Kissa-allergia ja koirien kanssa tekemisissä

koira- ja kissarakas

Olen ollut koirien ja kissojen kanssa tekemisissä monta vuotta, vaikka minulla on lievä astma. Puolisen vuotta sitten minulla todettiin kissa-allergia joten olen vähentänyt käyntiä paikoissa, joissa on katteja. Onko todennäköistä, että mulle puhkeaa myös koira-allergia? Kissahan tosin on koiraa allergisoivampi.
Minulla ei eläimiä ole, enkä varmaan allergioiden takia voi koskaan ottaakkaan, mutta olen dogsitteri eli hoidan, suurimmaksi osaksi ulkoiluttelen toisten ihmisten koiria. (Ennen siis hoidin kissojakin.) Onko täällä ihmisiä, joilla on astma, mutta silti lemmikkejä? Olen kiitollinen, jos joku minua viisaampi ihminen voisi asiallisesti vastata näihin kysymyksiin.

3

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmaatikko

      Todennäköisyydestä en osaa sanoa, mutta tunnen erään joka joutui eläinlääkäriksi opiskellessaan vaihtamaan alaa herkistyttyään useille eläinlajeille. Oli muuten asunut kissan ja koiran kanssa lapsesta asti.

      Minulla on astman, siitepöly- ja ruoka-aineallergioiden ohella kissa- ja koira-allergiat. Koirien ulkoiluttaminen tai pidempikään vierailu koirataloudessa ei kuitenkaan ole ollut mikään ongelma. Kissojen kanssa silmät rähmii ja nenä vuotaa lääkkeistä huolimatta.

    • Nessu

      Minulla on keskivaikea astma ja olen allerginen vaikka mille (koivu, leppä, heinät, home, kissa, koira, hevonen, kani jne.). Minulla on kolme kissaa ja kaksi koiraa.

      Ongelmitta on mennyt, siivoan usein, tuuletan runsaasti ja olohuoneessa on laadukas ilmanpuhdistin. Siitepölyaikaan eli juuri nyt käytän astmalääkityksen lisäksi allergialääkettä. Lääkärini mukaan astmaatikon ei nykyään tarvitse luopua eläimitä, sillä se ei luultavasti vaikuta millään tavalla astmaan. Se on tullut ja pysyy.

      Kanalaan en sen sijaan voi mennä, keuhkot menee heti tukkoon ja papukaijahäkin lähelläkään en saata oleskella. Mutta karvaiset kaverit menettelee.

      • koira-ja kissarakas

        teidän kokemuksia astmoista ja allergioista =)
        Kai sitä sitten saattaa joskus sille omalle lemmikille
        ns. "siedättyä", jos siitä ei oireita tuu, vaikka muista saman lajisista tuleekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5725
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      472
      1868
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      21
      1252
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1213
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1083
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      995
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      961
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      906
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      23
      867
    10. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      865
    Aihe