Kuinka usein saatte migreenikohtauksia?

Ms.Migreeni

Eli ajattelin hiukan kysellä, että kuinka usein te muut saatte suurinpiirtein migreenikohtauksia? Ja minkälaisia oireita kohtauksiin liittyy?

Itsellä oli lukioaikana lähes päivittäin kova migreeni. Oireita olivat, ja ovat edelleen, kova väsymys ja jatkuva haukottelu, keskittymiskyvyttömyys, makeanhimo, puheen takertelu (senat sakaisin), silmien arkuus ja ääni- ja valoherkkyys. Sitten seurasi hiljalleen voimistuva sykkivä kipu, jota pahensi liikunta, kirkkaat valot, voimakkaat äänet jne. Ja lopulta tuo sykkivä kipu oli niin paha, ettei voinut tehdä muuta kuin maata ihan hiljaa ja yrittää nukkua. Yo-kirjoitusten jälkeen, kun stressi loppui siihen paikkaan ja sai nukkua niin paljon kuin halusi, kohtaukset vähenivät huomattavasti. Tällä hetkellä en edes muista, koska olisi viimeksi ollut todella paha migreenikohtaus. Mutta luultavasti taas syksyllä koulun (toivottavasti) alkaessa ja kesälläkin varmaan töiden takia, stressi palaa ja nukkuminen vähenee, ja luulenpa että silloin migreenikohtaukset tekevät taas come backin...

Raivostuttavimpana asiana olen kokenut ihmisten ymmärtämättömyyden migreenin suhteen. Moni ihminen tuntuu kuvittelevan, että migreeni on vain tavallista päänsärkyä. Ainakin itselläni paha migreenikohtaus on usein niin lamaannuttava, että sen sattuessa en kykene edes normaaliin aivotoimintaan fyysisestä nyt puhumattakaan. Mutta tämä oli nyt minun tarinani, ja haluaisin mielelläni kuulla muiden kertomuksia.

Olen muuten btw kuullut että migreeni voisi häipyä lopullisesti raskauden myötä...? Pitääköhän tämä paikkansa?

18

4724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin...

      Minulla pahimpana aikana kohtauksia oli lähes päivittäin. Lääkityksenä Imigran, joka jokin aika sitten vaihdettiin halvempaan rinnakkaisvalmisteeseen (Sumatriptan sandoz). Oireet ovat juuri samat kuin sinullakin. Kohtaus alkaa järkyttävällä väsymyksellä, jonka jälkeen tuli todella huon olla. Äänet, hajut ja valot ärsyttävät. Sitten loppupäivä tai mahd. kaksi seuraavaa päivää menee sängyn pohjalla.

      Nyt tilanne on hieman helpottanut. Migreeni tällä hetkellä noin 4 kertaa kuussa. Sekin on kyllä jo ihan riittävästi. Estolääkitystä en ole halunnut aloittaa, koska harrastan urheilua ja sillä on urheilun kannalta ikäviä haittavaikutuksia. Tuossa yhdessä vaiheessa en kyllä paljon pystynyt harrastamaan urheilua, kun jatkuvasti oli migreeni :(

      Ja ihmiset, joilla itsellä ei ole migreeniä eivät todellakaan ymmärrä.

      Jaksamisia sinulle!

      • tatti

        Mulla tulee noin 1-2krt/kk. Selvästi hormonaalista ja esim sauna saattaa laukaista myös.Oireina äkillisesti alkava ja kokoajan paheneva kipu joka vie sängyn pohjalle makaamaan,muutakaan ei voi tehdä. Valoarkuus, ääniarkuus,tuskanhiki, pahoinvointi, vapina...ja kova haukottelu. Kun kohtaus alkaa laueta, tulee hirveä väsymys ja aivan hönö olo.Kohtaus kestää noin 3-6h ja se loppupäiväkin menee huilatessa. imigran tepsii. Onko muilla tätä että kivun hävittyä tulee kuvotuksen vastapainona nälkä ja haluaa ruokaa?


    • neiti migreeni

      ei minulla ainakaan raskauden myötä kadonnut migreeni mihinkään. eli takaisin tuli kun lapsi syntyi. siis odotus aikana ei migreenistä ollutkaan tietoa. mutta noin. 2viikkoa synnytyksen jälkeen migreeni oireet palasivat takaisin. ja yhtä pahoja ovat, kuin ennen raskautta. ja tämä on toistunut 2.kertaa. eli 2.lasta olen saanut, ja odotus ajan saanut olla rauhassa. mutta sitten aina oireet palannut.
      nuorena ala-aste ikäisenä aloin saamaan rajuja migreeni kohtauksia.
      ja samanlaisia edelleenkin, joskus ovat lievempiä.

      oireeni ovat, ennen särkyä levottomuus, silmät punaiset ja vetiset. makean himo, sitten valot ja pienikin valo joka ei normaalisti ole kirkas, niin ottaa silmiin, ja tuntuu kuin joku repisi silmiä silmien takaa lujasti.
      ja siihen samaan liittyy huimaus.
      kahvin haju tekee joskus pahaa, ei aina.
      sitten särky alkaa joku pienellä koputtelulla, jommalta kummalta puolelta päätä, ja kovenee päätä viiltäväksi kivuksi. ja kipu / särky on sen verta kova, et peti kutsuu, eli en pysty tekemään yhtään mitään.
      kävely/ liikkuminen ei kiinnosta, ja vuoteessa pitäisi pystyä olemaan ihan kokonaan paikallaan.
      pienikin heilutus / liike aiheuttaa säryn koventumisen, ja kun migreeni kohtaus on ohitse niin seuraava päivä tai kaksi- riippuen migreeni kohtauksen voimakkuudesta, on hiukan unisempia ja olen väsyneempi, ja seuraavana päivänä särystä saattaa pää tuntua hiukan hassulta, kuin puolet painosta olisi pois- tosin saattaa myös johtua noista lääkkeistä
      .
      lääkkeeni kaksi erilaista, koska saan kahta erilaista kohtausta.
      lievempään on lääke: tabletti jonka yksittäis hinta on 15.euroa. ja sitten noihin kovempiin on nenä sumute.
      usein kohatukset ovat sellasia että tuo tabletti riittää, mutta noin 2- kuukauden välein tulee kohtaus joka tarvitsee sumutteen.

      migreeni kohtauksia minulla on noin: 5- 15 kohtaukseen kuukaudessa. riippuu hiukan, sillä tietyt hajut saattavat stimuloida migreeni kohtauksen, esim: bensa.
      ja väsymys ja jne vaikuttavat myöskin.
      mutta normaali tiloissa kun ei altitu tressiin ja pistäviin hajuihin niin 5-8- kertaa kuukaudessa on migreeni kohtaus.

      sen olen itsessäni huomannut että kesät menevät hiukan helpommin, talvisin on enempi kohtauksia.

      melkein 15.v elämästäni on mennyt migreenin kanssa eläen.
      ja nyk. joudun käyttämään aikas hintavia lääkkeitä, kun ne edullisemmat eivät auta minua.
      joten rahaakin menee.... se ikävä puoli, jos kuukaudessa on useita kohtauksia.

      mutta näiden vuosien aikana olen oppinut elämään migreenin kanssa, ja oppinut ottamaan lääkkeen ajoissa, ennen särkyä. aina migreeni ei kuitenkaan oireile etu-käteen vaan särky saattaa iskeä kuin salama kirkkaalta taivaalta.

      • rouva x

        kovasti.joskus on kohtaus kerran vuodessa,joskus 2 kertaa päivässä.


    • liinay

      nuorempana minulla oli kohtauksia n. kerran kuukaudessa. Nyt kun olen 27-vuotias, saan kohtauksen n. 3 kertaa vuodessa.
      Kohtaus ikäänkuin poistaa minut maan päältä vuorokaudeksi, en kykene puhumaan, liikkumaan, syömään. Makaan sängyssä ja odotan että menee ohi. N.tunnin välein vessaan oksentamaan. Mitään oksennettavaa ei enää ole ja silti oksettaa. Inhottavaa. Makaan vessan lattialla lakananvalkoisena ja olen varma että minulla on aivokasvain.
      Pakko olla pimeässä, valo vihloo päähän. Pienikin ääni, liike, haju tms. voimistaa pahaa oloa. Ennen kohtausta tulee puutumista koko vartaloon, unisuutta, outoja tunnetiloja, sekavuutta.Kohtauksen mentyä ohi nukun puolivuorokautta putkeen ja siltikin vielä väsyttää. Vaikka päätä ei enää särje, pelottaa mennä valoisaan, pelko siitä että kohtaus tulee uudestaan pitää minut varovaisena seuraavat kaksi päivää..
      Jos olen migreenin takia pois töistä, olen teeskennellyt sairasta enkä vain jaksanut tulla töihin. Ymmärrystä ei tipu niiltä jotka itse eivät ole kärsineet samasta. Ei sitä kipua kyllä varmaan pysty käsittämään ennen kuin on kokenut.

