Auton vaihto on ajankohtaista. Aion luopua Citroen Xantia Breakista (mukava auto toimiessaan!) kyllästyneenä erilaisiin riesoihin, joille merkkihuoltokaan ei löydä aina selitystä. Vakavimpia vaihtoehtoja ovat Skoda Octavia Ambiente Combi 1,6 ja VW Golf 1,6 Combi. Hinnoissa ei ole suuria eroja, Octavia on hiukan isompi. Miksi valita Skoda? Vai otanko Golfin?
Octavia vai Golf?
Tiku
446031
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
ottaisin golffin,eikai skodassakaan enää ole lastentauti vikoja mut......
...imagokysymys. ei skodassa oo munaa yhtään. itse en ainakaan skodan rattiin lähtis, nauraahan ne jo naapuritkin. ota GOLF!
...nauraa naapuritkin.. sussahan ei oo munaa kun et kehtaa olla itsesi tai ainakin joudut pönkittää egoasi jollain helvetin autolla.
huvittavan surkeeta juttua.
auto on investointina niin huono että mitä halvemmalla pääsee niin sitä parempi
get a life.
Golf tietysti, jos noista pitäisi valita.
Tsekkaa ihmeessä muutkin luokan autot.
Jos näistä pitäisi valita, kävelisin ennemmin lada- merkkistä autoa ostamaan, samaa laatua puoleen hintaan.
Jos meinaat ihan uutta autoa, niin mielestäni näistä kahdesta kannattais varmaan golf, koska noin 4 vuoden kuluttua golfin jälleenmyyntiarvo on noin 3000-4000 euroa parempi. Muuten ominaisuuksiltaan ovat tietääkseni melko saman henkisiä autoja.Ja kaipa se naapurikin on pikkaisen kateellisempi kun näkee sulla uuden volkkarin.
Jos yhtään vaihtoarvoa seuraavan kerran ajattelet, niin Golf ilman muuta. Samaan tulokseen päädyt myös, jos vertaat autojen viimeistelyä, esimerkiksi sisustuksen laadukkuutta ja yleisilmettä.
Vähän eri paketissa. Jos imagoa mietit, mieti nyt ensiksi ostatko auton itsellesi vai naapurillesi.
Kanattais sunkin varmaan vaihtaa skodasi volkkariin, kun sun skodasi saa sut noin huonolle tuulelle. Ettei vaan naapuri ole laittanut tuliterää volkkaria alle. Jos saat samalla hinnalla skodan ja Volkkarin, niin onhan se kiva, kun seuraavan kerran autoa vaihtaessasi saat volkkarista 4000 euroa enemmän. Tässä tapauksessa imago onkin säästämistä.
En omista skodaa enkä volkkaria, IKINÄ! Kunhan joudun noita paskoja työni puolesta kattelee...duuni matkat ajelen eräällä takaveto sakulla.
Kuten vastauksista näkyy niin kyllä Skoda kiinnostaa volkkarimiehiäkin kun käyvät tällä palstalla autoa haukkumassa ja omaansa kehumassa sen sijaan että lukisivat omaa palstaansa. Kaipa se jotakin kertoo kavereista.
1.6 bensiinikoneita en käynyt koeajamassa kummaltakaan, mutta jos se tuntui riittävältä niin mikä ettei. Loppujen lopuksi kaupunkiajossa ei muuta tarvita eikä maantielläkään jos rajoitusten puitteissa ajelee.
Molemmissa autoissa mallin ikä on jo sen verran vanha että lastentaudit lienevät jo korjatut.
Itse otin Octavian enkä Golffia tai Boraa, jotka tosiaan olivat myös mietintälistallani. Mitään teknisiä tai taloudellisia syitä minulla ei ollut, kunhan nyt Skoda tuntui paremmalta paketilta kaiken kaikkiaan.
