Ilmoitetuissa tehoissa näyttäisi olevan melkoisesti eroa vanhempien ja uudempien V6:en välillä. Venttiilimäärä on tietysti ilmeinen vaikuttaja, mutta kiinnostaisi tietää vähän tarkemmin V6:n historiaa.
Olen ymmärtänyt, että konetta käytettiin jo 70 luvun puolelta Alfa 90 ja Alfa GTV6 malleissa. Kuinka lähellä nykykonetta tuolloisen masiinat ovat.
Edelleen Alfa 75:ssä käytettiin samaa pannua? Mitä eroja tuolloin?
Entä sitten kun siirryttiin etuvetoon? Alfa 164, 156, 147, 166. Nämä tunnenkin paremmin, mutta muuttuiko esimerkiksi moottorin kiinnitykset. Onko "vanhojen" kiinnikkeiden käyttö mahdollista?
Asia kiinnostaa siksi, että mietin olisiko vanhemman mallin v6 mahdollista korvata tuoreemmalla versiolla. GTV6 olisi makea takavetoinen yli 200hv:n QV koneella.
Vanha ja uusi V6, mitä eroa?
11
1032
Vastaukset
- HOTAKAINEN
Vanhoissa moottori pitkittäin ja uusissa poikittain.
Saahan tuon uuden padan keulalle änkettyä mutta voiman välitäminen kardaaniin onkin sitten toinen juttu.- Alfista
Onko moottorin runkokin sitten erilainen? Kampi, lohko, kytkinkoppa, kytkinasetelma? Osan voisi kai ottaa vanhemmasta koneesta?
Tietysti, jos työtä tulee liikaa, niin kannattaa rakentaa suoraan vanhaa pannua.
Onko esimerkiksi kansi vaihtokelpoinen? - HOTAKAINEN
Alfista kirjoitti:
Onko moottorin runkokin sitten erilainen? Kampi, lohko, kytkinkoppa, kytkinasetelma? Osan voisi kai ottaa vanhemmasta koneesta?
Tietysti, jos työtä tulee liikaa, niin kannattaa rakentaa suoraan vanhaa pannua.
Onko esimerkiksi kansi vaihtokelpoinen?ole käsittääkseni mitään yhteen sopivuuksia suoraan.
Jep kyllä se on helpompi vanha pata kunnostaa. - JarnoH
Alfista kirjoitti:
Onko moottorin runkokin sitten erilainen? Kampi, lohko, kytkinkoppa, kytkinasetelma? Osan voisi kai ottaa vanhemmasta koneesta?
Tietysti, jos työtä tulee liikaa, niin kannattaa rakentaa suoraan vanhaa pannua.
Onko esimerkiksi kansi vaihtokelpoinen?tehty. www.gtv6.org
Hommaa on kyllä ainakin pakosarjojen tekemisessä.
Mitenhän lienee kansien öljytason / poiston kanssa, kun pitkittäisasennettuna kone on pystysuorasssa ja etuvedoissa kallellaan.
- Ricambi
Jos vertaan 75 V6 3.0 vm.-88 sekä 164 V6 3.0 m.91 niin nämä moottorit käypi keskenään 164:ssa on jäljellä vielä kiinnikepaikat pitkittäis-kiinnitystä varten sekä virranjakajan ulosotto. Öljypohja on erillainen mutta sellaisia saa ja öljypumpun joutuu vaihtamaan. Mutta tehoeroahan näissä koneissa ei käytännössä ole 188 vs.192 (ei kat) ja 185 (katilla) joten ei ole paljon järkeä vaihtaa samanlaiseen ;O) Tuosta 24 venttiilisestä en mene vannomaan mutta jos olettaen että moottorilohko on sama lienee noi moottorikiinnikkeetkin tallessa. Onko muilla lisätietoa ko. kiinnostavaan asiaan?
- 90
noita 24 tappisia on myös 75:n ja vanhan GTV:n
keulillekin nosteltu...
löytyi netistä kerran sivu missä oli juttua asian tiimoilta, harmi vain kun joutui osoite hukkaan... - Alfista
90 kirjoitti:
noita 24 tappisia on myös 75:n ja vanhan GTV:n
keulillekin nosteltu...
löytyi netistä kerran sivu missä oli juttua asian tiimoilta, harmi vain kun joutui osoite hukkaan...Kuitenkin mahdollista siis. Tietenkin kaikkein paras ratkaisu olisi Alfalta uusi takavetoinen malli tai pari. Kyllä se olisi oikeasti hieno juttu, vaikka näin talvella ei voi etuvetoa moittiakaan.
- 90
Alfista kirjoitti:
Kuitenkin mahdollista siis. Tietenkin kaikkein paras ratkaisu olisi Alfalta uusi takavetoinen malli tai pari. Kyllä se olisi oikeasti hieno juttu, vaikka näin talvella ei voi etuvetoa moittiakaan.
kyllä jotain uutta takapotkua ruveta kehittelemään alfalla....=)
kyllä varmasti on mahdollista laittaa tuo kone esmes 75:n keulalle, eri asia on vain mitä katsastus mies sanoo....=)
- 90
käytetty vain alfan mallissa 6 2.5:sta kaasuttimilla varustettuna, 80-luvun vaihteessa tuli gtv6:een ja myöhemmin 90:een...
- minäpäminäalfauros
wanhassa koneessa taisi olla 12 venaa ja uudessa 24.. ja lohkot muuttu alumiinista valurautaseks.
- oldies8587
kuka näitä kymmenen vuotta vanhoja threadeja jaksaa aina kaivella esiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578870IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3076176Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661320Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61277- 1091091
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.75923Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60847Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43758MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23666