      Voimia kaikille migreenistä kärsiville!

    • kk:ssa...

      Mulla tuntuu nykysin olevan n.3-8krt kk:ssa.. viimesen viikon aikana on ollut jo kahdesti.

      Mulla alkaa useimmiten aamuyöstä.. herätessä kova särky ja kamala jyskytys jommalla kummalla puolella päätä.. oksettaa ja on muutenkin ihan seis olo. Otan tabletin.. nukun tunnin pari jos pystyn ja toivon että olo paranee.. välistä se tosin ei kyllä parane lääkkeelläkään.. vasta joskus puolen vrk:n jälkeen..

      Mä oon viielä niin herkkä sietämään kipua että itken usein migreenin aikana ja se vielä pahentaa kipua.. Pimeä huone, uni ja viileä ilma auttaa parhaiten jos jokin auttaa..

      Oon kyllä harkinnut että varaisin ajan neurologille.. Nää säryt on meinaa vaan lisääntynyt entisestään..

    • Takaraivoa särkee

      Minulla on juuri nyt migreenikohtaus. Ennakoivat oireet ovat haukottelu ja väsymys noin tuntia ennen kohtausta. Laukaisevina tekijöinä stressi ja tietyt ruuat. Lääke Migpriv on menettänyt tehoansa ja ei edes kuulu Kela-korvausten piiriin.

      Kaiken kukkuraksi kyse on "naisten taudista". Miksi minulla lähes 40-kymppisellä miehellä pitää olla moinen typerä sairaus. Olisi nyt edes jokin miehekkäämpi ja vakavempi sairaus kuin typerä migreeni...

      • Tuikahtava

        Isällä ja kaikilla hänen veljillään on migreeni ja samoin myös mulla.

        Mulla on ensioireina väsymys, janontunne, hillitön makeanhimo ja tottakai haukottelu. Sitten alkaa aurat ja vihlonta ja jyskytys pikkuhiljaa. Joskus vihloo silmänpohjia, joskus ohimoa ja joskus jyskyttää takaraivoa tai koko päätä. Lääkkeenä on vahva tulehduskipulääke, koska tulee halvemmaksi. Kohtauksia tulee n.2-4 kertaa kuussa.

        Liikunta pahentaa, silmät on valonarat, voimakkaat värit ja hajut tekee häjyä. Kohtauksen jälkeen pitää saada rasvaa ja suolaa.


    • Takaraivoa särkee

      Ei järki nyt oikein näköjään kulje. Vastaus kysymykseen on: aikaisemmin kohtausksia noin kerran kuussa, nyt kerran viikossa, yleensä maanantaisin kun työt ovat alkaneen tai viikonloppuna stressin lauettua.

      Niin ja punaviiniä en voi juoda, koska se laukaisee säryn, mutta kirkkaat ja valkoviini sopivat hyvin, ei mitään oireita (ei edes kunnon krapulaa ellei juo todella tolkuttomia määriä). Ja mikä mielenkiintoisinta kunnon kännin jälkeen saattaa menna kaksikin viikkoa, ennen kuin seuraava kohtaus tulee. Tiedä sitten kuinka se etanoli järjestelee aivosoluja päässä. Tosin säännöllinen kännääminen ei periaatteessa oikein kiinnostaisi, mutta päänsäryn väheneminen toisaalta tuntuu houkuttelevalta.

    • äippä

      Itse olen kärsinyt migreenistä n.15v alussa se oli helposti hoidettavaa meni ohi särkylääkkeillä. sitten se hävisi useaksi vuodeksi pois ja pam synnytyksen jälkeen tuplasti pahempana. Söin 2v estolääkkeitä kaikkea mahd. ja triptyylejä siihen päälle muttta ei mitään apua ikinä.Aina kun tuli kohtaus sain otetuu jotain täsmälääkkeitä mut nekään ei toimi niin eiku sairaalaan piikkiä hakemaan. mulla kohtauksia tulee 4krt viikossa ja aina kun on kuukautiset ja migreeni kestää kokonaisuudessaan 7pv jona aikana on melko voimaton ja sängynpohjalla melkein kokoajan. pelottaa kun olen työssä et milloin ne antaa kenkää ton takia koska ihan oikeesti ihmiset eivät usko mitä migreeni on jos ei ole koskaan kokenut!!!

      • Hyvä kirja silti, kiitos!

        Kirjassa "Neurologia", joka on oppikirja, kirjoittanut Palo, Jokelainen, Kaste,Teräväinen, Waltimo.

        Siinä sivulla 180 lukee: "Kemiallisiin aineisiin tai niiden poisjättöön liittyvä päänsärky:

        Päänsärkyä aiheuttavia aineita ovat alkoholi, angina pectorisksen hoitoon käytetty nitroglyseriini, lihan punavärin säilyttämiseen käytetty nitriitti, säilöntäaineena käytetty natriumglutamaatti, lyijybensiini ja hiilitetrakloridi... jne."

        Ei natriumglutamaatti mikään säilöntäaine ole koskaan ollutkaan, vaan täysin turha aine sapuskoissa: makua vahvistava aine, arominvahvenne E-koodiluettelossa.

        Onhan niin, että pieni virhe - suuressa mittakaavassa - kostautuu aina josskin?

        Säilöntäaineiden käyttö lisäaineena on ihan eria asia: niillähän estetään ruokamyrkytykset ym. Niitä en ole vältellyt erityisemmin, kuten ei muitakaan lisäaineita (pl karrageeni).

        Kirja on vuodelta 1996. Elintarvikevirastosta aikoivat ottaa yhteyttä kustantajaan (Tammi), enkä tiedä, minkälaisen muutoksen tekevät siihen. Lasten ruokiin noita arominvahventeita ei saa laittaa ollenkaan - lain mukaan. Kotiruoankin voi hyvin pilata niillä, jopa luomuruoan - Luomuliemikuutioissakin on Pan-suolaa, jossa on proteiinihydrolysaattia, jonka vaikutus on sama kuin natriumglutamaatilla. Seltin- mineraalisuolassa sitä ei ole. Itse käytän vain hienoa merisuolaa tai Herbamarea.

        Jos päänsärkyyn syö turhaan särkylääkettä, on kai silläkin jotain vaikutusta elimistöön? Raha taas on toinen asia...

        Muistathan nyt, että säilöntäaineet eivät aiheuta migreeniä, vaan ne arominvahventeet:-)


      • Napsuttelua

        "Kaikissa hermoston rappeutumissairauksissa keho reagoi vaurioon tuottamalla glutamaatti- ainetta. Glutamaatti on kuitenkin haitallinen; se estää vaurioituneiden hermoyhteyksien kunnostusta ja aiheuttaa pysyvää solukuolemaa." Päivi Liesin tutkimuksesta

        Tuolla kerrotaan yleisimmistä lisäaineglutamaateista:
        http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/ihmemies.htm

        Ja seeinä olevia sanoja selventää nämä hyvät sivut:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Glysiini

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Glutamiinihappo

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Happamuus

        Vastavaikuttaja:
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Gamma-aminovoihappo

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Hermosto

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Histamiini

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Tulehdus

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Erite

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Solukalvo

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Aktiopotentiaali

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Suolahappo

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Entsyymi

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Emäs

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Suola

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Ammoniumkloridi

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Salmiakki

        http://www.biomag.hus.fi/braincourse/L4.html#RTFToC10

        Laitan koko jutun, kun en osaa selittää omin sanoin:
        "Matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa esitettiin 17.6.1996 tarkastettavaksi
        FK Pekka Paalasmaan väitöskirja
        Ionic Mechanisms Underlying Activity-induced Alkaline Transients in the Extracellular Space of the Brain.

        Tutkimus kuuluu eläinfysiologian, neurobiologian alaan.

        Vastaväittäjänä oli dosentti Jouni Sirviö (Kuopion yliopisto) ja kustoksena professori Kai Kaila.

        "Hermokudoksen pH:ta säätelevät useat järjestelmät. Siksi on hieman yllättävää, että hermosolujen toiminta aiheuttaa huomattavia pH-muutoksia. Myöhemmissä tutkimuksissa on mielenkiintoisella tavalla osoittautunut, että solun sisäinen ja ulkoinen pH säätelevät hermosolujen ärsyttävyyttä ja että aivojen pH-säätelyn häiriöillä voi olla keskeinen osuus tietyissä patofysiologisissa tiloissa.