Sen verran mietin imagoa että volkkari nyt jo oli kaikilla, mutta Skodaa ei (vielä). "Itäauto"- ja muut sellaiset vähättelevät puheet voit pistää huonon peruskoulutuksen piikkiin.
Eli lopulta asia sitten onkin imagoa; teknisesti autot lienevät - kuten niiden muutkin kilpailijat - aivan riittävää tasoa, mutta lopulta kysymys kuuluu haluatko ajaa joukon mukana vai olla yksilöllinen.
Näin karrikoiden.
Tekisi mieleni vastata alkuperäiseen kysymykseen
mutta tuntuisi tyhmältä kirjoittaa sama viesti uudelleen .
Olen siis samaa mieltä...
Samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa.
Itse vertasin jälleenmyyntiarvoa hintaeroon ostohetkellä: paitsi että samoilla varusteilla Octavia oli parituhatta markkaa Golfia halvempi, myös Skoda-myyjän hyvitys entisestä oli melkein kymppitonnin parempi. Koska auto on kaiken kaikkiaan huono sijoituskohde, panen ylimääräiset rahat mieluummin osakkeisiin tai rahastoihin, kuin ostan niillä hieman parempaa jälleenmyyntiarvoa.
Näin siis, jos hinnoissa on eroa. Jos taas ei ole, niin sitten ostaisin Golfin: uusi malli on tulossa paikkoin, joten vanhaa kaupataan nyt tarjoamalla entisellä hinnalla lisää varusteita.
Mielestäni asia on juuri näin. Jos saat Skodasta vaihdossa selvästi paremman hyvityksen kuin VW:stä, ota Octavia. Muussa tapauksessa Golf on parempi "sijoitus".
Terve!
Käsittääkseni Octavian ja Golfin välillä on joitain varuste-eroja. Minulla Golf taitaisi viedä voiton, koska siihen saa automaattivaihteiston. Mihinkään Skoda-malliin ei tietääkseni ko. laitetta saa.
PS. Heitäpä tuonne Citikka-osastolle tarinaa Xantustasi. Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä kaikkea olet kohdannut.
Automaattivaihteisto 2 950 euroa; Octavia Ambiente 66 kW ja 85 kW ...
Kannattaako tälläisiin sortua kun autojakin myydään?
Jotkut ostavat autoja, toiset naapurin hyväksyntää ja kolmannet paikkaavat huonoa itsetuntoaan.
Näitä kolmansia täällä näkyy kirjoittelemassa paljon enemmän kuin auton ostajia.
Jos et ole laumasielu tai perässähiihtäjä niin osta se auto joka itseäsi kiinnostaa olkoon sitten Octavia tai Golf.
Golf tavaratila pienempi, 4 airbagia, ABS- mutta ei muita ajonhallintajärjestelmiä.
Octavia 2 airbagia, ABS EDS ASR (sutimisenesto), ilmastointi, matkustajan istuimen korkeussäätö.
Golf Variant 1,6 Firstline 22.070€
Octavia Combi 1,6 Ambiente 23.580€
valinnan vaikeutta, itse päätyisin tilavampaan ja varustellumpaan!
Vaihdoin auton, koska halusin edelliseen verrattuna mm. paremmat tilat ja varusteet: yksi kriteeri autom. A/C. Golffi samoin kuin moni muukin (mm. Focus) tipahti optioista pois, kun ei niitä yksinkertaisesti saanut käytettynä riittävällä varustuksella. Saksastahan saisi Golfiakin kaiketi Hihgline-mallina.
Kohdalle sattui sopivaan hintaan Octavia SLX-varustein. Tilatkin puolsivat Octaviaa. Ja tyytyväinen olen ollut valintaan. Kyllä sillä kelpaa tuolla Golffareiden välissä puikkelehtia :).
Älkää nyt sekoittako sokotaa sentään laatuautoihin, on tainnut mennä teillä puurot ja vellit sekaisin, herätkää nyt aikuiset ihmiset!!!!
