aina jaksetaan mankua siitä kuinka ilkeät terveet ihmiset haukkuvat anorektikoita. onkohan kellään teistä tullut mieleen, että ehkäpä tähän on syynsä? itse olen elämäni aikana tuntenut useammankin anoreksiaa/bulimiaa sairastavan henkilön ja voin sanoa että he ovat itsekeskeisiä, nokka pystyssä käveleviä ihmisiä joita ei lähimmäisten huoli liikuta ja jotka ovat niin oman sairautensa pauloissa että muiden ongelmat ovat mitättömiä. olen itse ollut masentunut koko ikäni, kärsinyt muistakin mielentrevyshäiriöistä. ikinä en silti ole muita unohtanut. anorektikot ovat pinnallisia ihmisiä jotka pitävät itseään muita parenpina koska ovat laihempia. kun tapaan anorektikon, teen kaikkeni jotta hänen tilansa huononisi.
inhottavat anorektikot
väärin?
272666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Anorektikon tilaa tuskin huonontaa kukaan tai mikään muu.. Pahin vihollinen on kuitenkin anorektikko itse itselleen, anorektikkoa kun ei yleensä kiinnosta muiden mielipiteet...Ainakaan itseään pulleammilta
Hoidan itse anorektikoita ja sanoisin että anoreksia on sairaus joka vahvasti kohdistuu omaan itseen ja vaatii paljon aikaa ja keskittymistä omaan itseen, tätä ehkä tarkoitat kun sanot anorektikoita itsekeskeisiksi?! Totuus on kumminkin se että tämä keskittyminen on negatiivista, itseä paheksuvaa. Tapaamani anorektikot ovat olleet herkkiä ja empaattisia ihmisiä jotka eivät halua muille pahaa vaikka itselleen tekevätkin pahaa kun kokevat etteivät parempaa ansaitse. Toiseksi haluaisin sanoa että syöpäpotilas tuskin haluaa sairastua mutta halulla asiaan ei voi vaikuttaa - ja sama koskee syömishäiriötä ja muita psyykkisiä sairauksia. Syövässä sairauden aiheuttaja on mutaatiot solutasolla, syömishäiriö taas syntyy ongelmista jotka liittyvät psyykkeeseen. Itselläni heräsi viestistäsi olo että itselläsi taitaa todella olla suuria ongelmia ja paha olo jonka tässä viestissä kyllä onnistuneesti kohdistat anorektikoihin. Ikävää tässä on se että anorektikot jo valmiiksi kokevat olevansa syyllisiä pahoihin asioihin ja niin pääset viestilläsikin pyrkimääsi - huonontamaan anorektikon tilaa. Tsemppiä kaikille syömishäiriöstä kärsiville!!
Kiitos SuNNy tekstistäsi!
Aloittajalla on tosiaankin itsellään paljon patoutumia mielessään, jotka nyt purkaa aivan väärälle taholle.
Tuollainen viha sairaita, kärsiviä ihmisiä kohtaan kannattaa käydä läpi ihan ammattiauttajan kanssa.
Ihmeellistä, luulisi, että itsekin (ainakin väitteensä mukaan..)mt-ongelmista kärsinyt ihminen osoittaisi hieman enemmän empatiaa muita vakavasti sairaita kohtaan...mutta ei, kaikille ei kai sitä taitoa koskaan kehity.
kirjoittaa järkevästi anoreksiasta. Kiitos sinulle siitä SuNNy! Jotkut idiootit onnistuvat kirjoituksillaan loukkaamaan todella pahasti aina välillä. Anoreksia-aika oli elämäni hirveintä aikaa, häpeän sitä edelleen ja vaihtaisin sen pois, jos vain suinkin voisin!
en IKINÄ ole tavannut yhtään OIKEAA anorektikkoa joka olisi nenäkäs ja ajattelisi vain itseään, eikä muita. Totta on että anorektikot usein alkavat viettää aikaa vain omassa seurassaan ja helposti muut unohtuvat, mutta eihän tämä johdu itsekkyydestä vai?
sun mennä hoitoon?! ihan vaan ton masennuksen ja kieroutuneen mieles takia!!
melkein toivon et ku sulla menee huonosti, toi sun käytös kostautuu...HAHHHAH!!!!!
Ei pidä toivoa mitään pahaa toiselle, koska se varmasti kolahtaa omaan nilkkaan.. eli voit alkaa odottelemaan sitä masennusta :(
voimia sinulle.
osaksi samaa mieltä.
Huomaa, että sulla on mielenterveys-ongelma. Mene hoitoon!
Oletkuin minä, minulla on myös sama ilkkuva asenne mutta teen sen tyylillä silleen ettei hän huomaa mutta kuulee sanon kaverille esim "Olipas siinä pullukka lapsi".
jälkeen päin katsellen että kuin niille tulee hankala ole :D
Minullakin on samankaltainen ilkkuva asenne... Olen itse tosiaan anorektikko, mitoiltani 173cm/47kg tai no.. ihan omasta vapaasta halustani ja tavallaan myös pakosta tämän kokoinen. Olenhan malli, joten joudun pitämään yllä langanlaihoija mittojani.
