Nyt kävi tälle

onkö paha juttu?

Ajateltiin ostaa meijän akvaarioon sellanen iso kotilo syömään levää mutta akvaario kaupassa ei ollu enää sellasia. Aateltiin sitte et ostetaan joku levän syöjä monni. No sit vertailtiin siinä niitä monneja ja päädyttiin partamonniin. Siinä lapussa luki et se kasvais 5 senttiseks. No kotona sit etin netistä siitä kuvaa ni netissä kaikilla sivuilla lukee et siitä tulee 10-15 cm pitkä ja tarvii väh. 100 litran akrun. Ja meijän on vaa 60 litraa!


Eli kuinka paha juttu on? Nii ja ostettiin vaan 1 partamonni

4

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Lahjoita se pois muutaman kuukauden kuluttua. Se jää kitukasvuiseksi noin pienessä. Niin ja kuormittaa akvaariota koska sontii sitten isona paljon...

    • Partamonni

      Akvaariokauppiaisiin(Ainakaan kaikkiin) ei kannata luottaa, nehän myy vaikka mummonsa kunhan rahaa saavat. Älä osta mitään heräteostoksena!
      Harrastajan tulee itse ottaa selvää haluamansa lajin tiedot, vesivaatimukset, aikuiskoko jne.
      Netistä löytyy nykyään hyvin ja päivitettyä tietoa kaikenlaisista lajeista. Tällaista ei pääsisi tapahtumaan.

      Partamonni kannattaa luovuttaa isommille vesille.

    • hätäile

      Meilläkin on partamonni alle sadan litran tankissa (80l) jo parisen vuotta eikä se ole kuin viitisen senttiä pitkä, eli kasvavat aika hitaasti. Sitten kun, partis alkaa olla liian iso 60 litraseesi, hommaa sille uusi "koti".

      • noin

        Vanhemmilla ollut kaksikin partista 60L (altaalla tosin pituutta 80cm, liekö vaikuttanut asiaan?) ja kummatkin ovat kasvaneet kunnioitettavaan kokoon. Ensimmäinen ukkeli kasvoi n. 12-13cm ja sen akka on jopa 15cm. Tämä akka on ollut aika kauan yli 6 vuotta jo vanhemmillani.

        ps. akka partis asuttaa nykyisin 150L allasta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe