Niin ruokinnasta vaan..

mie...

tosiaan kyselisin hevosen ruokinnasta.mitä tuumitta ku oon ostamasa n.6vuoden kokemuksella omaa hevosta ekaa kertaa.en ole parina viimesenä vuonna niin paljon ollut tekemisissä hevosten kaa.
minkähänlainen ruokavalio tulis suunnillee olemaa lv-ruunalla(ikä 10)joka tulis iha vaa harrastekäyttöö eli ratsastusta n.4 kertaa viikossa?
oisko tää mitää?:
aamulla kauraa vaik puol litraa ja kolme kiloo heinää
päivällä kolme kiloo heinää
illalla kolme kiloo heinää,puol litraa kauraa ja kivennäistä...ja tietenki aina oltavalla vettä
tosiaan perusideana kyselisin et minkälainen on tämmösen normi käyttöön olevan ruokavalio ja et mitä kaikkee sille annetaan päivässä ku niitähän on niitä kaikkia vitamiinija ja semmosia mut mitä se pääasiassa tarttee...osaan kyl hoitaa muuten hevosta ja näin mut pitäähän mun oppia kunnolla ruokkimaanki;)

4

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agrologi

      Kuulostaa hyvältä, toi sun ruokinta malli. Tietenkin tarkkailet hevosen yleiskuntoa ja siteen kauran määrää lihomisen tai laihtumisen suhteessa. Mitään erikoisrehuja (melanssia, vitamiinilisiä, hevosmyslejä, valkuaislisiä...) harrastehevonen ei tarvitse (suurimmasta osasta ei kyllä ole pieninä annoksina sanottavaa haittaakaan, ovat vaan tosi kalliita).

      Sittten vielä pisteeksi i:n päälle muista ostaa hepallesi nuolukivi.

      Sinun kannattaa lainata kirjastosta Anneli Lillvistin kirja Ruokinnalla tuloksiin 3 (myös edellinen painos ruokinnalla tuloksiin 2 käy), sen läpilueetuasi tiedät miksi ja millaista rehua hevonen tarvitsee (vähän turhankin perusteellinen opas harrastehevosen ruokintaan).

      • Kuulosti ihan ok:lta. On vain TÄRKEÄÄ että ensin kysyt mitä ko. hevonen on saanut edellisellä omistajalla ruoaksi, ettei tule äkkimuutoksia. Ja lisäisin, että jos hevosesi laihtuu, lisää ensin heinää sitten vasta kauraa. Väkirehut kun eivät ole hevosen pääruokaa, heinä on. Mutta jos heppasi tuntuu väsyneemmältä ja veltommalta liikuttaessa, silloin on kauran vuoro.


    • n.a-s.u

      Edelliseen vastaukseen (nan-na)
      eli juuri niin, kaura tekee aina vähän pientä vipinää! :)
      Kuitenkin tuo 3 kertaa vaapapäivä viikossa on hiukan liikaa. Kaikilla hevosilla ei voi pitää päivääkään vapaapäivää tai vaparin jälkeisenä päivänä tulee ratsastajalle lähtö selästä. Eli suosittelisin mielummin 6-5kertaa viikossa ratsastusta, tulet kyllä itse huomaamaan että niin on parempi!! :)

    • Nimetön

      ruokinta aina uuteen kotiin tullessa täsmälleen samanlainen, kuin entisessä kodissa! Kun alusta päästään eteenpäin, voi ruokinnan muutoksia miettiä, jos se on tarpeellista, muttei koskaan heti kättelyssä. Hevonen on herkkä eläin, ja ruokinnan muutos yhdistettynä uuteen paikkaan voi tuoda ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      150
      5685
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      76
      3633
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3517
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      69
      2801
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      41
      2394
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1772
    7. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      38
      1760
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      371
      1260
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1206
    10. 54
      984
    Aihe