Minulla on laskettuaika heinäkuussa ja äitiyspakkaus on tullut jo aikoja sitten,mutta päätöstä äitiyspäivärahasta vaan ei kuulu.. Joko muut olette saaneet,vai miten pitkään teillä on se kestänyt...pitäisiköhän alkaa pian jo kyselemään,missä se viipyy. Äitiysloman alkaminenkin alkaa jo pian häämöttää,eikä mitään tietoa mitä saan rahaa silloin käteeni..olen jättänyt laput hyvissä ajoin,vein ne suoraan kelaan,kun oli kysyttävää niiden täyttämisestä. Mietityttää vaan,että mikä siinä nyt oikein kestää..
oletteko saaneet jo päätöksen äippärahasta
odottaja :)
8644
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
minäkin. kelan sivuilla vaan lukee et hakemus on saapunu. ei mitään muuta. äippä pakkaustakaan en oo saanu. ja laskettu aika on kans heinäkuussa. tosin mä saan liksaa viel ekat 3 kuukautta. en tiiä vaikuttaako se siihen.
Heippa!
Mulla alkaa äitiysloma 9.6 ja sain äippärahapäätöksen jo kuukausi sitten. Mä saan kans palkan 3 ekalta kk:lta, mutta silti päätös on tehty. Teinä molempina soittaisin kelaan ja kysyisin, että mikä siellä mättää.
Sain äippäraha päätöksen huhtikuun alussa. Minulla on LA heinäkuun alussa, joten hain äippärahaa maaliskuun puolenvälin jlk.
Vein viime viikon puolivälissä hakemuksen ja tänään tuli päätös. Jään äitiyslomalle elokuussa, joten nopeaa toimintaa oli.
Minä vein lapun suoraan kelaan muistaakseni huhtikuun puolenvälin jälkeen. Ä-pakkaus tuli jo toukokuun alussa, mutta päätöstä ä-rahasta ei ole kuulunut... Äitiysloma alaa parin viikon päästä ja laskettuaika heinäkuussa. Mietin myös sitä kuinka paljon päätöksen tekemistä viivyttää se, että kela joutuu ottamaan yhteyttä myös työnantajaan, joka maksaa ensimmäiseltä kolmelta kuukaudelta palkan. No toivottavasti päätös tulee pian, olisihan se mukava kuitenkin tietää miten pienellä tuella sitä on jatkossa kituutettava. Ilmoitahan meillekin mikäli saat päätöksen tai kelan vastauksen jos olet sinnepäin yhteydessä.
Kannattaa soitta ja ystävällisesti kysyä käsittelyn aikataulusta, se voi jouduttaa hakemuksen käsittelyä. Näin ainakin minulle kävi.
Soita ihmeessä Kelaan ja kysy sieltä asiaa. Itselleni kävi niin, että sain äitiyspakkauksen melko pian mutta päiväraha päätöstä ei vain kuulunut. Lopulta päätin soittaa ja tiedustella asiaa n. viikkoa ennen äitiyslomani alkua. Ja kuinkas olikaan käynyt, hupsista... Eihän me olla käsiteltykään tätä paperia! Soiton jälkeen meni pari päivää ja päätös saapui postitse.
Työnantajani maksoi myös palkan 3 kuukauden ajalta, mutta se ei päätöksen tulemiseen vaikuta millään lailla.
Joo sain samana päivänä päätöksen äitiyspäivärahasta ja äitiyspakkauksesta. Kannattaa soittaa siis kelaan, paperi on voinut "hävitä" niinkuin tutulleni kävi.