Itse tunnnen olevani kahden valmistajan loukussa. Ostin näet Pioneerin autoradion ja luulin laittavani sen noin vain heittämällä Getziin, mutta mitä vielä.
Getzissä on kaiuttimet ja antenni valmiina ja huollosta kävin ostamassa auton ja radion väliin tarvittavan sovitteen jo ennen radion hankintaa. Eipä poika varaosatiskin takana sanonut vähäistäkään varoituksen sanaa!
Getziin ei näet sovi autoradioiden standartin mukainen DIN asennuskehys. Nyt olen ollut aktiivisesti yhteydessä niin Pioneerin myyneeseen kauppaan kuin Getzin huoltoon. Ongelma ei tunnu kiinnostavan kumpaakaan.
Huolloissa kerrotaan, että he asentavat uusiin autoihin, kun asennuksesta on sovittu kaupan yhteydessä, joko Blaupunktin tai Sonyn radioita ns. sivukiinnityksellä. Lähettipä eräs huolto minulle Blaupunktin ko. tarkoitukseen valmistaman asennusrautapakkauksenkin. Se vaan ei sovi Pioneeriin.
Pioneerin myyjän mielestä ongelma on ostajan eikä Pioneerillä kuulemma ole vastaavaa asennusrautapakkausta olemassakaan. Ihmeellistä. Hyundai on automaailman mittakaavassa aivan suurimpien sarjojen merkki, mutta Pioneeria ei asia lainkaan kiinnosta?
Ja lopuksi uudistan varsinaisen kysymyksen: Onko joku asentanut Getziin jonkun muunmerkkisen autoradion kuin Blaupunkt tai Sony tai nähnyt sellaisen asennettuna?
Getzissä on kaiuttimet ja antenni valmiina ja huollosta kävin ostamassa auton ja radion väliin tarvittavan sovitteen jo ennen radion hankintaa. Eipä poika varaosatiskin takana sanonut vähäistäkään varoituksen sanaa!
Getziin ei näet sovi autoradioiden standartin mukainen DIN asennuskehys. Nyt olen ollut aktiivisesti yhteydessä niin Pioneerin myyneeseen kauppaan kuin Getzin huoltoon. Ongelma ei tunnu kiinnostavan kumpaakaan.
Huolloissa kerrotaan, että he asentavat uusiin autoihin, kun asennuksesta on sovittu kaupan yhteydessä, joko Blaupunktin tai Sonyn radioita ns. sivukiinnityksellä. Lähettipä eräs huolto minulle Blaupunktin ko. tarkoitukseen valmistaman asennusrautapakkauksenkin. Se vaan ei sovi Pioneeriin.
Pioneerin myyjän mielestä ongelma on ostajan eikä Pioneerillä kuulemma ole vastaavaa asennusrautapakkausta olemassakaan. Ihmeellistä. Hyundai on automaailman mittakaavassa aivan suurimpien sarjojen merkki, mutta Pioneeria ei asia lainkaan kiinnosta?
Ja lopuksi uudistan varsinaisen kysymyksen: Onko joku asentanut Getziin jonkun muunmerkkisen autoradion kuin Blaupunkt tai Sony tai nähnyt sellaisen asennettuna?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Asennutin ulkopuolisella Panasonicin autooni, eivätkä saaneet sitä mitenkään kiinni, eli mankka on nyt vain työnnettynä sisään. Sanoivat samaa, että on Blaukkarin asennuskehykselle tehty sopivaksi ja asialle ei voi okein mitään. Saa nähdä kuinka pitkään tässä jaksaa kuunnella mankan resonointia kaupunkiajossa, pitänee kiilata se jotenkin kunnolla jumiin, ettei se pidä ääntä. Liekkö autovalmistajalla joitakin kytköksiä kun suosivat Blaupunkia ja Sonya.
Ei mahtunut Sonyn asennuskehikko Matrixiin, tie sitten, onko aukko erikokoinen kuin Getzissä.
Ilman kehystä laite oli väljä, joten laitoin pari kierrosta teippiä. Hyvin on pysynyt.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=584&posting=22000000013652789#22000000013652789
ainakin on -05 mallisessa Getzissä. Huollossa asennettu Roadstarin tilalle eli sellainenkin sopii siihen.
viime viikolla. Alle puolen tunnin homma kun asentaja laittoi sen firiksenä paikalleen. Eli sen välijohdon se kaipaa. Sen jälkeen irrotetaan koko se keskiosan muovipaskapaneli ja irrotetaan se alkuperäinen radiokehikon metallinen hökötys. Sitten Pioneerin oma kehys aukkoon, piuhat kiinni, soitin paikalleen ja rokki soi. Totaalisen simppeli homma sanoi asentaja eikä rämise ollenkaan ja istuu kuin nenä perseeseen.
kertomaasi asennustapaa ei tunneta Hyundain huolloissa eikä edes maahantuojan ao. osastolla?
sunnuntaina hain Pioneer soittimen Mustasta Pörssistä ja ajattelin että heitänpä kiinni sen samantien mutta välijohdon puuttuessa se ei onnistunut tossa parkkipaikalla. Kun viime maanantaina ajoin auton myyneeseen liikkeeseen ja jututin automyyjää puuttuvasta johdosta niin ukko lähti hakemaan korjaamolta johtoa ja kysyi samalla asentajalta jos laittaisi firiksenä kiinni Pioneerin samalla. Se onnistui samantien ja kuten sanottua rokki soi samantien. Alle puoli tuntia jannu väänteli sitä paikalleen.
nimen, niin voin laittaa paikallisen Hyundai-huollon pojan soittamaan ohjeita sieltä. Kiitos!
sanomaan sitä koska asentaja voi saada sapiskaa työaikana tehdystä firiksestä. MUTTA! Luulen että jokainen joka on tekemisissä luovutushuollon kanssa pystyy auttamaan koska toi ei ole mikään iso ongelma. Jos olisin tiennyt että se koko etupaneli vedetään irti olisin varmaan laittanut sen itsekin. Hiippaile hissukseen suoraan korjaamon puolelle muina miehinä ja kysele! Varmasti joku osaa kertoa.
Itse Getziin din-kokoisen soittimen asentaneena kerronpa kuinka laitoin:
1. Johtosovitin tarvitaan, sinulla on se jo, joten check!
2. Käytä ohutta mustaa vaahtomuovia väliin ja työnnä soitin ilman omaa kehystään Hyundain kehykseen.
Istuu paikoilleen hyvin, ei rämise, ja jos joku huumehörhö vetää lasin sisään ja vie soittimen, ei sen tarvitse särkeä koko keskikonsolia sen irti saadakseen.
Pitäkööt sitten etulevyttömän soittimen ja yrittäköön myydä sitä, kaikissa nykysoittimisahan on pikakiinnitykselliset etulevyt?
ja niin olen jo tehnytkin, mutta silti kummastuttaa juttu. Jos saan uutta selville, palaan asiaan!
kun just olen kertonut miten liike teki sen minulle. Ei mitään viritelmiä tyyliin vaahtomuovia, rautalankaa tai teippiä vaan etupaneli veke, se on clipseillä kiinni, orkkis kehikko hevonkuuseen, soittimen oma kehikko kiinni ja se on siinä. Piuhat kiinni ja soitin paikalleen. Onko se etupanelin irrotus nyt se ongelma??? Ei pitäisi olla kun se on napsautettu työntämällä paikalleen. Ei korealaisillakaan ole aikaa väännellä sitä tehtaalla muttereiden kanssa konehuoneesta...
minä myös laitoin ns. sovittamalla. nahkahanskasta palanen väliin ja avot toimii.. enkä
Sain vastauksen maahantuojan huollosta ja se kuuluu näin:
"Hyundai toimittaa autot käytännössä kaikkialle muualle paitsi järjettömän kalliin autoveron Tanskaan ja Suomeen tehdasasenteisella radiolla. Näiden made for Hyundai radioiden toimittajana on ollut jo pitemmän aikaa Blaubunkt.
Koska vain pieni murto-osa tuotannosta valmistuvista autoista on ilman alkuperäisradiota, on Hyundai valinnut tuotantonsa rationalisoimiseksi tavan, jossa autoihin asennetaan pistehitsauksilla kiinnittämällä DIN -kokoinen radion asennuskehys kiinteäksi kojelaudan tukirakenteisiin. Muiden kuin DIN -mitoituksen mukaisten radioiden toimittajista tietääksemme ainoastaan Sony on toistaiseksi reagoinut maailmalla tähän tilanteeseen, ja he toimittavat tarvittaessa japanilaisella mitoituksella olevan radionsa mukaan erilliset pienet tukilevyt, joilla radio asettuu tukevasti DIN -mittaiseen kehykseen.
Tämä tilanne on ollut olemassa koko Hyundai maahantuontimme ajan, alkanut vuodesta 2001, ja olemme opastaneet automyyjämme kertomaan tästä asiakkailleen."
Ihan hyvä vastaus, meille auton myynyt firma ja sen huolto vaan ei tiennyt asiasta tai muistanut asiaa silloin kun kävin ostamassa asennuksessa tarvittavan sovitteen, harmi. Olisin toki osatnut Blaupunktin tai Sonyn!
PS. Jos tuo maahantuojan huollon selvitys pistehitsauksella kiinnitetystä kehikosta pitää paikkansa, on tuolla ylempänä ratiomies antanut perättömiä ohjeita kehyksen irrottamisesta ruuvaamalla?
irrota se konsolikehys pois.
sitten näetkin jo että se tehtaan radiokotelo on 4 ruuvilla kiinni. irrota ruuvit ja kehys on kädessäsi.
sen jälkeen kiinnitä konsolikehys ja asenna radion mukana tullut din-kehys.
asenna radiosi siihen.
ja tietysti homma voi toimia niinkin että kietaset pioneer-radiosi ympärille esim. ilmastointiteippiä sen verran että soitin "uppoaa" tukevasti tehtaan kehykseen.
kappas vaan! Kojetaulun kuvassa on Pioneer soitin aivan kuten omassanikin.