Skoda on skoda, Lada on Lada, niin se vaan on. Ladaa nyt saa vielä huomattavan edullisesti, mutta Skoda on hinnaltaan jo täysin käsittämätön. Myydäänkö nykyään Suomessa juurikaan Skodia, epäilenpä. Ei kai ole epäilystäkään kumman valitset, jos molemmat saa samaan hintaan. Eri asia ois, jos uuden Octavian sais noin 15 000 euron hintaan. Ajatteleppa näin: Kummat ostaisit ennemmin, Lewikset vai Friscot, jos ne maksavat yhtä paljon? Tietysti Lewikset, koska ne on paremmat jalassa, näyttävät paremmalta, ja kestävätkin pitempään.
Nyt kun Wag-konserni on tehnyt lehtitietojen mukaan päätöksen,että farkut tehdään tulevaisuudessa vain skodan lipun alla,golf-variantin valmistus loppuu.En tohtis tuotannosta pois jäävää vanhaa mallia ostaa.octavian jälleenmyyntiarvo jo tällä hetkellä hyvä.tdi-mallien jälleenmyyntiarvot suomessa eliittiä,jopa paremmat kuin vastaavan golfin.Älyllinen taso osalla tälle skoda palstalle kirjoittajista on ,että ollaan takavuosikymmenten juoksuhaudoissa ja haukutaan skodaa vain sen nimen vuoksi.Sama asia kun haukuttais vaikka kaikki Antti nimiset miehet pataluhaksi jonkun huonon esimerkin takia.Kai niillä on päänkuoret niin ohuet,kun tyhmyys paistaa nuin läpi...
Mikä ihmeen lehtitieto tuo on??? Että mikään muu konsernin merkeistä ei enää tee farkkuja? En oikein jaksa uskoa, luitko tuon ehkä Seiskasta? ;) Vai meinaatko golf-luokan farkkuja? On vähän vaikea uskoa että Passattia tai A4/A6:tta ei saisi enää farmarina... toisaalta ihan yhtä oudolta kuulostaa Bora/Golf variantin valmistuksen lopettaminen.
Skodan jälleenmyyntiarvo on tiemmä hyvä vain Skoda-liikkeessä, eli merkin vaihto tulee sitten kalliimmaksi kuin Golfin tapauksessa jos niin joskus haluaa tehdä.
Myös merkkihuolto toimi Skodalla ainakin aiemmin hieman huonommin osien puutteellisen saatavuuden vuoksi. En tiedä nykytilannetta.
Itse autossa ei ole varsinaisesti mitään vikaa, jämäkkä ja laadukas. Sisusta on vähän muovisemman oloinen kuin VW:ssa, mutta se on tietysti makuasia välittääkö siitä vai ei. Takapenkkitilat on ymmärtääkseni Golfia pienemmät, mutta takakontti vastaavasti reilumpi.
Ai niin, se konserni on muuten VAG.
>Että mikään muu konsernin merkeistä ei enää tee
>farkkuja?
Ei, vaan suunnitelmissa on vain Polon ja Golfin (ja kaiketi myös Boran) farkkujen valmistuksen lopettaminen. Muiden mallien farkut pysyvät edelleen tuotannossa.
>Skodan jälleenmyyntiarvo on tiemmä hyvä vain
>Skoda-liikkeessä, eli merkin vaihto tulee sitten
>kalliimmaksi kuin Golfin tapauksessa jos niin
>joskus haluaa tehdä.
Jälleenmyyntiarvot eivät tietääkseni ole mitään kiveen hakattua jumalan sanaa, vaan ne muuttuvat aikaa myöten. Sitä mukaa kun autoilijat pääsevät ylös kylmän sodan juoksuhaudoista nousee Skodankin arvostus. Ja viimeistään silloin kun umpiluupäisimmistä aika jättää, pidetään Skodaa länsiautona siinä missä muitakin VAG-tuotteita. Luultavasti jo aiemminkin.
