Me olemme suunnittelemassa pihaan isohkoa uima-allasta. Vaihtoehtoina on itsevalettu betoniallas, johon pvc-sisämuovi tai peltikehikko, johon sama muovi. Onko kokemuksia. Kertokaa ja suositelkaa tai varoitelkaa.
Kokemuksia uima-altaista?
3
1167
Vastaukset
- Dolpher
Pohjatyöt kannattaa tehdä huolella huomioiden veden tuoma kuorma/paine altaan kehikkoon. Ts. paine sivulle ja alaspäin.
Altaan kattaminen on mielestäni ehdoton suomen olosuhteissa. Kattaminen vähentää ylläpitoa huomattavasti. Pumppu/suodatin pitää olla riittävän tehokas altaan tilavuuteen nähden ja veteen käytettävät kemikaalit varta vasten uima-allaskäyttöön tarkoitetut. Altaan veden lämmitettävyys on sitten makukysymys eikä läheskään niin tarpeellinen kuin muut em. asiat. Suosittelen etenemään rohkeasti asian suhteen.- kylmä vesi
uima-allas pihassa jonka pohja on betonia. Nyt olemme miettineet miten sen veden saisi pysymään lämpöisenä. Onko ehdotuksia? Harmi kun rakentaja ei aikoinaan laittanut esim. ns lattialämmityskaapeleita (vai mitä ne on nimeltään) Aurinkopaneeli tulee liian kalliiksi. Siitä olen jo tarjouspyynnön kysynyt........Please, auta jos tiedät konsteja.
- Suunnittelija#
kylmä vesi kirjoitti:
uima-allas pihassa jonka pohja on betonia. Nyt olemme miettineet miten sen veden saisi pysymään lämpöisenä. Onko ehdotuksia? Harmi kun rakentaja ei aikoinaan laittanut esim. ns lattialämmityskaapeleita (vai mitä ne on nimeltään) Aurinkopaneeli tulee liian kalliiksi. Siitä olen jo tarjouspyynnön kysynyt........Please, auta jos tiedät konsteja.
Nyt on allas valmis. Teimme allaspeitteeltä tilatun ovaalin Uimaan-altaan eli peltikehikko ja pvc-muovipussi sisään. Hyvin on ainakin lähtenyt toimimaan.
Asetimme valun päälle finnfoam-levyt. Ne tuntuvat mukavalta jalkapohjaan ja pohja tuntuu lämpimältä. Muutenkin allas ympäröitiin finnfoam-levyillä. Ihan hyvin on vesi pysynyt tällaisena kesänä lämpimänä. Joskus peitämme kylmiksi öiksi talvipressulla koko altaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011704
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151541- 1401454
- 981420
- 761336
- 1181195
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2731100- 691011
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18975- 38972