Mikäs on Mikkelin paras kaupunginosa/lähiö? Aika moni tulee varmasti kirjoittamaan sen, missä asuu, joten aloitetaan sillä tyylillä: Tuppurala. Vaikka Tupiksella onkin vähän huono maine, niin silti alue on hienoa seutua.
Paras kaupunginosa/lähiö?
20
3320
Vastaukset
- ei asuva
Hyvä maine ja vaikuttaa viihtyisältä seudulta, haittapuolena matka keskustaan.
- kylänmies itse
Rantakylä. Ai miksi?:
-Kehittyy kokoajan
-k ja S kauppa
-muutama kaljamesta
-koulut
-kunnon uimahalli
-mahtavat liikuntamahtollisuudet
-jääkiekkokaukalo-
-tenniskenttä
-pururata
-jalkapallo kentät
-ravintola
-rauhallinen
-sovpivan matkan päässä keskustasta
-autokauppa
-salibandyhalli
-naistinki
-peltoja (myös asukkaiden omat viljelyt)
-uimaranta (avanto)
-linja-auto kulkee hyvin
-huoltoasema
-burgerimesta
-jne
Uskon, että kukaan ei pistä paremmaksi...- myös
-kirjasto
- E.M.
myös kirjoitti:
-kirjasto
Itse asun Maunukselassa, mutta vanhempani asuvat Nuijamiehessä, joka on todella mukavaa seutua. Idylliset asuinmahdollisuudet ja tarpeeksi rauhallistakin, vaikka onkin oikeastaan keskusta-aluetta.
- palvelut
Kaikille mikkelissä asuville.
Mutta se mitä kukin pitää viihtyisänä onkin sitten taas näkemys asia. - niinsevainon
R-kylä on Mikkelin slummialue. Vuosikausia Rantakylän asukkaat ovat käyttäneet Mikkelin tarjoamia palveluja ja mahdollisuuksia veloituksetta, pummeja ne ovat! Kuten normaalisti slumit syntyvät sinne missä voidaan muilta pummata!
No nyt ollaan samaa kuntaa...
- paras
Rauhallinen ja silti lähellä keskustaa.
Ei vuokralähiötä.- Minttumaaria
Minäkin sanoisin että Emola.
- emola
Minttumaaria kirjoitti:
Minäkin sanoisin että Emola.
on mikkelin paras asuin alue mutta on niin pirun kalliita taloja.
- ja tosi
emola kirjoitti:
on mikkelin paras asuin alue mutta on niin pirun kalliita taloja.
harvoin on myynnissä taloja noh kukapa sieltä muuttaiskaa pois kun on kerran sinne päässyt.
- Launiala
Launiala ehdottomasti!
Tosin täällä on kyllä kalliit asunnot....... - on hyvä
lyhyt matka kaikkialle...melkein
- rimmi
Se on ihan paras kaikki palvelut ja kaupunki lähellä, mut kuiteski rauhallinen ja vihree alue.
- asukki vaan
Alkupään vuokraghettoa lukuunottamatta hieno paikka asua..
- Olavi
Rauhallinen asuinpaikka järven äärellä. Ideaalinen lapsiperheille ja luonnon ystäville. Kaupungin suosituin uimaranta vieressä ja keskustaan noin 2km.
- namis
Kukapa ei Pitiksellä asuisi jos ois varaa : / Peitsari kumminkin mainettaan parempi on . Kerrostaloihin en menis kylläkään .
- muualla kuin Mikkelissä
on parempi...
- jose192
Hyvähän sieltä landelta on kirjoitella.
- The real Aasikki (TM)
Enpä tiedä, mutta mistähän olet nimimerkkisi onkinut, googlaas vähän tota nimimerkkiä josko se olis vaikka mulla käytössä lähes joka paikassa. Jos millään viitsisit liittää käyttämääsi nikkiin jotain merkkiä tai kirjainta, niin olisin kiitollinen. :)
- Anonyymi
Nosto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998