sotilaspoliiseilla kertaus?

Spol 1/05

Eli onko miten nopeasti sotilaspoliiseilla tullut kertauskutsua? Itseä ei paljoakaan huvittaisi lähteä koskaan enää metsään tai ylipäänsä pelleilemään "sotaa".

Aion luistaa noista niin paljon kuin mahdollista. Mutta miten nopeesti kutsu tulee yleensä?

10

7007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomenna...

      kutsu tulee yleensä 4-6kk aiemmin.

    • Spol

      ...jokunen kertynyt. Viiden vuoden sisällä kotiutuksesta kolmet kertaukset, vaikka vain spol-miehistöön kuulunkin.

    • Ite kotiuduin 03 ja sitten syksyllä 05 oli ekat kertaukset ja nyt onki ollu siitä lähtien 4 kertaukset ja yhdet on taas tulossa.

      • myös 03

        ja nyt joutuu lähteen viikon päästä eli kolme vuotta sai olla rauhassa. Miehistöön kuulun. Veljeni ei ole koskaan joutunut -kotiutunut jo vuosia ennen minua. Mieheni kotiutui 2000 ja kerran on ollut kertaamassa -kutsuja on kyllä tullut vapaaehtoisiin harjoituksiin.


    • jeejuu

      Niinpäniin...6.4 kotiuduin ja jo sillon sanottiin,että mahdollisetsti kertaamaan lokakuussa(halukkuudesta kyseltiin jopa kirjallisesti,ja vastasin myöntävästi).

      Niinhän siinä sitten kävi,että viime viikolla tuli kirje ja sisällön jo arvasin lähettäjän perusteella :) ..kertaukset heti 6kk kotiutumisen jälkeen.

      Pari kirosanaa siinä lensi,mutta eihän se ole kuin 6päivää makkaranpasitoa ja ryyppäämistä(eiks je?) ja varmaan ihan kiva sightseeing tour siitä tulee...


      Terveiset Parolan sotakoirajaoston gineksistä nauttineille/nauttiville

      "Ne levot vaan menee vituiks"(Toi lause tuli tutuksi meidän leireillä ja ei se varmaan vieras ole muillekaan)

    • Anonyymi

      Ihan jatkuvasti kertaamista ollut ja ikää jo yli 40!! On se per......ku ei nuorempia löydy!!!!!!! Ei enää jaksa 😠🤮

    • Anonyymi

      Aloittajan olisi pitänyt miettiä jo ennen kuin ylipäätään inttin menee ja hakeutuu spolliksi, onhan se coolia patsastella spollina rauhan aikana mutta ku tulee vähänkin tosi tilanne kuten nyt tuo Ukrainan tilanne ja sitä johtuvat lisääntyvät kertaamiset niin heittäydytään vätyksiksi. Intissä on varmaan ollut parempiakin ja motivoituneempia spol ehdokkaita mutta karsiutunet näiden tyhjän päivään pyrkyrien vuoksi joista ei ole paskankaan vertaa hyötyä tiukan paikan tullen.

      • Anonyymi

        no useasti spol voi kyl olla nakkikin. ite olin nakki spolle ja kyl vitutti ku halusin kuljettajaksi mut tykästyin sit kyl tra hommii.


    • Anonyymi

      Kymmenen vuotta rauhassa, sitten alko rumba neljän vuoden välein.

    • Anonyymi

      Ukrainassa "pelleillään" juu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      301
      2638
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      48
      2521
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      121
      1700
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1370
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1370
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1235
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      142
      1193
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1069
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1060
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1000
    Aihe