Nyt sitten lähtevät luottomaalivahdit Fredrik Norrena ja Niklas Bäckström kokeilemaan siipiään taalakaukaloihin. Taitojensa puolesta pojat tulevat pärjäämään siellä erinomaisesti. Mahtavaa.
Onnellinen Suomi, kun sillä on tarjota maailmalle huippumaalivahteja. Pidetään pojille peukkuja!
Onnellinen Suomi, kun sillä on tarjota maailmalle huippumaalivahteja. Pidetään pojille peukkuja!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin, kannattaa kokeilla siipiään, kun onn tilaisuus,.mutta kärpille menetys ja linköö pinkille.
suomesta tulee maalivahteja (jopa monta erittäin hyvää) kuin kanadasta senttereitä =)
Hienoa pojat. Saivat tilaisuutensa näyttää mihin saakka rahkeet riittävät. Ei tarvitse sitten vanhana miettiä ja katua, olisiko sittenkin pitänyt... Siellähän on AHL-finaaleissa liekeissä tämä Pekka Rinne, oli Kärppien miehiä. Markkasen Jussi metsästää sormusta jne.
Hyvältä näyttää. Tsemppiä pojat!
Nikeltä huippukisat Latviassa, niillä näytöillä 1-veskan paikka?
Kuka siellä Minnesota Wildissä pelaa maalissa? Nikellä hyvä kausi Kärpissä, vakuutti sillä Minnesotan pomot.
arpapeliä! Varsinkin eurooppalaisien pelaajien kohdalla homma taitaa mennä niin, että nimi/saavutukset ei paljon paina! Pitää olla tulessa illasta toiseen...muuten ei paikka irtoo. Tosin eurooppalaistenkin molarien arvostus on noussut huimasti viimeaikoina.
Onnistumisprosentti suomalaisen maalivahdin läpimurrolle tottakai paranee, kun heitä lähtee noinkin monta, mutta se on jo nyt selvää, että kaikki ei tuu menestymään. Niissä piireissä ne miehet ei ole vielä yhtään mitään ja aika näyttää kuka pystyy vakuuttamaan.
Tampa Bayn tapauksessa homma näyttää selvältä. Joukkue tarvii kokeneen maalivahdin ja huippu NHL-molareita ei nyt ole oikeen tarjolla. Siks varmaan Norrena. Karri Rämöä tuskin vielä noin isoihin saappaisiin uskalletaan istuttaa.
Holmqvistillahan on NHL-kaukalosta jo kovastikin kokemusta, joten siinä taas yhden sortin suomi/ruotsi -maaottelu!
Mutta hieno homma kuiteski ja tsemppiä miehille...