>Takapenkkitilat on ymmärtääkseni Golfia
>pienemmät, mutta takakontti vastaavasti reilumpi.
Takapenkkitiloissa ei ole eroa, yhtä ahdasta molemmissa.
Polo-farkun tuotannon lopettaminen kuulostaa ihan järkevältä, samoin joko Golf tai Boran farkkumallin lopetus - mutta ei molempien... Pitänee yrittää löytää tuosta jotain tietoa, ihan hyvä että selvensit asiaa.
Jälleenmyyntiarvot eivät ole kiveen hakattuja, mutta tilanne on ymmärtääkseni tähän saakka ollut se mitä sanoin. Ja tulee varmasti olemaan vielä vuosikaudet, sillä asenteet eivät muutu hetkessä, olipa tuote miten erilainen tahansa kuin ennen. Se voi tosiaan vaatia tiettyjen sukupolvien poismenon. Suurin kynnys ainakin suomessa on kuitenkin hinta, joka on kyllä vähän liian kova suhteessa imagoon. Muuten voisi itsekin harkita, koeajon perusteella ainakaan Octaviassa ei mitään vikaa (paitsi tilat, mutta eihän kaikilla tietysti ole perhettä).
Ja ne takapenkkitilat on mielestäni kuitenkin aavistuksen verran Golfia ahtaammat. Ei tavaratilan kokoakaan tule tyhjästä, vaikka auto onkin hieman Golfia pidempi. Toki etujalkatilasta tinkimällä voi hieman vaikuttaa, mutta kun sitä tilaa ei yli 180cm-pituiselle ole muutenkaan liikaa. Varsinkin pelkääjänpaikalla on suorastaan klaustrofobinen tunnelma jos penkki ei ole ihan takana. Lyhemmät varmaan mahtuu paremmin.
Kyllä Skodalta on tullut hiljattain oikeasti hyvä auto. Pääsin kokeilemaan uutta Skoda Superbia, ja se tuntui mielestäni tosi hyvältä ja hiljaiselta autolta. OK, jos haukutte näitä vanhoja malleja, jotka taitaa olla kehityksestä jäljessä. Mutta superb on oikeasti hyvä auto. Suosittelen kokeilemaan, ennen kun teilaatte kaikki Skodat T:Vahingossa sivuille eksynyt.
Itse olin kovasti kiinnostunut TDI Octaviasta ja sen tarjoamista ruhtinaallisista lisä varusteista, mutta kiinnostus tyssäsi koeajoon!
Aluksi vaimo oli kovastikin vastaan koko autoa, mutta sain lopulta houkuteltua koeajolle, jolloin huomasimme ettei auto kuitenkaan ollut samalla viivalla kuin golf. Auton sisustuksen yleisilme, viimeistely ja materiaalit olivat vielä jossain vanhan skodan ja golffin välillä. Eli oli siis aistittavissa vielä itäautoa. Itse ajokokemus ei ollut hassumpi, mutta ikäväkseni sain heti todeta moottorimelun tunkeutuvan voimakkaana auton sisään! Toinen havainto oli että sisätilat ovat niukat auton ulkoiseen kokoon nähden, joten sisätilaa on samanverran kuin golffissa tai ehkä jopa vähemmän. Tavaratila taasen oli todella ruhtinaallinen! Ikävä suunnittelun kukkanen oli myös hanskalokero, jota ei tahtonut edes jalat harallaan saada avatuksi hanttimiehen penkillä istuessaan. Muutoinkin autossa käytetään paljon jo golffista hylättyjä osia, jossa nyt ei mitään pahaa ole, mutta golffin ostaessasi saat uudempaa tekniikkaa. Jotenkin näistä kaikista pienistä asioista kertyen tuntuu ettei octavian hinta ole kohdallaan. Joka tapauksessa octavialla ei ole mitään tekemistä takavuosien skodan kanssa. Ai niin se jälleenmyyntiarvo....Skoda ei siinä pärjää moniin aikoihin eikä kyllä moni muukaan.
