Hävetkää puolestani

Hei! Onko kellään ollut vastaavaa; Odottelen tällä hetkellä vauvaa ja olen siis äitiyslomilla.
Pulmana on se, että nyt kun mieheni käy yksin töissä, minä tietenkin hoidan kotihommat. Vai hoidanko?
Tosiasiassa olen laiska kuin mato, mitään en jaksaisi tehdä ja kotiakin puleeraan vasta noin puoli tuntia ennen kuin mies palaa töistä. Siivoan siis todella pinnallisesti, imuri ja pölyt pois, samoin lattiat tyhjiksi tiskit.
Ei tämä nyt varmaan kovin kamalalta kuulosta, mutta olen ikäänkuin antanut itsestäni melko puuhaisan kuvan.
Sitten mies kyselee että mitenkäs se päivä on sujunut ja en todellakaan voi sanoa että ensin heräsin kymmeneltä, avasin koneen ja söin!
Herran pieksut! Olen varmaan kamalin ja kaukaisin asia naisesta!
81247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tutulta kuulostaa; joskus kun näen että mies tulee kotiin, suljen äkkiä koneen ja menen hommiin keittiöön näyttämään puuhakkaalta. Tämmöisiä laiskuuskausia tulee ja menee.

Äänestä

Mitäs jos auttaisi että joku antaa sulle luvan siihen:D

Elikkä nainen on nyt vaan hyvä ja ottaa ihan rennosti, sulla on lupa olla niin laiska kun ikinä haluat, sinä olet äitiyslomalla:)

Itse syyllistyn välillä ihan samaan, ja tulee huono omatunto kun vain mies käy työssä, mutta sitähän varten se on äitiysLOMA, ja ihminenhän tekee lomallaan mitä tahtoo, ja pitäähän sun ladata akut että jaksat sitten lapsen kanssa yöheräämiset ym:)

Hyvää loman jatkoa siulle;)

Mää poksahan jo tässä kuun vaihteessa, ja yritän loppuajan todellakin vaan olla, ja ottaa rennosti:)

Äänestä
  • Minäkin laiskottelen välillä, jos siltä tuntuu. Kaikesta ei voi tinkiä, mutta joskus voi ruoaksi hyvin lapsille antaa eineksiä, eikä meillä edes mies odotakaan, että putipuhdas koti aina odottaa, kun kotiin tulee. Jaksaa sitten taas paremmin, kuin viettää välillä hiukan leppoisammin päivää. Turha stressi pois vaan, tarvitset voimiasi vauvan kanssa.

    Äänestä

minä olen täysin samanlainen.
HUono omatunto, kun laiskottelee ;)

Nyt on vauva ja tyttö 3v. Ei kehtaa sanoa, että nukuttiin kymmeneen.
Kiireellä täytyy siivota mökkiä ennenkuin mies tulee kotia ja yrittää olla puuhakas ;)
Ihanaa kun on muitakin "laiskajaakkoja"

Äänestä

Khihhih. Tulipa osuvaan paikkaan luettua tuo sun viestis...just äsken lopettelin pölyjen pyyhkimisen....yhdestä huoneesta!
Oon nyt tässä taas vaihteeksi 3 päivää siivonnu pientä kolmiota. Voi laiskuuksien kasautuma. Yhtenä päivänä jaksan matot tampata ja imuroida, toisena petivaatteet yms. ulos ja nyt kolmantena pölyjen pyyhkiminen (hyvin verkkaisesti) ja lattioiden luuttuaminen.
Joo, ja pölyjäkään en oo kunnolla pyyhkiny varmaan ku kuukausi sitte viimeksi...että tuota, kyllä hävettää. Ja nytki tulin välillä "levähtään" tähän koneelle.

Onneksi en oo alkujaankaan antanu puolisolleni kuvaa, että oisin yhtään touhukkaampi ku oonkaan.
Mää oon niin laiska siivoamisen kanssa, että ei mitään määrää. Pyykit ja tiskit ja ruoan kyllä hoidan kyllä kiitettävästi. Mutta tää siivous...

