Tarsan

nähtiin tänään Kauppatorin Lordi-humussa...ja lisää varmaan seuraa...mennään kuin Titanic... kovvoo ja lujjoo...kohti...keulassa Matti näyttää suuntaa pikkusormi ja etusormi pystyssä...sehän tarkoittaa myös mm. lisää työttömiä ja työpaikkojen siirtoja pois Finishlandiasta...vuoden päästä tähän aikaan saldo miinuspuolella on MAHTAVA...mutta ajatellaan se positiivisesti...kun suomaliset tekee jotakin niin ne tekee sen kunnolla ja tosissaan kuin aikoinaan Kalle Tappinen...joten menkööt vaikka viimeisetkin siemenperunat!

Se on nyt MATTI!
7191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tämän maan itsenäisyys vain vahvistuu, kun annetaan itsenäisyys pois ja työpaikat paranee, kun menetetään niitä tuhansittain!

Finishlandian alasajoa kiirehtivät ja edesauttavat täysimääräisesti näköjään muut pohjoismaat Ruotsi, Tanska, Islanti, Norja sekä Viro, Kreikka, Puola että Englanti täysin pistein ja nuut tukevat.

Äänestä

sekä alkanut tuho nähtiin eilen Kauppatorilla!

Äänestä
  • ja sen asukkaat syystänsä kärsivät; sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat, ja vähän jää ihmisiä jäljelle.

    Äänestä

Näin sanoo Herra Sebaot: Älkää kuulko profeettain sanoja, noiden, jotka teille ennustavat täyttäen teidät tyhjillä toiveilla: oman sydämensä näkyjä he puhuvat, mutta eivät sitä, mikä tulee Herran suusta. He hokevat minun halveksijoilleni: 'Herra on sen sanonut: Teillä on oleva rauha!' Ja kaikille, jotka vaeltavat sydämensä paatumuksessa, he sanovat: 'Ei teitä kohtaa onnettomuus'. Mutta kuka on seisonut Herran neuvottelussa ja nähnyt ja kuullut hänen sanansa? Kuka on tarkannut ja kuullut hänen sanansa?" Katso, Herran myrsky, kiivastus, puhkeaa, pyörremyrsky vyöryy kohti jumalattomien päätä. Eikä Herran viha asetu, ennenkuin hän on toteuttanut ja täyttänyt sydämensä aivoitukset. Aikojen lopulla te tulette sen hyvin ymmärtämään.

Äänestä

Ookkona sinä se jyväskyläläinen fundamentalisti, joka aina vaalien alla alkaa nimitellä tosin ajattelevia lesboiksi, homoiksi ja saatanan vallassa oleviksi?

Ainakin tekstistäsi saa sen kuvan. Tai sitten teitä on kaksi, se jyväskyläläinen kristillisdemokraatti ja sinä.

Äänestä
  • monta

    Äänestä

Presidentti Halonen kävi Porvoon palaneella kirkolla

Poliisi on edistynyt Porvoon tuomiokirkon palon tutkinnassa ja pidättänyt muutamia nuoria aikuisia epäiltynä törkeästä tuhotyöstä. Heidän vangitsemisestaan päätetään torstaina.

Presidentti Tarja Halonen kävi maakuntamatkallaan Porvoon palaneella tuomiokirkolla. Halonen korosti, että tapahtumista olisi otettava yhteisesti vastuuta. Hän ei vielä luvannut, että valtiovalta avustaisi rahallisesti kirkon korjaustöissä.

Presidentti kuvaili epäiltyä polttamista joidenkin ihmisten yksittäiseksi teoksi.

Palovahinkojen raivaus
alkoi Porvoossa

Poliisi jatkoi tänään tutkimuksiaan Porvoon pahoin palaneessa tuomiokirkossa. Palovahinkojen raivaustyöt saatiin kuitenkin jo alulle.

Pelastuslaitoksen mukaan sammutustyöt saatiin tänään päätökseen, mutta yksi yksikkö jäi kirkolle varmistustehtäviin.

- Siellä halutaan varmistaa muutamia pesäkkeitä. Kun niitä pengotaan, saattaa tulla joitain pieniä syttymisiä, päivystävä palomestari Kosti Heiskanen kertoi.

Hän arvioi, että kirkon holvit eivät ole sortumisvaarassa. Kirkon päädyt ovat edelleen varsin heikosti tuetut. Porvoon seurakuntayhtymän kiinteistöpäällikkö Boris Björkendahl kertoi, että päätyjen pitäisi tänään tehdyn asiantuntija-arvion mukaan kestää kovatkin tuulenpuhurit sortumatta.

Seurakuntayhtymän työntekijät pääsivät raivaamaan palopaikkaa sitä mukaa, kun poliisit saivat tutkimuksiaan tehtyä. Björkendahlin mukaan kirkon ympärille rakennetaan raivauksen jälkeen tilapäiset seinät ja katto. Niiden pitäisi valmistua kahdessa viikossa. Lisäksi alueen ympärille rakennetaan suoja-aita.

Maanantaina aamuyöllä valloilleen riistäytynyt tuli tuhosi tuomiokirkon katon pahoin. Poliisi otti maanantai-iltana kiinni henkilöitä, joita epäillään kirkon sytyttämisestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pohjanoteeraus! kirjoitti:

nähtiin tänään Kauppatorin Lordi-humussa...ja lisää varmaan seuraa...mennään kuin Titanic... kovvoo ja lujjoo...kohti...keulassa Matti näyttää suuntaa pikkusormi ja etusormi pystyssä...sehän tarkoittaa myös mm. lisää työttömiä ja työpaikkojen siirtoja pois Finishlandiasta...vuoden päästä tähän aikaan saldo miinuspuolella on MAHTAVA...mutta ajatellaan se positiivisesti...kun suomaliset tekee jotakin niin ne tekee sen kunnolla ja tosissaan kuin aikoinaan Kalle Tappinen...joten menkööt vaikka viimeisetkin siemenperunat!

Se on nyt MATTI!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu