Kumpi olisi parempi traktorimallinen altaleikkaava ajoleikkuri Husgvarna vai Stiga?
Husgvarna vai Stiga
nainen**
31507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hyvin on toiminut ja mukava on ajella automaatilla.
Traktorileikkurit ovat niin kankeita käänneltäviä, että niitä voi käyttää hyvin vain silloin, kun pihasi on suorakaide tai mieluummin ympyrä ilman ensimmäistäkään puuta, pensasta tai rakennusta. Eikä kankeus ole juuri merkistä riippuvainen. Jos nyt traktorimallisiin haluaa jonkinlaista käyttömukavuutta, kannattaa valita hydrostaattisella voimansiirrolla ja leikkurin sähköisellä kytkennällä varustettu versio.
Etuleikkurit ovat astetta parempia, mutta sama valitettavasti pätee niihinkin. Leikkureiden hinta on vielä merkittävästi traktoreita korkeampi.
Sauvaohjatut leikkurit ovat oikeastaan ainoa vaihtoehto, mikäli haluaa leikata ruohoa rakennetussa ympäristössä. Haittapuolena näillä on vielä edellisiäkin korkeampi hinta ja huonompi huollon sekä varaosien saatavuus. Lisäksi ohjaussauvat pelottavat ainakin aluksi monia ratin vääntelyyn tottuneita.
Nyt tuli järkipuhetta, itellä ollut myös keltainen ja punainen linkku = toivottoman hitaita ja raskaita, onhan markkinoilla edullisiakin pikkukoneita, Toro Timecutter,Ariens Zoom ja
Simplicity Javelin, kaikki noin neljän tonnin hintaluokkaan, 18 hp hydro Stiga tai Huski maksaa paljon enemmän.