Remeron ja "levottomat jalat"

Aloitin Remeron 30mg käytön ja olen todella kummissani. Tiedän joistain sivuvaikutuksista (esim. lihominen),mutta minulle siitä lääkkeestä tulee todella hurja olo. Noin tunti ottamisen jälkeen alkaa väsyttää,nukuttaa ja olo on siinä vaiheessa ihan rauhallinen. No, sitten saatan nukahtaa tai olla juuri nukahtamassa, kun tulee "levottomat jalat" ja muutenkin koko kehoon hyvin vaikea olo, ei voi olla paikallaan.
Sänkyyn ei voi jäädä, on semmoinen olo kuin muurahaisia kulkisi ihon alla.En tämän paremmin osaa asiaa selostaa, mutta nämä iltayön olotilat ovat karmeita, on semmoinen ihan epätodellinen olo, en saa nukutuksi. Tätä kestää 1-3 tuntia ja sitten olotila rauhoittuu ja voin mennä sänkyyn ja nukahdan. Näen hirveästi unia, kovin sekavia sellaisia ja nukun kuin tukki. Aamuväsymys on melkoinen ja päivälläkin on semmoinen "tyhjä tai hälläväliä" olo, aloitteellisuus puuttuu kokonaan, on vaikea keskittyä työhön.
Kertokaa hyvät ihmiset, onko kellään ollut aluksi tälläisia ongelmia???!!!
Minua pelottaa ottaa koko pilleriä, se olotila on siis ihan hirveä, TODELLA levoton olo.
Minulle Remeron aloitettiin vaikea-asteisen masennuksen vuoksi unihäiriöitä korjaamaan. Käytän lisäksi Cipralex 20mg ja se on sopinut hyvin (olen sitä käyttänyt jo 2kk).
5799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

annos unettomuuden hoitoon, paradoksaalista nimittäin on, että Remeronilla tulee uni paremmin matalilla annoksilla.
Sinuna vaihtaisin lääkitystä, ei kenenkään tarvitse kärsiä lääkkeen sivuvaikutuksista.
Oletko kokeillut unihäiriöihin esim. Doxalia, Tolvonia (MATALALLA ANNOKSELLA, esim. 10-30 mg), Triptyliä, Ataraxia jne.jne.?

Äänestä
  • Olen aikaisemmin elämässä kokenut lievemmän masennusjakson ja silloin oli tuo Tolvon unta antamassa. Nyt kun muistin tämän, sillä oli ihan sama vaikutus! Tuli hirvittävän levoton olo pariksi tunniksi,vasta sitten se unettava vaikutus.
    Olen sairastanut paniikkihäiriötä jo yli 10v. Liekö sillä osuutta näihin sivuvaikutuksiin?
    Nyt paniikkihäiriö on oireeton,mutta monien järkyttävien asioiden vuoksi masennus iski todella kovaa. Käyn terapiassa 1 x vk, joten voin kysyä lääkityksestäni hyvin helposti.
    Ajattelin vain kysellä,onko ko. lääke ollut muille näin hankala sivuoireineen.

    Äänestä

Minulle tuo lääke ei ole aiheuttanut minkäänlaista levottomuutta, niin että se varmaan johtuu jostain muusta tai jostain syystä sinä reagoit siihen erilailla. Mulla se syömishalu on kyllä kasvanut (ei mitenkään mahdottomuuksiin, mutta hieman).
Samaten mulla on aamuisin sellaista selittämätöntä väsymystä ja haluttomuutta tehdä yhtään mitään järkevää, joskus mustakin suorastaan tuntuu että olen horroksessa enkä pysty ajattelemaan selkeästi, ja koulussa on riivatun hankala keskittyä.
Suoraan sanottuna en ole omalta osaltani kovin tyytyväinen Remeroniin, vaihtanen piakkoin lääkitystä.

Äänestä

Moi Tara. Minä olen käyttänyt Remeronin rinnakkaislääkettä Mirtarilia maaliskuusta lähtien. Aloitin vain 15 mg:lla, joka nostettiin ensin 30 mg:aan ja sitten 45 mg:aan. Aloittaessa minulla oli juuri nuo kuvaamasi sivuvaikutukset, eli levottomat jalat ja tuskaisuutta nukkumaan käydessä, päivällä väsymystä ja tokkuraisuutta jne. Oireet kuitenkin helpottivat alle viikossa.
Jokaisen annostuksen noston yhteydessä levottomat jalat ja tuskaisuus ovat palanneet, mutta helpottaneet taas parin päivän - viikon sisällä.
Jos oireesi eivät kuitenkaan kuukaudenkaan päästä ole helpottaneet, niin sitten lääkkeen vaihto lienee aiheellinen.

Äänestä

Samat oireet. Pahenivat tasaisesta aloittamisesta kunnes lopetin kolmen viikon päästä. Otin lääkettä stressin aiheuttamaan unettomuteen, mutta minä en nukkunut tukin lailla yhtään yötä ison R:n kanssa. Olin huomaavinani kohonneen pulssin heti alussa ja sehän ei suinkaan tuudita levollisille unten maille. Yöt tuntu tokkurassa ololta. Mutta koska unia näky, niin on sitä tullut nukuttuakin. Ne oli tosiaan erilaisia: sellasia "feel good" -elokuva-unia.

Opiskeluun keskittyminen kyllä suju paremmin päivisin pilvessä olosta huolimatta, sillä tämä rohto veti ajatukset edessä olevasta työmäärästä pois. Sitä vain lilluili eteenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tara kirjoitti:

Aloitin Remeron 30mg käytön ja olen todella kummissani. Tiedän joistain sivuvaikutuksista (esim. lihominen),mutta minulle siitä lääkkeestä tulee todella hurja olo. Noin tunti ottamisen jälkeen alkaa väsyttää,nukuttaa ja olo on siinä vaiheessa ihan rauhallinen. No, sitten saatan nukahtaa tai olla juuri nukahtamassa, kun tulee "levottomat jalat" ja muutenkin koko kehoon hyvin vaikea olo, ei voi olla paikallaan.
Sänkyyn ei voi jäädä, on semmoinen olo kuin muurahaisia kulkisi ihon alla.En tämän paremmin osaa asiaa selostaa, mutta nämä iltayön olotilat ovat karmeita, on semmoinen ihan epätodellinen olo, en saa nukutuksi. Tätä kestää 1-3 tuntia ja sitten olotila rauhoittuu ja voin mennä sänkyyn ja nukahdan. Näen hirveästi unia, kovin sekavia sellaisia ja nukun kuin tukki. Aamuväsymys on melkoinen ja päivälläkin on semmoinen "tyhjä tai hälläväliä" olo, aloitteellisuus puuttuu kokonaan, on vaikea keskittyä työhön.
Kertokaa hyvät ihmiset, onko kellään ollut aluksi tälläisia ongelmia???!!!
Minua pelottaa ottaa koko pilleriä, se olotila on siis ihan hirveä, TODELLA levoton olo.
Minulle Remeron aloitettiin vaikea-asteisen masennuksen vuoksi unihäiriöitä korjaamaan. Käytän lisäksi Cipralex 20mg ja se on sopinut hyvin (olen sitä käyttänyt jo 2kk).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu