Tänään sit piti teipata Lordin juliste tyttären huoneen seinälle. Eihän siinä muuten mitään mutta kun neiti on vasta 4 vuotta :)
Tämäkin päivä piti vielä näkeä
Iskä-72
171195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Joooo minun viisuvuotiaallani sama juttu olisi ollu edes vaikka muumin kuva:-) Tosin en suostunut laittamaan kyseistä julistetta seinälle onhan hän lapsi, ja ei nyt ihan kaikkea musaa saa kuunella jotain rajaa kuitenkin.
Ei tuossa vielä mitään - meidän kaksivuotinen osaa sanoa paria, sanaa ja yksi niistä on 'lorti'. Pitänee hakea juliste seinälle.
Voi tulla painajaisia!
Menit sit ostaa Seiskan? HÄPEÄ! Kun tyttäres kasvaa, se saa hävetä silmät päästään Seiskan ostajaa/tilaajaa!
Oma 7v tytär tuli 1kk. takaperin herättämään mut klo. 8:00am ja sanoi ett siisti bändi telkussa ja lauloi "HOORD, HOORD HALLELUJAA"
Huomaa että ihmiset ei välitä lapsistaan ainaskaan taaperoista ja alle koulu ikäsistään kun antavat mitä vaan niiden tehdä.Tossa pitäisi vähän jo miettiä mitä lapsensa seinälle laittaa kun kyse on pienestä lapsesta.Ehkä kuva ei juuri päiväsaikaa pelota lapsi ei sitä viitsi sanoa mutta yöaikaan kun lapsi jää yksin huoneeseen nukkumaan ja vaikka sattuu heräämään niin mielikuvitus laukkaa ja hirviöt menee sängyn alle piiloon.Eli jotain rajaa pitää olla lapsillekin.Itse en menisi Lordin kuvaa ja muitakaan hirviöitten kuvia laittamaan pienen lapsen seinälle.Miettikääpä mitä sanoisi vaikka psygologi ja kaikki muut tutkijat...Kyllä lapsesi jossain vaiheessa alkaa painajaisia nähdä usko pois vaan...Ei kannata aina antaa periksi jos antaa liikaa niin se ei ole hyväksi niistä tulee koppavia ja niskoittelevia lapsosia.Ja ihmettelen vaan kun äiti ei ole puuttunut asiaan
tarvitsee kehitykseensä sitä pyytämäänsä kuvaa ja antakaa hänen se tehdä samalla kun tarjoatte turvaa JOS yleensä pelkoja hänellä on ko. kuvasta,mitä epäilen.
osaa ilman psykologiakin ymmärtää etä iitä mörköj tulee kyllä sinne sänkyjen alle jossain vaiheessa,olipa se lordin kuva siellä seinällä tahi ei.
ja tuskin tässä on kyse mistään kaikkiin pyyntöihin suostumisesta.
ilmesintä että laosi käsittelee pelkojaan kodissaan ja muita pelkojaan juuri tuolla Lordin kuvalla !Älkää riistäkö lapsen keinoja selvitä siis.
Ja sitten puolet tuosta vähintäin on vain hauskaa fanitusta hänestä. Uskokaa vaan.
sai juuri niin tehdä ja voitti Euroviisut kaikkien aikojen äänimäärällä!
Anna henkinen vapaus ja tarjoa vaan päälle turvallisuutta. Älä elä toisen elämää vaan anna lapsellesi oma elämä. Olette eri henkilöitä ja eri aikakauden lapsia.
Kiitos tyttäresi puolesta! Olen todella superisi. Muista kuitenkin,että pelkkä juliste ei riitä. Sinun on hyvä myös osallistua tyttäresi elämään eli seistä hänen kanssaan sen julisteen edessä ja kuunnella kunhän silmät palaen kertoilee Lordista. Muista olla vilpittömän kiinnostunut ja kysellä.
Ole iloinen, että tyttäresi halusi tätä eikä esim. kortunut haluavansa isona ryhtyä Seiskan tähtitytöksi.
idoleiden kuvat seinälle, opetit lapsellesi avarakatseisuutta ja näytit että erilaisuus voi olla hyvästä.
nämä ns. kukkahattutädit jotka kauhistelevat täällä voivat hiukan miettiä, olisiko tekopyhyyttä havaittavissa? on okei jos ne voittaa euroviisut, mutta ei okei jos juliste on jonkun lapsen seinällä? Idolit ne on lapsellakin, ja jos lapsi haluaa sen julisteen seinälle niin se tarkoittaa että hän ei todellakaan pelkää lordia. Ollihan mr. lordillakin lapsuudessaan monsteri-idoleita, ja hänestä kasvoi erittäin lahjakas, luova ja tasapainoinen mies.
Oli minullakin lapsuudessani esim. Michael Jackson-juliste seinällä, tarkoittaako se että minulla oli pedofiilin kuva seinällä vain koska jotkut näin uskovat? tarkoittaako että minulle jäi traumoja tästä? ei, se tarkoittaa että tykkäsin hänen musiikistaan ja laitoin siksi kuvan seinälle.
Tunnevammainen......Joka antaa lapsen tehdä mitä haluaa..
niitä vammaisia jotka ei anna lapsen laittaa jotain julistetta seinälle, nyt ei ollut kyse sen suuremmasta, ei tässä nyt oltu mitään pikkulapsia rock-konserttiin viemässä ;)
aika tyranni saa olla jos ei oman skidin anna laittaa seinälle jotain julistetta, ja kun ei kyse ole sen pahemmasta kuin lordi, missä nyt ei ole mitään pahaa.
vaikka kyse onkin 4 vuotiaasta, niin omasta kokemuksesta voin kertoa että jotkut kypsyvät hieman aiemmin ja saavat näitä idoleita tosi nuorena.
ja luehan perusteluni yltä. Lapsi tarvitsee sen Lordin kuvan kehitykseensä ja vain tunnevammainen riistää lasta .
Hurjinta oli, että meidän vauva syntyi sunnuntaina 21.05 ja päästi heti Lordi-karjaisun syntyessään. Poju syntyi kirjaimellisesti rokkaamaan...
Onnea !40 vuoden päästä hän voittanee Euroviisut!
Koko juttu vaikuttaa huuhaalta...