Tosin...Kaiken sen vaivan eteen minkä näen, on palkintona upea ja muiden mielestä kadehdittava vartalo. (Moni nainen irc-galleriassakin tulee kommentoimaan miten haluaisi olla kuin minä... ja saan jatkuvasti kehuja ulkonäöstäni) Se tuntuu niin hyvälle..!
Itselläni on tapana tehdä itseäni pulskempien perus persjalkaisten suomalaisten kanssasisarien olo tukalaksi. Tosin minun ei tarvitse tehdä sitä sanoin, riittää että olen läsnä ja näytän niin hyvälle, että muut tuntevat olonsa mitättömäksi, lihavaksi luuserikisi. Upea tunne
kun vaikka uimarannalla kävelen pienen peppuni, timmin mahani ja kiinteiden reisieni kanssa heidän ohitseen bikinit päällä nenä pystyssä!!
Saavatpahan taas kaltaisesi katkerat nirppanokat lisää lielenterveysongelmia tuntiessaan alemmuuden tunnetta ja epävarmuutta löysästä kropastaan ja raskausarvistaan minun rinnallani.
Ah miten hyvälle se tuntuukaan saada kehuja miehiltä juhlissa kuulemalla "voih miten sä olet noin ihanan hoikka" "näytätpä upealle" ja hykerrellä kun muut ovat kuin varjo vain minun rinnallani..
se hyvä että jollakin on edes omatunto koholla. entäpäs, kuinka moni mies on sinulle sanonut, että hankihan muutama lisäkilo, kun luusi törröttävät? veikkaan että näitäkin on ollut, nimittäin ihmiset on erilaisia ja niillä on erilaiset mielipiteet ja halut, kaikki ei nauti katsella luisevaa pitkää blondia. mutta toki suuri osaa kuitenkin tykkää :)
On ollutkin niitä, mutta saan siitä vaan hyvän mielen kun joku kommentoi "luitani"
..kuulostat kamalalta itserakkaalta ihmiseltä.
YÄK.
Jos tuntisin jonkun tuollaisen, mättäisin turpaan sitä.
:/
Nauti nyt elämästäsi ja laihuudestasi.
Olen jo iäkkäämpi mummeli mutta silti en kadehdi sinua yhtään.
Olen elänyt rikkaan ja monipuolisen elämän tarvitsematta koko ajan miettiä miltä näytän.
Minulle on sanottu vieläkin että olen kaunis joten kauneus on katsojan silmissä.
Siksi säälin sinua kun jonain päivänä olet ryppyinen luukasa jos anoreksia ei ole aikaisemmin vienyt sinulta henkeä.
Sinulle se saattaisi olla hyväkin asia koska arvomaailmaasi ei sovi muuta kun ulkonäkö ja sen menettäminen on tuollaisille pahinta mitä voisi sattua.
ymmärrän osaksi sun pointtisi. kehut tuntuvat mielettömän hyvältä, vaikka itse en kyllä ihan 47 kilossa huitele, muutama kilo enemmän, mutta enivei...
itselleni ei koskaan tulisi mieleenkään käyttäytyä muita ihmisiä kohtaan noin törkeällä tavalla!
vaikka itselle on suotu kauneutta ja kroppaa, niin on suotu myös hyvä sydän. kaikki eivät voi olla yhtä kauniita kuin toiset, ja luojan kiitos en ole tullut tuollaiseksi vesipääksi kuin sinä.
ajatteletko koskaan kuinka yksinäiseksi loppujen lopuksi jäät tuollaisena?
on siellä irc-galleriassa? Olisi kiva päästä ihailemaan kauneuttasi :)
olet varmasti todella kaunis, aika luiseva tosin, mutta mallilta sitä kai vaaditaan. Mutta ihminen on voi olla sekä kaunis että muuten ihana ihana ihminen. Sinä olet kaunis, mutta itsekäs ja kylmä ihminen. Jos suhtautuisit muihinkin kuin ihmisiin ja kohtelisit muita hyvin, niin todennäköisesti näyttäisit muiden silmissä vielä kauniimmalta. Onhan ihminen muutakin kuin upea kroppa ja kauniit kasvot!
Kerroppas nimi merkkisi irc.ssä voin käydä kehumassa, voitais jutella muutenkin.
On se mukava kun on ihmisiä, jotka pitävät itsestään. Ne on nykyään harvassa. Ja koska olet nuori, on hyväkin että nautit muiden kehuista. Voin kuitenkin LUVATA, että juuri sinunlaisillesi käy kaikista pahiten elämässä. Tuo kauneutesi on kaikesta huolimatta vain hetkellistä ja painovoima tekee tehtävänsä. Ajattelepa, kun olet ryppyinen, rinnat ja takapuoli roikkuvat eikä KUKAAN enää kehu vartaloasi......onko tuo narsismi sen arvoista, että vanhana sinulla ei ole enää ystäviä, kun olet ne nyt karkottanut luotasi. Silloin sinä et saa hetken rauhaa itsesyytöksiltäsi. Toivottavasti parannut anoreksiastasi pian, siskokulta. Siitähän tuo kaikki johtuu.
