Ajateltiin ostaa meijän akvaarioon sellanen iso kotilo syömään levää mutta akvaario kaupassa ei ollu enää sellasia. Aateltiin sitte et ostetaan joku levän syöjä monni. No sit vertailtiin siinä niitä monneja ja päädyttiin partamonniin. Siinä lapussa luki et se kasvais 5 senttiseks. No kotona sit etin netistä siitä kuvaa ni netissä kaikilla sivuilla lukee et siitä tulee 10-15 cm pitkä ja tarvii väh. 100 litran akrun. Ja meijän on vaa 60 litraa!
Eli kuinka paha juttu on? Nii ja ostettiin vaan 1 partamonni
Nyt kävi tälle
4
478
Vastaukset
- ....
Lahjoita se pois muutaman kuukauden kuluttua. Se jää kitukasvuiseksi noin pienessä. Niin ja kuormittaa akvaariota koska sontii sitten isona paljon...
- Partamonni
Akvaariokauppiaisiin(Ainakaan kaikkiin) ei kannata luottaa, nehän myy vaikka mummonsa kunhan rahaa saavat. Älä osta mitään heräteostoksena!
Harrastajan tulee itse ottaa selvää haluamansa lajin tiedot, vesivaatimukset, aikuiskoko jne.
Netistä löytyy nykyään hyvin ja päivitettyä tietoa kaikenlaisista lajeista. Tällaista ei pääsisi tapahtumaan.
Partamonni kannattaa luovuttaa isommille vesille. - hätäile
Meilläkin on partamonni alle sadan litran tankissa (80l) jo parisen vuotta eikä se ole kuin viitisen senttiä pitkä, eli kasvavat aika hitaasti. Sitten kun, partis alkaa olla liian iso 60 litraseesi, hommaa sille uusi "koti".
- noin
Vanhemmilla ollut kaksikin partista 60L (altaalla tosin pituutta 80cm, liekö vaikuttanut asiaan?) ja kummatkin ovat kasvaneet kunnioitettavaan kokoon. Ensimmäinen ukkeli kasvoi n. 12-13cm ja sen akka on jopa 15cm. Tämä akka on ollut aika kauan yli 6 vuotta jo vanhemmillani.
ps. akka partis asuttaa nykyisin 150L allasta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703253
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541859Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471799Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591684- 771584
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411510Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811369The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581132
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251115