käytettyjen hinnat

en ymmarrä mikä nostaa käytettyjen veneiden hintoja pilviin ja maksaako joku niistä.Esimerkkinä soittelin liikkeeseen ja kyselin bayliner 2850fb veneestä mikä oli myynnissä 35 000e ja nyt se täysin sama vene on myynnissä (netti vene)Hämeennlinnassa 47 000e mikä on bensakoneella kyllä todella kallis, mutta mistä tuli 12 000e lisää hintaa. Ja toinen esimerkki löytyy vene myynti
Masimp:pistä jossa myydään venepörssi 5/04 silverton 34 2x perkins 200hv 64.500 ja nyt sama vene vene hypermarketissa 1/06 ja hintaa 82 000e, elikkä hinta noussut 17 500e kun ollut myynnissä parivuotta.
92266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Veneenkasvatus on tuottavaa.

Äänestä

Näin se vaan on...

Äänestä

Sama Silverton 34 oli myynnissä Nauti Karlssonnilla joskus -99 ja hinta oli alle 250000 mk eli noin 40000€.

Äänestä

vain 38 % enemmän myydessä kuin mitä olin siitä itse kymmenisen vuotta sitten maksanut. Kiitos vaan Bavariapojat ja muut.

Äänestä

Ei tarvitse ostaa, jos hinta on liian korkea. Jos kaikki pitävät hintaa liian korkeana, se tulee kyllä alas. Näin toimii markkinatalous. Pitäisikö valtion määrätä (muiden myymille) veneille enimmäishinta, tätäkö haet? Myytkö itse hinnalla, joka varmasti miellyttää ostajaa jo kaupanteon alkaessa?

Äänestä
  • kuinka viitsivät myydä samoilla kuvillakin ja nostaa viikossa hintaa lähes vanha 100 000. Kun itse myyn pidän kyllä hinnat tapissa. Mutta kuinka kalliiksi nämä käytetyt veneet voivat nousta koska nyt maksavat jo lähes kaikki enemmin kun uutena ovat maksaneet, no mutta lama tasoittaa taas hinnat.

    Äänestä

  • uskomatonta kirjoitti:

    kuinka viitsivät myydä samoilla kuvillakin ja nostaa viikossa hintaa lähes vanha 100 000. Kun itse myyn pidän kyllä hinnat tapissa. Mutta kuinka kalliiksi nämä käytetyt veneet voivat nousta koska nyt maksavat jo lähes kaikki enemmin kun uutena ovat maksaneet, no mutta lama tasoittaa taas hinnat.

    Kyllä saat aika kauan veneen hankintaa siirtää, jos meinaat lamaan asti odotella. Mikäli talouselämän vertailuja tutkit huomaat, että lama on vuosikymmenten päässä. Eikä se tule olemaan 90-luvun kaltainen, vaan huomattavasti lievempänä.
    Toki veneiden hinnat saattavat hieman notkahtaa, mutta sitä tulevat tasoittamaan voimakas kysyntä eteläisistä naapurimaista, jotka jo nykyisin ostavat hyvin paljon käytettyjä ja uusia veneitä Suomesta

    Äänestä

Kun itse pyytää fantasiahintaa niin se on oikeutettua ja ollaan tyytyväsiä jos saadaan...joku muu pyytää niin se on kusetusta.

Kääntäen:
Ostat pelin, minkä vaan, edukkaasti alta markkinahintojen niin sinun on se myös myytävä alta markkinahintojen, muuten olet kusettaja?

Äänestä
  • asian jos kaikkien muiden mielestä on ok, että hintaa tulee yössä lisää esim:12 000e. En ole ketään nimennyt kusettajaksi ja itselläni on vene kyllä. Ihmettelin vain mihin pyynnit perustuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskomatonta kirjoitti:

en ymmarrä mikä nostaa käytettyjen veneiden hintoja pilviin ja maksaako joku niistä.Esimerkkinä soittelin liikkeeseen ja kyselin bayliner 2850fb veneestä mikä oli myynnissä 35 000e ja nyt se täysin sama vene on myynnissä (netti vene)Hämeennlinnassa 47 000e mikä on bensakoneella kyllä todella kallis, mutta mistä tuli 12 000e lisää hintaa. Ja toinen esimerkki löytyy vene myynti
Masimp:pistä jossa myydään venepörssi 5/04 silverton 34 2x perkins 200hv 64.500 ja nyt sama vene vene hypermarketissa 1/06 ja hintaa 82 000e, elikkä hinta noussut 17 500e kun ollut myynnissä parivuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu