Toyotan öljyproppu part .number 90341-12012 sopii ainakin bonnen saasteputkien tilalle (luultavasti siis myös Speedmasteriinkin).Hinta noin 6 eetä kipale.12 mm/1.25 nousulla.
Toyotan proppu sopii Bonneen
7
1934
Vastaukset
- T120 Bonne
Heippa!
Siis saasteputkien...? Tarkoitatko sitä putkea mikä on sylinterikannessa heti sytytystulpan vieressä? Miksi se "pumpusto" kannattaa poistaa käytöstä?
Tietty se on kai siinä vain jotta saastedirektiivin vaatimukset täyttyisi, mutta mitä käytännön hyötyä on poistaa se/ne?- nopeusmestari
Tämähän on semmoinen köyhän miehen katalysaattori. Palokaasuihin lisätään happea hiilimonoksidin pois polttamiseksi/vähentämiseksi. Meillä Suomessa kun ei ole (vielä) mopojen pakokaasuanalyysiä eikä katsastusta , järjestelmän voi poistaa käytöstä.
Pakokäyrät ei pala siniseksi ja ampuminen putkisssa moottorijarrutuksissa loppuu. Myöskin syttätulpille pääsy helpottuu huomattavasti. Ei tehonlisäyshyötyä.
Eri asia on jos diggaa hehkuttaa ja polttaa pakokäyrät rumiksi , niin siitä vaan. - Bonneville
nopeusmestari kirjoitti:
Tämähän on semmoinen köyhän miehen katalysaattori. Palokaasuihin lisätään happea hiilimonoksidin pois polttamiseksi/vähentämiseksi. Meillä Suomessa kun ei ole (vielä) mopojen pakokaasuanalyysiä eikä katsastusta , järjestelmän voi poistaa käytöstä.
Pakokäyrät ei pala siniseksi ja ampuminen putkisssa moottorijarrutuksissa loppuu. Myöskin syttätulpille pääsy helpottuu huomattavasti. Ei tehonlisäyshyötyä.
Eri asia on jos diggaa hehkuttaa ja polttaa pakokäyrät rumiksi , niin siitä vaan.Kyllä siellä Trumpan pakoputkistossa on katalysaattoritkin tämän AIS - systeemin lisäksi, ainakin USA,ssa myytävissä pyörissä, ja Saksan-malleissa myös, se AIS kun myös tehostaa Katin toimintaa kuumemepien pakokaasujen avulla, omastani ( T 100) otin kyllä ne ilmaputket pois ennekuin ajoin metriäkään, ja siihen kannessa olevan putken paikalle käy parhaiten Suzuki SV 650 öljyproppu, se on kuusiokolokannalla, tuo Nissanin öljytulppa on hiukka liian isokantainen.
- nopeusmestari
Bonneville kirjoitti:
Kyllä siellä Trumpan pakoputkistossa on katalysaattoritkin tämän AIS - systeemin lisäksi, ainakin USA,ssa myytävissä pyörissä, ja Saksan-malleissa myös, se AIS kun myös tehostaa Katin toimintaa kuumemepien pakokaasujen avulla, omastani ( T 100) otin kyllä ne ilmaputket pois ennekuin ajoin metriäkään, ja siihen kannessa olevan putken paikalle käy parhaiten Suzuki SV 650 öljyproppu, se on kuusiokolokannalla, tuo Nissanin öljytulppa on hiukka liian isokantainen.
Voi olla että näin on , mutta emme ole USA:ssa tai Saksassa. Ja Nissanin propun sopimisen kanssa ei ole mitään ongelmia.
Mistähän asiasta kehoittelet ottamaan selvää ? - T140V
Riita poikki ja Britti-ralliin !!
- voevoevoevoe
Meneekö teillä noita proppuja ihan repullisia vai mikä paikka tuo on säästää? Osta yksi alkuperäinen proppu varalle ja pidä sitä aina mukana.
- olla
kokoeroja noissa Nissanin propuissa. Itse jouduin viilaamaan, ennen kun sopi. Jos on kiiltävän perään ja haluaa maksaa tolkuttoman hinnan valmiista sarjasta, niin mikä ettei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1788531KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4567745Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763910Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521643794Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään742993Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211911