Ja näin lopuksi itse päädyin lopulta Focukseen, joka meni tänään tilaukseen. Kaupan saneli kyllä 3300e parempi tarjous käytetystä autostani kuin volkkarilta.
Kiitokset kaikille kysymykseeni kantaa ottaneille. Valitettavasti jouduin muutaman muun kanssa toteamaan, että keskustelun taso täällä on kovin kirjava. Toivoin (ja sainkin muutamia) asiallisia, järkéen ja kokemukseen perustuvia mielipiteitä, mutta myös aivan liian paljon mutu-pohjaisia voimakkaita tunnereaktioita. En ole Skodaa vielä koeajanut, en Golfiakaan. Odottelen parhaillaan, miten Skoda-myyjä pystyy vastaamaan Golf-myyjän tarjoukseen. Harmikseni jouduin Skodaa tutkiessani toteamaan, että takajalkatilat ovat vähän turhan pienet, lähes kuin Golfissa. Näitten merkkien rinnalla harkitsen nyt myös sekä Renault Megane Breakia (jossa on nyt tosi hyvä varustepaketti vakiona) että Peugeot 307 Wagonia. Mahdollisia ovat myös vähän ajetut Opel Vectra Voyage ja Volvo V 40. Saapa nähdä.
Samassa tilanteessa olin minäkin keväällä,ihan piti oikein pähkäillä,että kummanko sitä ostaisi.
Valinta tuntui tosi vaikealta,mutta kun isona miehenä en enää ole merkkiuskovaista sortia,,niin ammattimeisten neuvojen perusteella päädyin Skoda Octaviaan. Eikä ole tarvinnut katua,se on toiminut hyvin,ja kulkee huonoissa oloissa myös moitteettomasti.Ja kun sitten on niitä autoja vertailtu,on teknisesti kait ihan sama,kumman ostaa,,saman saa,vähän erillaisessa paketissa. Mutta on minullekkin sanottu,että itäautoksi ihan hyvän näköinen,johon on on pakko hymyillä,kun sanoja on paljastanut asennevammansa heti kättelyssä.
..asiallisesta vastauksestasi. Tämän tasoista todella odotin. Tällä hetkellä todennäköisin merkki on kuitenkin muuttunut. Löysin muutaman tuhat km ajetun Renault Scenic esittelyauton ja kaupat siihen ovat melko lähellä.
Mieti vielä. Scenic on kyllä kiva kaupungissa ajella, kun korkeammalta näkee paremmin, ja se on aika ketteräkin, kun pituutta on vähemmän, kun esim. Megane Breakissa. Mutta maantiellä sillä on ikävä ajella varsinkin nopeuksilla 100 km/H ja siitä ylöspäin. Tuuli ottaa korkeaan koriin ikävästi, ja autoa saa tosissaan ajaa jatkuvasti. Melutasokin on jo häiritsevä. Käy ihmeessä koeajamassa se auto myös moottoritie nopeuksilla. Itsekin olin aluksi kiinnostunut tila-autoista, mutta päädyin kuitenkin farmariin
Itse myöskin keväällä autokaupat tein. Jätin tarkoituksella kaikki ennakkoluulot kotiin ja olin liikkeellä ajatuksella "Miksi maksaisin merkistä ?" Kuitenkin kun tarvitsemani varusteet listasin,niin Skodasta tuli täysin samanhintainen. Kuitenkin autossa on vanhempaa tekniikkaa ja kaikesta huolimatta itäauton leima sitä myytäessä. Ostin ilman vaihtoautoa,joten silläkään ei myyjäliikkeet eroa voineet tehdä. Hintaeroa olisi pitänyt kyllä tulla, jotta Skodan olisin ottanut.