        On havaittu, että synaptinen aktivaatio saa aikaan nopean soluvälitilan alkaloosin. Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää hermosolujen välittäjäaineperäisten soluvälitilan pH-muutosten mekanismeja ja solun sisäisen pH:n ja siten HCO-3 -ionien pitoisuuden vaikutusta estävään synaptiseen toimintaan.

        Tutkimuksessa käytettiin rotan kortikaalisia aivoleikkeitä. Soluvälitilan ionipitoisuuksia mitattiin mikroelektrodeilla ja solun kalvopotentiaalia solunsisäisillä mikroelektrodeilla. GABAA-reseptorikanavien aktivaation aiheutti nopean soluvälitilan alkaloosin, joka johtui HCO-3-ionien ulosvirtauksesta GABAA-reseptorikanavien kautta. GABAA- reseptorit aktivoitiin GABA-mikroinjektiolla ja ärsyttämällä sähköisesti farmakologisesti eristettyä vain GABA:a erittävää hermosolujoukkoa. Samankaltaisen alkaloosin sai aikaan myös glutamaattireseptoreiden aktivaation välittäjäaineilla ja sähköärsytyksellä. Aikaisemmin on esitetty, että glutamaattiperäinen alkaloosi olisi seurausta H -ionien sisäänvirtauksesta glutamaattireseptori-kanavien lävitse soluun. Kävi ilmi, että H -ionit eivät läpäise glutamaattikanavia, vaan alkaloosin aiheutti Ca2 -ionien sisäänvirtaus pääasiassa jänniteherkkien Ca2 -kanavien välittämänä. Tulokset viittaavat vahvasti siihen, että sisäänvirtaava Ca2 aktivoi Ca2 /H - vaihtokuljettajan, joka alkalinisoi soluvälitilaa.

        GABAA-reseptorikanavan käännepotentiaalin mittaus osoitti, että ehkäisevä synaptinen vaste oli herkkä solun HCO-3 -pitoisuudelle: pitoisuuden kasvu lisäsi depolarisaatiota ja pitoisuuden lasku vähensi sitä. Tuloksen perusteella näyttää siltä, että hermosolun pH-säätely vaikuttaa estävän synaptisen toiminnan tehokkuuteen.

        Tutkimuksessa selvitetyillä mekanismeilla on merkitystä muistin ja oppimisen samoin kuin patofysiologisten ilmiöiden kuten epilepsian tutkimuksessa."


      • Voi näitä aikoja!
        Napsuttelua kirjoitti:

        "Kaikissa hermoston rappeutumissairauksissa keho reagoi vaurioon tuottamalla glutamaatti- ainetta. Glutamaatti on kuitenkin haitallinen; se estää vaurioituneiden hermoyhteyksien kunnostusta ja aiheuttaa pysyvää solukuolemaa." Päivi Liesin tutkimuksesta

        Tuolla kerrotaan yleisimmistä lisäaineglutamaateista:
        http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/ihmemies.htm

        Ja seeinä olevia sanoja selventää nämä hyvät sivut:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Glysiini

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Glutamiinihappo

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Happamuus

        Vastavaikuttaja:
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Gamma-aminovoihappo

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Hermosto

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Histamiini

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Tulehdus

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Erite

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Solukalvo

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Aktiopotentiaali

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Suolahappo

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Entsyymi

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Emäs

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Suola

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Ammoniumkloridi

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Salmiakki

        http://www.biomag.hus.fi/braincourse/L4.html#RTFToC10

        Laitan koko jutun, kun en osaa selittää omin sanoin:
        "Matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa esitettiin 17.6.1996 tarkastettavaksi
        FK Pekka Paalasmaan väitöskirja
        Ionic Mechanisms Underlying Activity-induced Alkaline Transients in the Extracellular Space of the Brain.

        Tutkimus kuuluu eläinfysiologian, neurobiologian alaan.

        Vastaväittäjänä oli dosentti Jouni Sirviö (Kuopion yliopisto) ja kustoksena professori Kai Kaila.

