Monta ampeeria

virtaa vene käytössä?
71486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Millainen virtalähde sinulla on välissä, vai pystytkö laittamaan suoraan 12 V kannettavaasi. Onko kannettavan oma akku tyhjä? Kyllä se voi pahimmillaan yli 10 amperia ottaa kaikki ne tehohäviöt, mitä välissä olevat virtalähteet ottavat. Mutta keskimäärin kulutus on pienempi.

Äänestä
  • Tupakan sytkäriin liitettävässä ibarin omassa virtalähteessä on merkintä 3,3 A.

    Äänestä

  • Eetu kirjoitti:

    Tupakan sytkäriin liitettävässä ibarin omassa virtalähteessä on merkintä 3,3 A.

    laite vie tupakansytyttäjään kytkettävällä virtalaitteellä hiukan alle 2 A. Isonäyttöinen pari vuotta vanha IBM:n "multimedia"-kannettava.

    Äänestä

  • on täynnä kirjoitti:

    laite vie tupakansytyttäjään kytkettävällä virtalaitteellä hiukan alle 2 A. Isonäyttöinen pari vuotta vanha IBM:n "multimedia"-kannettava.

    Tämä koneeni syö just nyt akulla käydessään 1,3-1,6A jos se kytkettäisiin laturiin mukaan tulisi akun lataus joten ladatessaan kone syönee ehkä luokkaa 3A -4A ...kun akku on taas täynnä vajaat 2 on varmaan oikea lukema jonka joku jo kertoikin.

    IBM T30

    Äänestä

1-4 A mallista riippuen tyypillisesti. Mulla on vanha IBM 300 Mhz prossulla joka vie n. 1 A suoraan akkuun kytkettynä kannettavan oma akku irroitettuna.

Parhaimman arvion mittaamatta saanee katsomalla akun Ah-määrän ja mittaamalla kaunko siinä puhtia riittää. Tyypillinen Ah-määrä on 4 Ah ja sillä toiset kannettavat käyvät jopa 4 tuntia ja tykimmät vain tunnin.

Jos kannettavan akku on tyhjä, vie sen lataus lisäksi Ah-määränsä eli tuo 4 Ah akku vie lisäksi 4 Ah eli latauksen kestäessä tunnin 4 A ylimääräistä tuon tunnin ajan tai vastaavasti 2 h latauksessa 2 A.

Äänestä

Ehkä vp:n laturin lataus riittää lisäksi veneen akkujen lataukseen kannettavan lisäksi.Ja akkujahan on 3x80ah.Ja voihan kylmä boxia pitää välillä pois päältä,jos sitä läppäriä nyt sitten hommaa.Kiitos!

Äänestä
  • Itsekin oon aatellu että kun ja jos.. rahaa jäisi "jemmaan" niin taidan kuitenkin ennen hankkia kannettavan kuin plotterin veneeseeni - hinnat on liki samoissa lukemissa.
    Edullisempi läppäri versus kookkaammalla näytöllä varustettu plotteri.

    TV-kortti vaan mukaan niin hoituisi samalla laitteela monta asiaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannettava vie... kirjoitti:

virtaa vene käytössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu