Se vain pahenee koko ajan.Tuntuu kuin päivä päivältä olen masentumeempi ja onnettomampi.Mikään ei helpota oloani. Olen aina väsynyt enkä saa ajatuksiani pois siitä kamalasta sairaudesta jota "luulen" sairastan.Tuntuu kuin kuolisin pian ja ehkä haluankin kuolla jos tämä jatkuu aina tälläisenä.En kestä sitä.
Jonkun täytyy auttaa mua.Miten saan elämän haluni takaisin...En jaksa iloita enää mistään.
Jonkun täytyy auttaa mua.Miten saan elämän haluni takaisin...En jaksa iloita enää mistään.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä elämänhalun katoaminen on ihan oikea sairaus, tapahtui se sitten mistä syystä tahansa. Nyt olisi mielestäni tärkeää, että löytäisit elämääsi paljon sellaisia asioita, joissa voit onnistua ja pärjätä. Aloita vaikkapa opiskelu tai tee jokin toinen vastaava elämänmuutos, jota olet kauan haikaillut.
Eipä sitä kuule oikeen "elämänhalunsa menettäneenä" varmastikaan jaksa varsinkaan mitään opiskeluja yms. aloitella, niiden tuomat stressithän vaan korkeintaan lisää sitä ahdistusta ja masennusta.
Et ei missään tapauksessa saa jäädä laakereilleen makaamaan. Siinä olet oikeassa, että masentuneelta ei voi eikä saa vaatia liikoja. Jokaisella on ne omat iloa ja onnistumista tuottavat juttunsa Tämä paikoilleen jämähtäminenhän on aivan omiaan lisäämään esim. väkivaltaisuutta, päihdeongelmia, avioeroja, työttömyyttä ja sitäkautta myös työkyvyttömyyttä. Sitäpaitsi tällaiset onnistumisen elämykset tapahtuivat ne sitten yksityiselämässä, harrastuksissa tai nostaen sosiaalista statusta ovat jo siinä mielessä tärkeitä, että estävät samalla fyysistäkin sairautta.
Masentuneella on muistaakseni korkeampi riski mm. sydän- ja verisuonitauteihin, kakkostyypin diabetekseenkin voisin katsoa masennuksen olevan yhteydessä, keuhkoahtaumaan, astmaan, osteoporoosiin yms. pitkäaikaissairauksiin.
Ja sitten muita vinkkejä elämänhalun palauttamiseen...
aiheuttaa masennusta? Miksi juuri tällainen opiskelustressi, miksei stressi siitä jumimisesta? Mun mielestä tulisi korostaa aina masennuspotilaista puhuttaessa oman arvontunnetta, ei heikkouksia, varsinkaan mahdollisia sellaisia.
Tuo on masennusta!!!!Siihen ei mitkään uudet harrastukset ym uudet jutut auta.Sä tarviit lääkäriä!!Itselläni oli monta vuotta kauhea kuoleman pelko ja se helpotti vasta kun sain lääkkeet ahdistukseen!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&subcat=707