Ei millään pahalla, mutta minä kiitän luojaani, etten ole tuollaisissa mitoissa kuin sinä. Kuten sanonta kuuluu, kauneus on katsojan silmässä. Minua kaltaisesi/kokoisesi luukasat pääasiassa inhottavat, ja vielä kun päälle lisätään tuo sinun yliyliylimielinen asenteesi, niin en voi sanoa muuta kuin että onneksi en tunne kaltaistasi ihmistä.
Ja tuota...voit kyllä olla varma, että minä en (ja varmasti ei moni muukaan) häpeäisi seurassasi omaa ulkonäköäni vähääkään. Päinvastoin.
Toisaalta tuollaiselle pellelle, kylmälle ja tunteettomalle ihmiselle vastaaminen taitaa olla aika turhaa ja ajan haaskausta, mutta tuli nyt kuitenkin laitettua muutama rivi. Olet todella säälittävä ja asenteesi kääntyy vielä niiiiin sinua vastaan...
uskalla kertoa sitä ircin nickiä, jos kerta nautit kun sinua katsellaan, niin anna nyt meidänkin säälittävien ja rumien, sinun rinnallasi nähdä mikä on oikeaa kauneutta, että voidaan ottaa sinusta mallia ja ihailla sinua :DD
Nimi merkki kehiin, tiedä vaikka pääsisit unelmiesi treffeille!
Ja voiko sairaalta ihmiseltä tervettä käytöstä odottaa? Ja ihmiset ovat yksilöllisiä, jos sinä tunnet muutaman anorektikon ja niiden perusteella tuomitset kaikki muutkin, niin et sinä paljoa itsekään muita ajattele. Minun ystäväni kun sairastaa anoreksiaa, niin hän kyllä huolehti hirveästi muista ja minusta, kutsui luoksi ja teki ruokaa, mutta ei itse syönyt ja tämmöistä. Lopulta hänet saatiin sairaalaan. Ja olen hänen tukenaan niin paljon kun voin, koska enempää hänen auttamisekseen ei voi tehdä.
Anoreksia on sairaus, niimpä anorektikot ovat sairaita ja suurin osa heistä ajatteleekin itseään ja rypee itseinhossa, mutta se kuuluu siihen sairauteen. Itsetuntoongelmistahan se anoreksia usein alkaa, kun ihminen tuntee olevansa liian lihava tms.
Täälläki palstalla ku lähettää viestii ni saa vaa ylimielisiä vastauksia. Eihän anorektikoita kiinnosta muu ku ne numerot vaa´assa ja oma kuihtunut kroppa....(tää kommentti EI oo tarkotettu niille jotka ei oo ylimielisiä!!!)
Täällä palstalla on kyllä tosi sairas meininki, itse sairastaessani ja erityisesti parantuessani en halunnut tavata muita anorektikkoja...nyt silloinen päätökseni on vahvistunut lukiessa näitä juttuja, tein oikean ratkaisun. Kaameaa kun sairaat päät lyödään ilman johdonmukaisuutta yhteen. Toivottavasti jotkut ulkopuoliset uteliaat ei leimaa kaikkia anorektikkoja ilkeiksi itseriittoisiksi lurjuksiksi luettuaan näitä palstoja...Nyt suututin monet...sori jo valmiiksi!(vähä ravinto saa ihmisen raivohulluksi)
Minäkin näytän varmaan ulospäin itsekeskeiseltä, nyrpeältä ja kylmältä bitchiltä, mutta oon oikeasti helvetin masentunut ja itku on koko ajan herkässä. Toivon, etteivät ihmiset huomais mun olemassaoloa, koska en kestäisi sitä, että joku kattoisi mua pahasti. Sen takia en koskaan kato ketään, ja näytän varmaan siltä, että kävelen ylpeänä nokka pystyssä. Totuus on, että häpeän itteeni ja pelkään ihmisiä ja niiden mielipiteitä, ja kun näytän jo valmiiksi siltä ettei mua vois vähempää kiinnostaa, ei kukaan tuu sanomaan mitään kun ne todennäköisesti ajattelee samalla tavalla kuin sinä. Voin omalta kohdaltani sanoa, että ihailen normaaleja, mukavia ja empaattisia ihmisiä ja vihaan itteäni tällaisena kun oon. En todellakaan ihaile anorektikoita, vaan vahvoja ihmisiä, jotka uskaltavat olla oma itsensä ja näyttävät tunteensa, toisin kuin minä joka käperryn itteeni. Oon tän kuoren alla ujo ja yliherkkä ihminen ja on helpompaa näyttää ulospäin itsenäiseltä ja kylmältä ämmältä, kuin osoittaa olevansa herkkä ja haavoittuvainen. Voin puhua tosin vain omasta puolestani, mutta toivottavasti ymmärrät.