Käytetyn veneen tuonti...

Moi! Onks kellään kokemusta tai tietoa käytetyn veneen tuonnista euroopasta suomeen. Mitä pitää huomioida veroissa ym.
67934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

http://www.vinces.fi/usa.htm nuo järkkäilivät eräälle tutulle kymppimetrisen Baylinerin Saksasta. Kysy sieltä niin saat varmaa tietoa. Veroja ei kai mene?

Äänestä
  • Kiitos linkistä ja vinkistä:-)

    Äänestä

helmarin piste fi. heillä hyvä valikoima ja kokemusta käytetyistä euroopasta. boatshop24:ssa näkee tarjontaa hyvin. jos tiedät jo mallin, mitä etsit, niin googlaa.

uk:ssa korkeat hinnat, ei sieltä. jo kanaalin etelärannalla samat paatit halvempia. saksassa paljon tarjontaa. välimerellä paljon tarjontaa, mutta rekkakyyti lisää hintaa.

oleellisinta on, että alvit on jo kertaalleen maksettu eu:hun. eli tsekkaa hinnasta ensimmäiseksi onko alvit jo mukana. muuuten tulee iso lisä hintaan. yleensä tämä on jo ilmoittelussa mainittu. esim kanarialta ja baleareilta tarjolla myös näitä "alvittomia" veneitä. aurinko tekee pahaa vinyyleille, jos ei kunnolla suojattu.

muista AINA ottaa puolueeton tarkastaja katselmoimaan vene ennen ostoa. maksaa, mutta suhteessa riskiin ostaa p:aa se on pieni summa. samalla saat argumentteja tinkaamiseen. se varmistaa kanssa, että myyjällä oikeus myydä paatti. et ole siis vaan myyntipuheiden varassa.

ja niinkun autoissa, vertaile saman mallin yksilöitä. isoja eroja!! mm layoutit, cabinien määrä, koneet.

käy katsomassa. kun ostat, niin rungon ja koneiden numerot omaan muistikirjaan ennen omaa kotimatkaa. muuten et tiedä mitä kontista löytyy.

paras tapa tutustua ostettuun paattiin on ajaa se itse ylös itämerta pitkin.

Äänestä
  • "paras tapa tutustua ostettuun paattiin on ajaa se itse ylös itämerta pitkin." - saattaa olla aika "rohkeeta" lähteä tuntemattomalla paatilla ylittämääm itämerta...saattaa tulla yllättävän kalliiksi!!!

    Äänestä

  • maksaa jos vene on jostain 80-luvun lopulta?

    Äänestä

ostamani veneen saksasta suomeen. Ei ongelmia, viikko meni aikaa, mutta mikäs lomalla on hienoilla vesillä purjehtiessa. Mulla ei ainakaan ole tullutvastaan mitään syytä miksi kenellekkään olisi tarvinnut mitään kertoa veneen ostamisesta ja tuomisesta. Eihän tossa ole mitään rekisterinumeroa tms. millä veneen voisi "jäljittää" tuoduksi. Moottorieneissä tilanne lienee toinen, vai?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Venekuumeessa kirjoitti:

Moi! Onks kellään kokemusta tai tietoa käytetyn veneen tuonnista euroopasta suomeen. Mitä pitää huomioida veroissa ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu