Piipunpoltto ei onnistu, sammuu vaan

S-V

Ensinnäkin moralisoijat voivat hypätä tämän viestin ohi. Sattuu vain nyt olemaan ainoa tupakka-aiheinen palsta. Asiaan.

Olen alkanut sunnuntaipiiputtelijaksi. Ongelmana on vain, että vaikka millä liekinheittimelle koittaa saada tulet piippuun, níin aina sammuu. Voisiko joku taidon jo osaava laittaa kunnon ohjeet miten saan tulet pysymään piipussa?

Onko piipputupakka rasiassaan liian kosteaa tai tuoretta, voiko se olla syynä? Nyt pitää uittaa tikkua piipussa jos meinaa jotain henkosia saada, mutta ei vaan syty. Askitolkulla on jo saanut laittaa tikkuja, mut ei.

Jossain ohjeessa johon suomal. wikipediastakin piipun kohdalta oli linkki, mainittiin tupakan kuivaamisesta. No kuivailin yön yli, ja sain jopa syttymään muutamaksi minuutiksi, mutta sitten taas sammui kesken piipun. Onko piippu ladattava kuinka tarkkaan, olen koittanut noudattaa Turun tupakkakaupan sivuilla olevaa ohjetta eli pohja löyhemmin ja sitten ylöspäin tiivistäen mutta ei auttanut.

14

12999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoa
      • S-V

        Tämä on juuri se wikipedian linkki. Ehdottoman hyödyllinen sivu, mutta nämä syttymisongelmat eivät valitettavasti selviä tuolta.


      • 45rtfg

        ai jaa


    • sitä

      piippua äläkä jää pohtimaan syntyjä syviä. hyvin saa sytytettyä kun laittaa liekin puruille ja imaisee pari kertaa kunnolla ja siinä tasaiseen tahtiin.

      • joo.

        ajattelin vesipiippua - normipiipuista en tiedä mitään.


    • hepjep

      eli ensin sinne pohjalle löysästi sitä tupakkia. Vähän tiivistät sitä. Seuraavan kerroksen vähän tiukemmaksi ja sitten korkiksi vielä yksi kerros jota voi painaa kasaan vähän tiukemmin. Täts it. 3 kerrosta, ja hyvin palaa ja pitkään.

    • niekka
    • Piiputtelija

      kannattaa ladata piippu hyvin. Ei liian tiukkaan eikä liian väljään.

      Sitten kun poltat vedä rauhallisesti älä liian kiihkeästi

      Ja kun piippu sammuu sitä on hyvä hieman painella tampolla "jos et omista pultti tai ruuvi etc käy" jotkut painavat sormella mut sitä en suosittele.

      Harjoitus tekee mestarin eiköhän se siitä. Tsemppiä

    • Pipe Man

      Monesti pusseissa myytävä piipputupakka on liian kosteaa ja tiiviiksi pakkautunutta, jolloin pussin avattua tupakka ei pääse kunnolla kuivumaan. Itse ostan uuden tupakkatopan reilusti ennen edellisen ehtymistä, sillä pöyhin sen sopivasti ja annan kuivua. Liian märkä tupakka ei pala ja muodostaa todella paljon "piippuhikeä", kun taas kuivattu palaa hyvin ja varmasti, mutta myös aromit säilyttäen.

    • heksuliini3

      Ota pipputyökalu käteesi painele hellässti tupakkapiippuun.
      sitten kuin sytyy uudelleen tampaa.MACBAREN SIVULTA.
      hyvät ohjeet katsosieltä.

    • ex.piiputtelija

      Kaikista yksinkertaisinta on laittaa pesään haluamansa määrän tupakkaa, sytyttää se ja vetästä parit savut, sitten sitä tiivistetään jollain (vaikkapa kynänpätkällä) ja sytytetään uudelleen jolloin se palaa hyvin. itte aina tein näin ja hyvin toimi

    • lätsätki

      Peukalolla tai etusormella tosi piippumies/nainen tamppaa.

      Ottaa hetkeksi (15 min.) massista piipullisen tupakkaa kuivahtamaan ennen piipun lataamista syttyy ja palaa hyvin, toisaalta liian kuiva tupakka palaa aivan liian kuumasti polttaen piipun pilalle.

    • Anonyymi

      Varmin keino on hönkäillä piippua peräaukon kautta mutta sekaa ei kantsi ottaa laksatiivi. Daegolax pulverin voit annostella piippuun jolla sisään hönkäsyllä nauttii opiaatti kuituja ja ripulit lepää housussa ja piipussa.

    • Anonyymi

      Vaikuttaa siltä, että olet unohtanut IMEÄ sitä piippuasi. Se on se sama refleksi, mitä rintaruokinnassa olevat lapset käyttävät, kun ne saavat nisästä maitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4373
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2026
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      63
      1703
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      969
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      933
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      706
    Aihe