Välillä oon puoliksi leikilläni ajatellu, että pitäs kutsua vieraita vaikkapa joka kolmas päivä käymään, niin tulis edes heijän takia siivottua kerralla eikä näin, että kämppä on koko ajan "siivouksen alla".
Oishan se itellekki varmaan helpompaa, että kerralla siivoais kokonaan, eikä tällai tipotellen, että kun on saanu vihdoin ja viimein koko siivouksen tehtyä niin saa alottaakki jo seuraavan.

En mä kuitenkaan muuten mikään laiskajaakko/sohvaperuna oo. Keksin vaan aina muka parempaa tekemistä kuin se meneillään oleva siivous. Voi sanoa, että oikein nautin kun "pitääki" rueta ruokaa laittaan (eli ei tarvii siivota) ;)

Äänestä

Et todellakaan ole yksin. Silloin kun olin raskaana ja jäin äitiyslomalle, niin imuroin varmaan kaks kertaa. Ei sillä että meillä olis koskaan likasta tai sotkusta. Yritän olla kokoajan sotkematta ja jos sotkua on niin siivoan nopsaa, et pääsee taas "laiskotteleen".

Olen yrittänyt nauttia olosta nyt, kun kerrankin pääsee oleen "lomalla". Silloin kun äippäloma alkoi niin aamulla telkusta tuli Sydämenasialla ja Kyläsairaala. Jäin tosissaan koukkuun noihin sarjoihin. Nyt telkusta tulee Sherloc Holmes, tosi hyvä sekin. Mitä olisikaan aamu ilman noita sarjoja ja sitä ihanaa tunnetta, et ei tarvi oikeestaan tehä mitään, kun hoitaa vauvaa ja itteä. Mulla kyllä mieskin tietää, et en taida päivisin oikein mitään kotona duunailla. Tulee oltua aika paljon täällä netissäkin.

Oikein hauskaa ja laiskaa kesää teille kaikille ;)

Äänestä

Laiskottele vaan hyvällä omallatunnolla. Kyllä sitä puuhaa riittää sitten kun vauva syntyy.

Mulla oli raskaus lopuillaan viime kesänä ja koko kesän makasin kiikussa ja pelitin koneella tuntikausia, olin niin turpeessa etten jaksanut juuri edes liikkua :D Kyllä silloin tunsin itteni laiskaksi.

Nyt energiaa sitten riittää senkin edestä. Siivoan monta kertaa viikossa, leivon, kokkaan, kyläilen shoppailen vauvan kanssa.

Äänestä
  • nin sitten mulla alkoi olemaan taas virtaa. En raskausaikana jaksanut oikeastaan käydä kavereiden luona ollenkaan, mutta nyt pitää yrittää rajottaa tätä menemistä, että vauvalle tulis joku järkevä rytmi. Koti pysyy suht siistinä ja shoppailemassakin olen jo vauvan kanssa ollut. Puutarhatöistäin innostuin, kun on niin kiva touhata kun vauva nukkuu vaunuissa. Vauva on nyt 2kk ja risat

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Laiskiainen- kirjoitti:

Hei! Onko kellään ollut vastaavaa; Odottelen tällä hetkellä vauvaa ja olen siis äitiyslomilla.
Pulmana on se, että nyt kun mieheni käy yksin töissä, minä tietenkin hoidan kotihommat. Vai hoidanko?
Tosiasiassa olen laiska kuin mato, mitään en jaksaisi tehdä ja kotiakin puleeraan vasta noin puoli tuntia ennen kuin mies palaa töistä. Siivoan siis todella pinnallisesti, imuri ja pölyt pois, samoin lattiat tyhjiksi tiskit.
Ei tämä nyt varmaan kovin kamalalta kuulosta, mutta olen ikäänkuin antanut itsestäni melko puuhaisan kuvan.
Sitten mies kyselee että mitenkäs se päivä on sujunut ja en todellakaan voi sanoa että ensin heräsin kymmeneltä, avasin koneen ja söin!
Herran pieksut! Olen varmaan kamalin ja kaukaisin asia naisesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu