Niitä tämä keskustelufoorumi on täynnä. Todellisille nudisteille pääasia on saada olla alasti, kun taas täällä oleville (suurimmelle osalle) tärkeintä näkyy olevan, onko saunassa kaiteita ja onko paikalla naisia. Surullista mutta totta.
Tirkistelijät/pervot
-Luonnonmukaiset-
31798
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos haluaa saunoa alasti vastakkaista sukupuolta olevien henkilöiden kanssa ilman näkyvyttä rajoittavia kaiteita ja ylenmääräistä höyryä, ei tämä ole mielestäni tirkistelyä eikä pervoilua, vaan varsin lähellä nudismin ideaa. "Silmittelyyn" annetaan mahdollisuudet vastapuolellekin ja vastapuoli on tullut saunaan tietoisena katseiden kohteeksi joutumisestaan. Alastomuudesta ja vapaudentunteesta nautitaan molemmin puolin siinä kuin nakurannallakin.
Tirkistelijä ei antaudu itse katseille vaan vaanii kohdettaan salaa.
Eiköhän noita pervoja liene nakurannoilla (Yyteri, Pihlajasaari...) vähintään siinä suhteessa kuin viihdekylpylöiden höyrysaunoissakin.
Reipashenkinen yhteissaunakulttuuri on pimeässä ja kylmässä Pohjolassa YESS!
Meillä pohjolassa on niin vähän mahdollisuuksia sosiaaliseen naturismiin, että täytyy ottaa hörysaunatkin avuksi vaikka se ei ihan puhdasoppista olisikaan. Sitäpaitsi ei siellä kaikki käy tuijottelemassa toisiaan vaan me käymme vaimon kanssa yhdessä ja mieluiten istumme vierekkäin. Löysää pikkuisen pipon narua äläkä aina ota sitä huonointa vaihtoehtoa.
Tämä aihe on kaluttu loppuun. Naturistit ei levittele netissä mitään listoja, se on muiden työtä. Listat aiheuttavat tavallisen keskusteluryhmän muiden aiheiden piirissä aina vastaväitteen. Siis on aivan väärä tyyli jakaa näkyvyyslistaa keskustelussa.
Parempi on sinulle hyvä tonttu, että luet tietoa naturismista, huomaat mikä on naturismin idea, sillä nyt on mopo hukassa, arvoisa tonttu.
Väärä lista väärään paikkaan on tuomittu asia, ja naturismia ei siihen kannata edes yrittää sotkea, vaan vaikutteet listoista jää aina väärälle asialle.