Octavia kannattaa ostaa vain, jos sen saa suoralla kaupalla 1 500 - 2 000 € halvemmalla kuin Golfin. Vastavasti vaihdettaessa välirahan tulisi olla em. summan verran pienempi samoin varustettuna.
On kuitenkin huomattava, että Octavia Ambiente on selvästi paremmin varusteltu kuin Golf Firstline.
Kannattaa vertailla Ambientea Comfortlineen, jolloin ollaan suurinpiirtein samassa varustelumäärässä. (Vai onko Comf. line poistunut? Silloin Trendline)
Skoda Octavia Combi Ambiente
:
Hanskalokero ei valaistu / lukittava
Kattokaiteet puuttuu
Sivuturvatyynyt puuttuu
(iso puute turvallisuudessa ja käytännöllisyydessä mm. boksin kiinnitys/kattotelineet)
Näiden hinnalla Golfiin saa sen puuttuvan ilmastoinnin..
Kaiuttimiä 4 (VW8)
Sähköikkunat vain edessä
Lukuvalot takana puuttuu
Ovien murtohälytin puuttuu
vanhempaa tekniikkaa 8-venttiilikone
Nämä painoi omassa valinnassani.
Verrataanpa sitten Octavia Ambientea ja Golf Trendlinea.
Voinemme olla yhtä mieltä, että varustetaso on suurin piirtein sama. Itse tosin en enää osta autoa ilman ilmastointia. Toisaalta en tarvitse sähköisiä takaikkunoita.
Mitä tulee Golfin 16-venttiilisen moottoriin verrattuna Octavian 8-ventiiliseen, asia on vähän kaksipiippuinen. Lisäämällä venttiilien määrää ei ole saavutettu mitään mainittava etua sen pahemmin tehossa, väännössä kuin kulutuksessakaan. Golfin 1,6-litraisen moottorin teho on 77 kW ja Octavian 75 kW. Vääntömomentti molemmissa on sama, mutta Golfin moottorissa se saavutetaan huomattavasti korkeammilla kierroksilla. Mietipä myös korjauskustannuksia sitten joskus. Normikulutuksissa on 0,1 litran ero Golfin hyväksi (ei välttämättä johdu moottorista).
Jos autoista pitää maksaa sama hinta, ei valinta ole vaikea; se on Golf. Näin olen monta kertaa sanonutkin. Mutta, jos Octavian saa noin 2000 euroa halvemmalla tai vaihdossa väliraha on saman verran pienempi, valintani olisi Octavia. Esimerkiksi neljän vuoden kuluttua taas vaihdettaessa on tällöin käytössä korkoineen noin 2500 euroa (15 000 mk) enemmän rahaa. Se korvannee Octavian huonomman hyvityksen ja jääpä ehkä vähän "kipurahojakin" huonommasta imagosta, jos se on jollekin tärkeää.
Sitä en tosin vieläkään ymmärrä, miksi Helkama hinnoittelee Skodat niin arvokkaiksi. Vähän vähemmällä ahneudella kauppa kävisi ihan eri tavalla. Nyt on suuri vaara, että Skodan myynti hyytyy lähes kokonaan; merkkejä siitä on jo olemassa (jatkuvasti vähenevä markkinaosuus).
että Octavia Ambientessa on vakiovarusteena hätäjarrutustehostin (BAS) ja luistonesto (ASR), joita ei taida rahallakaan saada Golfiin.
Luistonesto on erittäin käyttökelpoinen talviliukkailla esimerkiksi liikkeelle lähdettäessä ja hätäjarrutustehostimen ansiosta voi joskus välttyä turvatyynyjen laukeamiselta, myös niiden sivuturvatyynyjen.
Normikulutuksessa ei välttämättä eroa.
Kuinka paljon Skodan nykyään käyttämä 8-venttiili eroaa esim. IV Golffissa olleesta vastaavasta ?