        "Hermokudoksen pH:ta säätelevät useat järjestelmät. Siksi on hieman yllättävää, että hermosolujen toiminta aiheuttaa huomattavia pH-muutoksia. Myöhemmissä tutkimuksissa on mielenkiintoisella tavalla osoittautunut, että solun sisäinen ja ulkoinen pH säätelevät hermosolujen ärsyttävyyttä ja että aivojen pH-säätelyn häiriöillä voi olla keskeinen osuus tietyissä patofysiologisissa tiloissa.

        On havaittu, että synaptinen aktivaatio saa aikaan nopean soluvälitilan alkaloosin. Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää hermosolujen välittäjäaineperäisten soluvälitilan pH-muutosten mekanismeja ja solun sisäisen pH:n ja siten HCO-3 -ionien pitoisuuden vaikutusta estävään synaptiseen toimintaan.

        Tutkimuksessa käytettiin rotan kortikaalisia aivoleikkeitä. Soluvälitilan ionipitoisuuksia mitattiin mikroelektrodeilla ja solun kalvopotentiaalia solunsisäisillä mikroelektrodeilla. GABAA-reseptorikanavien aktivaation aiheutti nopean soluvälitilan alkaloosin, joka johtui HCO-3-ionien ulosvirtauksesta GABAA-reseptorikanavien kautta. GABAA- reseptorit aktivoitiin GABA-mikroinjektiolla ja ärsyttämällä sähköisesti farmakologisesti eristettyä vain GABA:a erittävää hermosolujoukkoa. Samankaltaisen alkaloosin sai aikaan myös glutamaattireseptoreiden aktivaation välittäjäaineilla ja sähköärsytyksellä. Aikaisemmin on esitetty, että glutamaattiperäinen alkaloosi olisi seurausta H -ionien sisäänvirtauksesta glutamaattireseptori-kanavien lävitse soluun. Kävi ilmi, että H -ionit eivät läpäise glutamaattikanavia, vaan alkaloosin aiheutti Ca2 -ionien sisäänvirtaus pääasiassa jänniteherkkien Ca2 -kanavien välittämänä. Tulokset viittaavat vahvasti siihen, että sisäänvirtaava Ca2 aktivoi Ca2 /H - vaihtokuljettajan, joka alkalinisoi soluvälitilaa.

        GABAA-reseptorikanavan käännepotentiaalin mittaus osoitti, että ehkäisevä synaptinen vaste oli herkkä solun HCO-3 -pitoisuudelle: pitoisuuden kasvu lisäsi depolarisaatiota ja pitoisuuden lasku vähensi sitä. Tuloksen perusteella näyttää siltä, että hermosolun pH-säätely vaikuttaa estävän synaptisen toiminnan tehokkuuteen.

        Tutkimuksessa selvitetyillä mekanismeilla on merkitystä muistin ja oppimisen samoin kuin patofysiologisten ilmiöiden kuten epilepsian tutkimuksessa."

        http://www.omatmerkit.inex.fi/omdet.asp?viewID=1092&productID=1273


    • pää kainalossa

      Minulla on ollut migreeniä ainakin 8-vuotiaasta. Muutama vuosi sitten minulla oli noin kolmen vuoden tauko migreeneistä, minkä huomasin vasta sitten kun kohtaus taas iski. Nyt migreeniä on neljän vuoden ajan ollut 2-5 kertaa kuussa. Tosin en ole aivan varma aina onko kyseessä useamman päivän kestävä kohtaus vai useampi kohtaus jotka tulee peräkkäisinä päivinä.

      Nyt olen vuosia jo syönyt samaa migreenilääkettä joka on ollut minulle sopiva. Tosin viimeisen vuoden olen alkanut epäillä lääkkeen tehoa/ tehokkuutta minulle. Niinpä olen ajatellut mennä neurologilla käymään tarkistuttamassa lääkitykseni.

      Myöski auraoireeni ovat viimeisen parin kolmen vuoden aikana muuttuneet tai siten olen alkanut tiedostamaan niitä eritavalla. Sahalaidat ja pallot, näkökenttäpuutoksia, haukottelua, tiettyjen ruokien ja ruoka-aineiden himoa ja/ tai inhoa, ääni- ja valoherkkyyttä, ärtymystä. Puheen puurouutuminen on yksi uusista oireista (siitä olen huolissani - ettei olisi mitään muuta vikaa päässä). Päänsärky on niin kovaa että liikkuminen on lähes mahdotonta. Pahoinvointia. Nykyään tosin pääsen kävelemään vessaan oksentamaan kun nuorempana oli kontattava, kun jalat eivät kantaneet.

