Väkivaltaisuus vl-perheissä

Onko yleistä? Isäni on kyllä todellinen vl, vanhoillinen sellainen. Hänen perheessään väkivalta oli suvaittua ja sitä käytettiin sumeilematta. Lapset saivat pienenäkin remmistä harva se päivä.
71059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lestadiolaispiireissä pidetään väkijuomaa pahana, se halutaan korvata väkivallalla.

Hurskastellen puhutaan usein, että väkijuomasta seuraa välivalta.

Kyllä meidän kylällämme Pohjois-Pohjanmaalla aikakin remmi raikasi liki joka talossa minun lapsuudessani.

Äänestä

hänen lapsuudessaan sai aina vyötä remmiä ja keppiä.Lestadiolaisuudesta ei ollut kysymys.Tämä oli yleistä kuulemma silloin. Eikä ollut lestadiolaisia perheitä.En hyväksy minkaanlaista ruumiillista kuritusta.

Äänestä
  • Ei ole tietoa, että vanhoillislestadiolaisuutta olisi ollut perheessä, mutta piiskaa jaettiin jos aihetta oli. Ei vaari siitä puhunut pahoinpitelynä tai väkivaltana, vaan normaalina kasvatuksena kurittomille lapsille, joista tuli kunnon kansalaisia paremmalla prosentilla kuin seuraavasta sukupolvesta.

    Jos itselläni on joskus lapsia, en anna heille piiskaa koska se ei ole laillista. Täytyy saada heidät muuten tottelemaan.

    Äänestä

ainakin pari ketjua, jossa vl:t rekisteröidyillä nimimerkeillä, ovat suositelleet ruumiillista rangaistusta hyvänä kasvatustapana.

Eräskin vakuutti, että ei noudata tässä kohdin maallista lakia vaan raamatullista. Rangaistuksen uhallakin.

Tuskin asiaa voi kuitenkaan yleistää lestadiolaisten joukossa.

Päivämiehessä oli ruumiillista kuritusta puolusteleva pakina taannoin.

Äänestä

on tabu lestadiolaispiireissä. Poistetaan tai vaietaan kuoliaaksi. Jälkimmäinen on vanha, hyväksi koettu vl- tapa.

Äänestä

!!!!

Äänestä

Mutta ei enää. Ja tämä muutos on aika uusi asia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


**** kirjoitti:

Onko yleistä? Isäni on kyllä todellinen vl, vanhoillinen sellainen. Hänen perheessään väkivalta oli suvaittua ja sitä käytettiin sumeilematta. Lapset saivat pienenäkin remmistä harva se päivä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu