää, koska asiasta ei voi luistaa, vaan laki määrää selvityksen antamaan. Toiminta sitoo henkilöresursseja ja on kallista. Valmiin pohjan löydät osoitteesta: http://uutiskuono.blogspot.com/2006/05/selvityspyynt-al ler-julkaisuille.html

SELVITYSPYYNTÖ

Pyydän teitä lähettämään minulle kirjallisen selvityksen, josta ilmenevät seuraavat tiedot (henkilötietolaki 26 § ja 28 §):

- Kopio kaikista hallussanne olevista minua tai perhettäni koskevista tiedoista.
- Mistä olette saaneet yhteystietoni ja mitkä ovat henkilörekisterinne
säännönmukaiset tietolähteet
- Mihin henkilörekisterinne tietoja käytetään ja säännönmukaisesti luovutetaan.

Pyydän teitä lähettämään minulle selvityksenne yhteydessä kopion henkilötietolain 10 § tarkoittamasta rekisteriselosteesta kaikista rekistereistänne, joissa on tai on ollut minua koskevia tietoja.

Kiellän minua koskevien tietojen käsittelyn tai luovuttamisen suoramainontaa, etämyyntiä tai muuta suoramarkkinointia, mielipide- tai markkinatutkimusta taikka muita näihin rinnastettavia toimintoja varten. Kiellän teitä käsittelemästä minua koskevia tietoja, paitsi siinä määrin, kuin on välttämätöntä tämän selvityksen tekemiseksi ja tietojen käsittelykiellon toteuttamiseksi. Pyydän teitä vahvistamaan tietojen käsittelykiellon kirjallisesti selvityksenne yhteydessä (henkilötietolaki 19, 29 ja 30 §).

Henkilötietolain 26 § mukaan yllä olevat tiedot on annettava salassapitosäännösten estämättä ja maksutta. Henkilötietolain 28 § mukaan tiedot on annettava ymmärrettävässä muodossa ja viivytyksettä. Henkilötietolain 28 § mukaan tarkastusoikeuden epäämisen veroisena pidetään sitä, jos ette ole kolmen kuukauden kuluessa tämän kirjeen vastaanottamisesta toimittanut minulle tässä kirjeessä pyytämääni selvitystä.

Jos kieltäydytte antamasta pyytämiäni tietoja, velvoittaa henkilötietolain 28 § teidät antamaan tästä kirjallinen todistus, jossa mainitaan myös ne syyt, joiden vuoksi tarkastusoikeus on evätty. Henkilötietolain 29 § velvoittaa teidät ilmoittamaan tiedon korjaamisesta muun muassa tietojen käsittelykiellon osalta niille, joille olette luovuttaneet tai joilta olette saaneet henkilötietoni. Ellette hyväksy vaatimustani tiedon korjaamisesta, on teidän annettava kirjallinen todistus, jossa on mainittava myös ne syyt, joiden vuoksi vaatimustani ei ole hyväksytty (henkilötietolaki 29 §).

[aika ja paikka] [allekirjoitus ja nimen selvennys]

2. Jos sinulle tulee jokin Allerin lehti, peruuta tilaus. Suomalaisomistuksessa olevista lehdistä löytyy varmasti parempi vaihtoehto! Allerin lehtiä ovat mm.

7 Päivää
OHO!
Katso!
Koti ja Keittiö
Fitness
Mix
C.C.
IN LOOK
Automarket
Venemarket

Näistä siis tilaus poikki ja parempi kotimainen tilalle.

3. Kun Aller lähestyy Sinua suoramarkkinointikirjeellä, jossa on Kyllä- ja Ei- kuoret, pakkaa kaikki roskat Kyllä-kuoreen, mutta jätä omat tunnistetietosi pois. Kyllä-kuori palautuu ilman postimaksua ja säästää sinulta roskiksella käynnin vaivan. Ei-kuorella voit sitten osallistua johonkin kilpailuun, jos niin haluat.

4. Osallistu netissä erilaisiin kampanjoihin. Kannattaa vierailla sivuilla
www.boikotoikaaseiskaa.tk

Tässä muutama linkki konsernien palauteosioon, johon voitte kertoa liittyneenne kampanjaan seiskan lehtien pois vetämiseksi kaupan hyllyltä. Eli yksinkertaisesti, en osta mitään teiltä niin kauan kuin seiskaa myytte.

http://www.plussa.com/?_tp=257,274&_sp=kuluttajapalvelu /feedback/feedback_form.jsp

http://www.sokos.fi/

http://www.rautakirja.fi/index.cfm?pageid=884

Spar-ketju:

http://www.spar.fi/index.cfm?formname=palaute

(Tradeka)Siwa, Valintatalo ja Euromarket

7 päivää lehden mainostajille voi myös kertoa mielipiteen esim.

www.dressmann.com/
http://www.hedoy.fi/palaute
http://www.halens.fi/ContactForm.aspx?mid=773
http://palsta.saunalahti.fi/
http://www.masku.com/palaute.html
http://www.buumi.net/palautejatuki/palautelomake/
http://www.olvi.fi/positiivinen/kuluttajapalvelu/index. html
http://www.rax.fi/index2.htm
http://www.dnafinland.fi/palaute/
http://www.cederroth.fi/yhteystiedot/palaute/index.html

5. Näytä mielipiteesi. Luettuasi Allerin lehden lehtipisteessä, laita se paikoilleen ylösalaisin.

6. Kerro Seiskalle, mitä mieltä lehden linjasta olet. Kannattaa keskustella ihan ystävällisesti ja pohtia asiaa toimittajan kanssa juurta jaksain. Aikaahan voi tietty mennä, mutta minkäs sille voi. Kyllä seuraava soittaja varmaan jaksaa hetken odottaa, lehtihän on lukijoitaan varten. Voitt antaa vinkkejä siitä, miten lehteä voisi kehittää yhä laadukkaammaksi. Kansalaispalaute on kullan arvoista.

Ellei puhelimella pääse läpi niin laita sitten mailia, osoitteet ovat ohessa. Mitä enemmän sitä parempi. Määrä korvaa laadun. Mutta kirjoita otsikot niin, että asiasi tulee luettua, eikä heti lennä roskakoriin. Älä kiroile, älä haistattele, sitä varten on suodatinohjelmia - hengentuotteesi lentää roskiin.

Puhelinvaihde aukeaa huomenna 8:30

Toimittajat jo odottavat soittojanne.

Vastaava päätoimittaja
Eeva-Helena Jokitaipale
betsy@seiska.fi
09-777 77 300

Päätoimittaja
Marko Petäjäjärvi
mape@seiska.fi
09-777 77 302

7. Osallistu kansalaisadresseihin. Joukkovoima on rautaa.
Täällä on käynyt jo noin 100 000 ihmistä eri IP-osoitteista: http://www.adressit.com/ansku69

Tässä uusi adressi, joka myös kannattaa täyttää:

http://www.adressit.com/pekkaroponen

Allers pois Suomesta
Seiska hyökkää suomalaisia vastaan. Vastaisku: emme tarvitse tanskalaista roskalehdistöä Suomessa. Vetoomus välitetään R-kioskien ylläpitäjille ja suurille tavarataloille, sekä Suomalaselle/Akateemiselle kirjakaupalle, vielä suurille kauppaketjuille.
Allersin lehdet pois Suomesta!
Vastuuhenkilö: Pekka Roponen (pekka@hell.com)

8. Käy Seiska-lehden foorumissa kertomassa mitä olet mieltä. Et ole ihan ensimmäisten joukossa, mutta kyllä sinne vielä ainakin sata tuhatta kommenttia mahtuu.

http://www.seiska.fi

Tätä kirjoittaessani sivuille ei pääse, kuorma on liian kova tai jotkut ovat mobilisoineet palvelunestohyökkäyksen. En suosittele hyökkäämistä tai jatkuvaa osoitteen pingaamista. Se ei ole laillista ja meistä taviksista se on ei-kivaa, koska emme pääse foorumiin purnaamaan.

Ähäs! Ilmeisesti IP-osoitteeni on bannattu. Pääsin sisään anonyymipalvelimen kautta. Jos sinulla on vastaavia ongelmia, kokeile mennä sivulle:
http://www.freeproxy.ru/en/free_proxy/cgi-proxy.htm
Sieltä sitten uudelleen kehiin jonkun proxypalvelimen kautta.

Foorumin lomake ei huoli tätä tekstiä näkyviin, joten laitan sen www-sivulle.joku voisi tämän tekstin sinne tipauttaa ja kaikkiin muihin Allerin lehtien foorumeihin myös.

9. Jos toimitukseen ei viesti kulje www-sivun kautta eikä sähköpostilla, niin jostakin voi päästä sisään. Kokeile antaa palautetta palautelomakkeilla. Jos ne ovat tukossa, nii kai näin hätätilassa voi tilausmyyjälle soittaa ja kertoa, mistä kiikastaa.

10. Älä anna periksi. Jerikon muurejakaan ei saatu nurin yhdessä päivässä. Maailma ilman seiskaa on todennäköisesti parempi maailma.

http://free.000angels.com/seiska/seiska.txt

Kopioi siis tämä, ethän linkitä, mutta vie tietoa eteenpäin, e-maililla, kopiolla, tulosta tämä –
käytä mielikuvitustasi, ehkä sujautat 7 lehden väliin, missä sitten seiskan näätkin.

ME TEHDÄÄN SE – YHDESSÄ sekä tänään vietetään rauhalliset ja hauskat bileet torilla!

1

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16720
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5387
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2548
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2019
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1751
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      978
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      944
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      850
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      848
    Aihe