Työkaverin kanssa keskustelimme kulutuksista ja ei millään pääse niin pieniin kulutuksiin seka-ajossa kun itse pääsen 16V:llä. Varsinkin pätkäajossa tuo 8v imee selvästi kovemmin bensaa.
Korjauskustannukset ei minua (toivottavasti riipaise), en aio autoa montaa vuotta pitää. Nokkahinan vaihtokin(180 tkm) tulee varmasti seuraavalle omistajalle.
Saako Skodaan Longlife huoltoa ?
Itsekkin Skodan hinnoittelua ihmettelin ja eikö Seatkin korjannut hintoja huomattavasti ylöspäin ? Kohta VW on konsernin halpismerkki ?
(-pikkuautoissa ja sitten on tietenkin tuo Tuareg / Phaeton linja)
Eli tuskin nämä molemmat on sattumalta hinnoiteltu liki. Jokainen sitten tekee valintansa omien arvostusten perusteella. Eroja on ja sinänsä aika turhaa vedellä suuntaan ja toiseen. Mielelläni olisin tarvitsemistani ominaisuuksista maksanut sen parituhatta eeroo vähemmän, mutta kun ei sitä eroa tullut...
ASR:n ja BASin siis.
Tai no Golfissa oli tuo BAS 'vakiona' ennen varusteuudistusta. Tämä tosin perustuu omaan 'kokemukseeni'. Eli omistan kaksi Golfia TDI 96kW (Comf) ja 74kW (Trend). Jälkimmäinen on 3kk nuorempi ja varusteuudistuksen mukaisilla varusteilla. Uudemman jarrut ovat selkeästi 'löysemmät'. Sama oli huomattavissa edellisessä Golfissani vm.00, eli sen jarrut olivat selvästi herkemmät kuin kesällä ostetun 74kW mallin. En tiedä onko pääteltäni täysin oikea, mutta juuri tuota nopeampaa reaktiota jarruihin se BAS tuo ja ennen sitä VW ei mainostanut BASia osana ESP:tä...
Eli VW mielestäni poisti tämän varusteen Golfista ja laittoi sen mukaan ESP:hen. Ja ESP:n mukanahan tuo ASR tulee muihinkin kuin tuohon 96kW TDI malliin (siinä se on vakiona). ASR:ää ei saa erikseen lisävarusteena Golffiin, se on aina osa ESP:tä tai on osassa vakiona.
Itse päädyin Golfiin vain ja ainoastaan tehokkaampien TDI moottorien takia. Bensa moottoreissa kääntyisin ennemmin Octavian puoleen juuri niiden 8 venttiilisyyden takia, kun ne käyttävät vielä 95E:tä.
ASR on kyllä todella mukava ja sen puute tuosta toisesta Golfistani välillä sillä ajaessani harmittaa suuresti...
>Saako Skodaan Longlife huoltoa ?
Saa.
MLA:kirjoitti
"Itse päädyin Golfiin vain ja ainoastaan tehokkaampien TDI moottorien takia. Bensa moottoreissa kääntyisin ennemmin Octavian puoleen juuri niiden 8 venttiilisyyden takia, kun ne käyttävät vielä 95E:tä. "
Itse olen 16v:llä ajanut sekä 95E ja 98E eikä mitään huomattavaa eroa tehoissa / kulutuksessa. Samaan lopputulokseen tuli Tuulilasikin testissään.
Tuo luuloni ei siis päde. Olin saanut myyjien puheista toisenlaisen kuvan, joka ei tietenkään ole yhtään yllättävää, kun ajattelee lähdettä :)
Golf IV:n vanha ja Octavian nykyinen moottori eivät ole samoja, vaikka venttiilimäärä onkin sama. Myös Skodassa oli aikaisemmin tuo vanhempi 8-venttiilinen, mutta ei enää.