retiisin kasvatus

liippo

Haluaisin laittaa retiisiä kasvimaallemme ja nyt tarvitsisin neuvoja, kuinka homma tehdään.
Eli kasvatetaanko ne jostain siemenistä, vai mistä?
Kuinka nopeasti kasvavat ja millaista hoitoa vaativat?
Ym.

Minkähänlainen ravintoarvo retiisillä ylipäätään on, sisältääkö jotain tärkeitä ravintoaineita/vitamiineja?

Uteliaana jään odottelemaan vastauksia:)

14

9028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mary

      Retiisi kylvetään siemenistä ja itää melko nopeasti(paitsi tänä kesänä,kun on aina vaan kylmää!!), joten sitä voi kylvää parin viikon välein vähän kerrallaan. Niin riittää syömistä koko kesäksi. Jos on kuivaa,kastele silloin tällöin,maku pysyy parempana. Joskus ötökät syövät lehdet,mutta ei omalla kasvimaalla viitsi myrkkyjä käyttää.Sisältää mm c-vitamiinia.

    • Retiisi on yksi helpoimpia kasvatettavia: Siemenet multaan ja kastelua tarvittaessa jos maa kuivuu liikaa.
      Kasvavat tosi nopeasti ja punainen retiisi näkyy maan pinnassa niin että on helpppo aloittaa syöminen suurimmasta alkaen.
      Harsolla peittäminen heti kylvön jälkeen nopeuttaa kasvua ja estää kirppojen pääsyn. (syövät lehtiin reikiä) Harsoa saa pitää koko kasvuajan.
      Samanlaisia vitamiineja ým. kuin muissakin juureksissa.

    • calmato

      Retiisiä ei kannata kylvää kovin syvälle, niin ne pysyvät kauniin muotoisina, puoli senttiä multaa päälle riittää.
      Retiisit stimuloivat ruuansulatusta ja 'puhdistavat verta'. Retiisin lehdet ovat syötäviä, vielä terveellisempiä kuin se varsinainen retiisi. Lehtiä ja varsia voi silputa keiton sekaan persiljan tapaan juuri ennen tarjolle tuomista tai nakata viimeiseksi wokkipannuun melkein minkä tahansa ruuan sekaan.

      • höpöpöpöhöpöä

        Kaikkien juuresten naateissa on vaan se paha vika, etä ne sisältävät paljon nitraatteja, jotka aineenvaihdunnassa muuttuvat nitriiteiksi - mistä taas maksa ei niinkään tykkää.

        Lisäksi oli naatti mikä tahansa, mutta maisteltuani niitä en mitään voisi sanoa hyväksi maultaan - ihmettelen tätä nykyistä naattien pureskelijoiden seurakuntaa. Itse jätän ne nautojen, pupujen ja etanoiden ravinnoksi.


    • retiisi65

      Minun retiiseistäni ei tule pyöteitä, vaan pitkiä ja laihoja juuren jatkeita. Mikä vika?

      • retina10

        liikaa vettä kasvattaa vain vartta.


    • lautasella

      voi olla erilajike, jotkut retiisit kuten esimerkiksi tänä vuonna kylvämäni valkoine retiisi ei ole pyöreä vaan pitkulainen, vähän samaan malliin kuten porkkana muttei yhtä pitkä. retiisijä pitää myös kitkeä, ne tarvitsvat tilaa ja ievät kasva hyvin jos ovat liian tiheässä, joten harvenna niitä ja syö versot salaatissa. sama raintoarvo mutta tiheämmässä paketissa.

    • Retiisi kannattaa ehdottomasti peittää kasvuharsolla tai hyönteisverkolla heti kylvön jälkeen. Verkkoa pidetään päällä sadonkorjuuseen asti. Näin vähennetään tuholaisten vaaraa. Kaalikärpänen ja rapsikuoriainen munivat mielellään retiisin lehdille ja toukat sitten syövät ne aivan reikäisiksi. Tämän seurauksena retiisi on kitkerän makuinen tai mukula ei kehity ollenkaan.

      Pientä taimea voi ruiskuttaa kemiallisilla tuholaisentorjunta-aineilla, mutta minä suosin joka vaiheessa luonnonmukaisempia tuholaisentorjuntaaineita, esimerkiksi nokkos-, saniais-, tai mäntysuopavettä.

      Samat ohjeet koskevat muitakin ristikukkaisia, kuten kaalia ja lanttua.

    • au tomaatti

      Mitä pitäisi tehdä kun retisin mukuloissa on valkoisia matoja. Kasvatan niitä kasvihuoneessa .Multa on vaihdettu tänäkeväänä.

    • Retiiseissä ötököitä

      Kummottis sitä nokkosvettä tehdään?

      • eryrtute

      • luomulitku
        eryrtute kirjoitti:

        Laita nokkosia ämpärin pohjalle iso kasa ja päälle vettä. Anna liota. Parin viikon päästä se haisee kuin sianliete ja tehoaa mainiosti lannoitteena.

        http://www.hyotykasviyhdistys.fi/?p=litkut

        Nokkonen on mahtava lannoite. Annan sen kasvaa rehottaa siihen tarkoitukseen ja olen iloinen, että sitä on meidänkin pihalla niin paljon.


    • kastor2

      Retiisi ei mulla ainakaan kasvihuoneessa oikein menesty. Avomaalle vaan ja siten ettei multa ihan ruutikuivaksi pääse, silloin mukula kärsii...

      Meinaan kokeilla vielä tänä vuonna eri lajikkeita, retiisiä voi syksyyn asti kylvää vaikka viikon välein http://www.siemenkauppa.com/18-retiisi

      • näinOn

        DDT on hyvä, mutta PCB ja CRC vielä parempia, ei vaikuta niin paljoa lopputuloksen makuun ja riittää pienempi annos.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      260
      9750
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      178
      5503
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5119
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      69
      4790
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      199
      2325
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2209
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      301
      1826
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1537
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1471
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1113
    Aihe