Ostin uuden Tohatsun 90hp:n koneen. Siin on vakiona 13tuuman nousul oleva potkuri ja vene on vajaan tonnin painava liukuva 6m vene. Onkohan toi potkuri sopiva? Tietysti voi koittaa sit vedessä ja katsoo kierroksista, mut ois kiva et ei tarvitsis niin pitkällä mennä, jotta saisi paremman hyvityksen vakiopotkurista. Itse ainakin luulisin potkurin olevan aika optimaali, mut jos jollain asiasta ymmärtävällä on lisättävää, niin kommenttia kiitos.
Uusi kone ja potkuri
protkuri
5450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Otapa moottorin huippukierrokset ja peränvälitys. Siitä saa potkurin kierrosluvun. Sitten kerrot sillä potkurin nousun, niin saat teoreettisen huippunopeuden.
Sitten vertaat veneellesi annettua runkonopeutta tapauksessasi 90 hv teholla.
Jos sinun potkurisi antaa selvästi suuremmat nopeuslukemat teoriassa, se on liian jyrkkä.
Ja kyllä tuo tonnin painoinen vene 90hv Tohatsulle tuntuu aika raskaalta. Siinä voi kolmipyttyisen vääntö käydä heikonpuoleiseksi.
Ennen oli 85hp vm-83 oleva 3-pyttynen Jammu ja hyvin piisas. Matkavauhti oli 20kn ja kulutus 15-16l/h. Tossa Tohatsus on käytännös sama iskutilavuuskin ja tuliterä kone, niin varmasi piisaa tehot.
Se on kiinni, pintaan nousu ainakin.
Varmaan Tohatsun myyjät osaavat sanoa oikean potkurin.
mikä on kiinni? Potkurin nousustahan oli koko ajan kyse???
kaasariversio noin tonnin painoisessa Yamarin 560BC:ssä. Sille sopi 15 tuumainen vakioalualu hyvin, mutta optimi oli hieman viilailtu 17" Ballistic. Kulki 33 GPS-solmua kun kyydissä oli 60l bensaa, vetouisteluvarusteet ja minä.