Mites on, juhlitaanko Kreetalla tai Kreikassa ylipäätään juhannusta?
Juhannus Kreetalla?
nolla02
1489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sellaisia pakanallisia bakkanaaleja :) jollaisia Suomessa vietetään, ei Kreikassa taideta viettää Pyhän Johanneksen syntymäpäivänä 24.6. (Johannes Kastaja)
Agios Ioannis on kreikkalaisille yksi tärkeistä pyhimyksistä, joten taitaapa Kreikassa olla tuolloin pyhäpäivä. -Näin uskoisin sillä kokemuksella, mikä minulla on kreikkalaisista Kreikassa. Millaisia nuo Agios Ioanniksen syntymäpäivään liittyvät juhlallisuudet ovat, siitä minulla ei ole varmaa tietoa, kun en ole koskaan ollut tuohon ajankohtaan Kreikassa.
Muita pyhimyksiä kyllä, kuten esim Mariaa, olen ollut juhlimassa, koko kylälle tarjottavin herkuin ja tanssiesityksineen, ja aamuun kestävin tanssi-ilotteluin. -Päivän olenkin sitten saanut levätä rannalla, kun ei muutakaan ole voinut tehdä, koska pyhäpäivänä kaikki paikat ovat kiinni, paitsi kirkot. (aijoo, näitä koko kylälle pidettäviä kyläjuhlia taitaa olla ainoastaa pienissä käpykylissä, itse olen sellaisiin sattunut Paroksen ja Naxoksen ihanan takapajuisilla saarilla.)
Nytpäs innostuin joku kerta tekemään ekskursion jollekin Kreikan pikkusaarista, "vakoillakseni", mitä he juhannuksena tekevät.
Tänä juhannuksena olen jo varannut paikan pakanllisemmista juhannusbakkanaaleista ihan Suomesta.
Kalo Agios Ioannis ia mas!
(että hyvää juhannusta meille!)