      Minä olen pääasiassa saanut ymmärrystä migreenille - tosin yksi lääkäri kerran ei ymmärtänyt lainkaan. Mieheni oli alkuvuosina melko skeptinen migreeniä kohtaan, mutta nähtyään kohtauksiani ja kuunneltuaan äitini kertomuksia nuoruusvuosien kohtauksistani on miehenikin oppinut ymmärtämään mistä on kyse - että ei kyseessä ole laiskottelua tai mikään pikku pääkipu. Työpaikallani on useampia migreeni-ihmisiä, joten ehkä se osaltaan tuo ymmärrystä.

      Ja kun näkee "kunnon" migreenikohtauksen ja kokee sen siinä kohtauksen saajan rinnalla niin johan ymmärrystä alkaa kehittyä!

    • Tupajulli

      Yleinsä n. 1-2 kertaa kk:dessa, mutta joskus kerran joka viikko.
      En osaa edelleenkään 15- vuoden kokemuksella varautua migreenin tuloon,
      mutta aiheuttajaksi oon löytänyt nämä tyypillisimmät migreenin aiheuttajat.
      Minulla on aurallinen migreeni, johon liittyy
      kovaa päänsärkyä ja joskus myös oksentelua.
      Lääkkeeksi on riittänyt onneksi nukkuminen ja Burana, koska syön muutenkin paljon tarpeellisia lääkkeitä.
      Migreeni on osa elämääni, vaikken haluaisi sitä myöntääkään itselleni. Se on helvetti joka kerta,
      mutta se on myös pelastanut minun elohiirimäisen luonteeni masennuksilta ja loppuun palamisilta, koska Migreenin aikana on pakko rentoutua ja levätä.

      • o pelkkä särky

        Migreeni tekee ihan toimettomaksi eli ei pysty ajattelemaan normaalisti eikä tekemään oikein mitään. Parempi on vain maata hämärässä huoneessa. Väsymys on myös kamalaa ennen migreeniä. Mulla on myös monta päivää kestävää migreeniä. Välillä migreenisärky pysyy niskassa, mutta välillä se nousee silmiin ja takaraivolle jyskytykseksi. Pahoinvointi on myös tosi kurjaa. Kaikki hajut etoo ja ruoka! Töiden teosta ei tule migreenin iskiessä oikein mitään, mutta kun ei kehtaa aina olla poiskaan. Yleensä migreeni iskeekin vasta vapaapäivänä pahimmaksi, vaikka ennakko-oireita on ollutkin jo töissä. Ennakko-oireina kiukkuisuutta, väsymystä,kasvojen/käsien puutumista, puheen tuoton vaikeutta, ruokahalun lisääntymistä ja näön heikkenemistä. Minulle migreeni on periytynyt eli geenivirhe paholainen!! Särkylääkkeet ei oikein auta. Ehkä vähän keskeyttää kohtausta muutamaksi tunniksi, mutta takaisin se tulee. Täsmälääkkeitä en halua, koska niillä sama vaikutus eli lääkkeet vaikuttaa vain jonkin aikaa. Ehkä jostain estoläkkeestä olisi hyötyä. Kertokaa, mistä estolääkkeistä on ollut apau?


    • migreenitar

      Minulla on ollut viimeisen vuoden aikana keskimäärin 3 kohtausta viikossa. Estolääkkeitä on ollut sitä sun tätä mutta ei auta. Kohtaukseen käytän naramigia ja unien kera se auttaa hyvin. Tuntuu vain että olen ihan lopen väsynyt ja uupunut kun edellisestä kohtauksesta hädin tuskin kerkeaa selviä kun uusi alkaa.

      Työpaikallani eräällä toisella on myös migreeniä mutta erittäin harvoin. Henkilö kertoi taannoin joutuneensa lähtemään illalla kesken urheilusuorituksen kotiin lepäämään kun migreeni iski, esimieheni ihmetteli että miksi sitä kotiin piti lähteä, eihän se migreeni sillä parane!

      Eräs tuttavani jolle mainitsin jatkuneista migreeneistä, kommentoi että särkee sitä päätä hänelläkin.

      Joo, eipä tosiaan ymmärrystä kamalasti löydy! Siksi en juurikaan puhu migreenistäni jos ei ole pakko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16720
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5387
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2548
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2019
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1751
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      978
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      944
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      850
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      848
    Aihe