Sain vihdoin ja viimein kasvihuoneeni valmiiksi. Meni vähän odotettua kauemmin ja kasvit ovat kerinneet turhan honteloiksi ja suuriksi ja nyt askarruttaa, että uskaltaako ne viedä suoraan ilman karaisua kerralla kasvihuoneeseen. Vai kuolevatko "aurinkoshokkiin". Kasveja on kuitenkin useita kymmeniä, niin en viitsisi niitä varalta kannella päiväkausia ees taas sisään ja ulos jos se on tarpeetonta. Taimeni ovat samettikukkia, tomaattia, kurpitsaa, avomaankurkkua, lavakurkkua, kiinanritarinkannuksia, kaunokaisia, tsinniaa, elämänlankaa, kuunkiertoa ja koruköynnöstä. Eniten epäilyttävät nuo ohutlehtiset köynnökset. Olen joskus muinoin, kun ei ollut kasvihuonetta, onnistunut tappamaan köynnökseni ulos siirron yhteydessä, vaikka muka yritin niitä karaista.
Olisin kiitollinen kokemuksista.
aloitteleva kasvihuonekasvattaja
2
452
Vastaukset
- Juffe
Saa sinne kasvihuoneeseen varjostusta. Se auttaa siirrossa hämärästä kovempaan valoon. Joku varjostusverkko on hyvä, mutta voi siihen varjostukseen käyttää vaikka pahvia, kun ei pistä kasveja kokonaan pimeään ;)
- Tomaatin kasvattaja
Minulla ovat taimet olleet viileässä ulkorakennuksessa tai kuistin ikkunalaudalla ja pöydällä "karaistumassa". Tomaatit istutin jo muutama viikko sitten kasvusäkkeihin kasvihuoneeseen. Pidän lämpöpuhallinta siellä varalla. Se on ohjelmoituna, ja jos lämpö laskee määrättyyn lukemaan, se alkaa toimia. Hyvin ovat lähteneet alkuun, on jo raakileitakin jonkin verran. Eikö kasvihuoneessasi ole kattoluukkua, mikä aukeaa, kun lämpötila tulee liian suureksi? Ovea voi myös pitää auki tai raollaan lisäksi kuumina päivinä.
Kukkia voi jo istuttaa maahan ja purkkeihin ulos. Jopa samettiruusutkin ovat pärjäilleet 1-2 viikkoa ulkona, kun unohdin ne sinne pitkissä purkeissaan. Joriinitkin laitoin jo maahan, kun siirryttiin kesäkuuhun. Melko arat ahkeraliisat ja palsamitkin ovat olleet yötä ulkona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585483Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334759Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483909KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1863443Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142576Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182288Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542101- 1282059
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241529