Eikös häissä ole sallittua valita itse häämusiikkinsa? Ainakin jossain seurakunnissa. Onkohan Putaansuu halukas omissa häissään käyttämään omaa musiikkiaan, ja mitä pastori sanoisi..? Täällä Savossa on AINAKIN yksi pappi, jonka mielestä myös mm.laivaristeilyt ja lotto ovat syntiä
Hevi ja Lordi kirkkoon?
tonttuli
3153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Erään ystäväni häissä häämarssina soi KISSin "I was made for loving you". Kyllä osaava kanttori soittaa mitä vaan, eikä suurimmalla osalla pastoreita ole mitään sitä vastaan jos häissä soitetaan heviä.
"Would you love a monster man" olisi kyllä loistava häämarssi!
ei viime keväänä saanut häissä esittää mitään muuta kuin virsiä. Oli melkoinen tappelu, kun vihkipari toivoi kaunista suomalaista rakkauslaulua. Pappi sai tietysti tahtonsa läpi, mutta musiikkia emme esittäneet sit ollenkaan! Lordia pitäs ehdottaa seuraavaksi, se voisi olla mieleistä kyseiselle pastorille..... :-)
Onkohan Lordi nyt oikeastaan se ja sama. Häät, joita vietetään, ovat hetkessä ohi ja arki alkaa. Lordi kysymystä ei voi kuin ihmetellä; missä ovat arvot? Perheet hajoavat ja rokki raikaa! Ei siinä yksi Lordi paina mitään. Ihmisten ulkoaohjailtavuus vain tulee selvästi esiin. Kun auktoriteetit puuttuvat, mennään sitten vaikka Pillipiiparin mukana syvään rotkoon. En tarkoita auktoriteeteilla ihmisiä, vaan paljon ihmistä korkeampaa. Jumalaa.