Oikea Jaguar XjJ 8

Hiljainen x

Niin muistan kuinka Jaguaria kehuttiin autolehdissä silloin ,kun se sai v8-moottorin keulaansa.Vm .97 ainakin oli jo tällainen.Pidän hirveästi sen mallin ulkonäöstä ja sisätilojen ilmeestä.Niitä taitaa saada jo kohtuu hintaan (n.25 000 -30 000 euroo)nykyään.Minusta juuri XJ-malli on se oikea Jaguar. Siinä on sitä hienostunutta sharmia ja tyyliä ja silti niin vitsin makee ja ajaton .Nää uudet pienemmät mallit vähän heikentää Jaguarin imagoo valitettavasti ja niitä näkee kadun kulmissa tulevan vastaan tämän tästä.Joku yrityspomo tai hänen vaimonsa niillä yleensä ajelee mut ne on ihan eri juttu kuin XJ.Eivät ne ole oikeita Jaggeja. Itse ostan vielä siistin käytetyn XJ kasin ja pidän sen kuosissa niin kauan,että saan sen aikanaan museorekisteriin.Mieluiten tumman vihreä,sininen tai musta.Se on mielästäni kaunein auto maailmassa.Siinä ei ole mitään turhaa.Se on oikea Jaguar.

2

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jykä

      Mulla on ollut vajaan vuoden XJ 12 vm. 93. Kivasti hyrisee ja kulkua riittää. Väri tumman vihreä. Autolla on ajettu vajaa 200 000. Pientä hommaa on ollut mutta nyt alkaa olla kuosissa. Ajattelin antaa ainakin ensi talven olla tallissa, mutta voi olla että otan jossain vaiheessa ympärivuotiseen ajoon.
      Bensaa tietysti menee reilusti mutta onneksi on iso tankki. Uudempi V8 koneinen vois olla myös kiva mutta kyllä tälläkin ajelee ja hintakin on vielä meikäläiselle sopivassa haarukassa. Ainoa puute autossa on että se on vielä harrasteautoksi turhan uusi, mutta antaa ajan kulua.
      Minunkin mielipiteeni on että etuveto ja diesel moottori eivät oikein sovi Jaguariin, mutta antaa kaikkien kukkien kukkia. Autoilustakin voi nauttia ja meneehän ne rahat aina johonkin.
      Hyvää kesää kaikille! terv: Jykä

    • JuKu

      Tuo XJ on takuulla oikea valinta. Muotoilu todella tyylikästä. Itselläni on yli 30 vuotta vanha daimler versio xj:stä. Onnea auton etsintään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1755
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1625
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1399
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      1330
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      925
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      49
      900
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      67
      889
    8. 66
      884
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      871
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe