puutarha katolle,mitä kasveja

Olen laittanut varaston katolle kivikkokasveja.Viime talven jälkeen moni kuoli.Mitä kasveja kannattais laittaa?Onko jollakulla kokemusta?
1432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei ole kukaan näköjään kekesinyt mitään. Minkälainen katto sinulla on varastossa? Oletan kuitenkin että ehkä ruoho tai turve. Multaa pitäisi olla jonkin verran etteivät palellu ja valu pois talvella. Itse laittaisin varmaankin jotain köynnöstävvää esim suikeroaplia tai kaihonkukkaa tai sinitalvio joka pysyy talvellakin kauniin vihreänä. Väliin voisi tyrkätä sitten sammalleimua ja muita maksaruohon tyyppisiä kukkia. Aika monet kivikkokasvit kuolivat minultakin vaikka olivat maassa. Monet taimet ilmeisesti tuotettu ulkomailta ja eivät kestä suomen oloja. Köynnokset olisi siinäkin mielessä kivoja että roikkuisivat sitten alaspäin katonreunalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääsiskö helpommalla kirjoitti:

Olen laittanut varaston katolle kivikkokasveja.Viime talven jälkeen moni kuoli.Mitä kasveja kannattais laittaa?Onko jollakulla kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu