Peukut pystyyn

Nyt ryhdymme kaikki jännittämään sen puolesta, että keput älyäisivät valita Jarmo Korhosen uudeksi puoluesihteeriksi. Kepun liberalisoituminen on pysäytettävä, sillä peruskannattajien enemmistö on kaikkea muuta kuin liberaaleja. Aitovieripolitiikka ja konservatiiviset arvot sekä tahtopolitiikka pitää nostaa taas arvoonsa kuten Väykky-Pate on jo moneen kertaan ehtinyt vaatia.

Sosiaaliliberaali Jäätteenmäki käänsi puolueen jo uusille urille ja Vanhanen on jatkanut liberaalia politiikkaa. Niin liberaalia, että monet jo luulevat vanhan koklipin olevan edelleen vallassa. Jarmo Korhosen voitto olisi voitto Väykky-Paten maalaisliittolaisemmalle linjalle.

Torjukaa keput arvo- ja talousliberaalis olmi ja valitkaa kunnon kepulainen, Jarmo Korhonen. Sen jälkeen meillä kepuvastaisilla ei ole mitään hätää Kepun kannatuksen suunnan kanssa.

7

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi Korvantaus

      Olen ymmärtänyt, ettei Jarmo Korhonen puuttuisi puolueensa ideologiaan, vaan jättäisi sen muun puoluejohdon vastuulle. Pidän erittäin todennäköisenä, että keskustan puoluekokousedustajien enemmistö valitsee tämän konemiehen - vai hevoseksiko hän itseään kutsui - insinöörin tai hevosmiehen sijasta.

      • Poskipuna

        Vanhanen vaatii, että puoluesihteerin on puolustettava hallituksen päätöksiä vaikka ne olisivat kuinka hölmöjä tahansa. Niitähän riittää.
        On siinä puoluesihteerillä koiran virka, kehua hölmöjä päätöksiä kansalle.
        Onneksi vanhasen aika loppuu ensi talvena.


      • oivahärkönen
        Poskipuna kirjoitti:

        Vanhanen vaatii, että puoluesihteerin on puolustettava hallituksen päätöksiä vaikka ne olisivat kuinka hölmöjä tahansa. Niitähän riittää.
        On siinä puoluesihteerillä koiran virka, kehua hölmöjä päätöksiä kansalle.
        Onneksi vanhasen aika loppuu ensi talvena.

        ... hallituspuolueen puoluesihteerin on puolustettava hallituksen päätöksiä. Eikä se esimerkiksi Vanhasen hallituksen päätöksien puolustaminen niin vaikeata ole ollutkaan Keskustan puoluesihteerille. On selvää, että monipuoluehallituksessa joudutaan tekemään kompromissejä, mutta kun päätös on tehty, niin hallituspuolueiden johdon on niitä puolustettava. Eihän muuten hallituksen työstä mitään tulisi.


    • Krottinen

      Olet aivan ilmi selvästi lukenut erkonpravdaa?
      Siellähän Korhosta yritetään mustamaalata kaikin keinoin, kun tiedetään miten tehokas mies hän on. Erkonpravdassa yritetään myös luoda myyttiä puoluesihteeristä keskustan ideologisena johtajana.
      Ette te kaupunkilaissossut turhaan Korhosta pelkää. Ja pelonhan voi kätevästi naamioida ilkkumisen taakse.

    • Jaba_43

      Kirjoitatko satiiria vai parodiaa?

    • JormaKKorhonen

      Enkä vain nimiemme samankaltaisuuden vuoksi, vaan juuri siksi, mitä minäkin uskon kaiman mahdollisen valinnan puolueelle merkitsevän.

      Jarmo-poika on todella aito kepu! Hän näkee itsensä Korsimona ja tavoitteena on vain puolueen voitto keinoilla millä hyvänsä. Alkio näköjään haluaa olla enemmän suuren kaimansa linjoilla kun näkee, että puolueella pitää olla ideologia, joka on ihmisille mieluinen ja saa siksi aitoa kannatusta.

      Alkio olisi siis vaarallinen valinta. Joten kannatan kaimaa!

      • heh

        Ideologia on keskustassa kuin aivokapasiteetti vasemmistossa, olematon. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      136
      1260
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      791
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      577
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      570
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      25
      521
    6. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      29
      506
    7. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      24
      500
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      22
      467
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      14
      462
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      461
    Aihe