Voisiko

kertoa faktaa?

WinXP Home, 2,6 GHz Cele, fyysinen 1G.
Men Test ajettu 4000 % tulos OK.

Aina kun Windows käynnistyy se herjaa: "Muistia liian vähän sovellusten käytettäväksi".

Kuinka paljon sitä pitäisi olla, kun 1G ei näytä riittävän?
Voiko herjausviestin poistaa muutoin kuin muistia lisäämällä?
Niin ja mikä ohjelma on "Netropa Hot Key", joka näyttää olevan käynnissä Windowsin käynnistyksen jälkeen?
3256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Netropa Hot Key on Dell-näppäimistön multimediasovellus. Eli näppiksessä on "erikoisnäppäimiä" tai näppäinyhdistelmiä joilla voi pikakäynnistää playereita, säätää äänenvoimakkuutta yms. niin NHK on apuohjelma joka muuttaa "tavallisen" näppiksen multimedianäppikseksi ja hoitaa sovellusten käynnistämisen. Prosessi on nhksrv.exe ja jos pysäytät sen niin multimedianäppis vain muuttuu "tavalliseksi" näppikseksi. Mikäli et käytä paljon multimediasovelluksia niin tämän voi huoletta poistaa koneelta, itselläni vastaavia "hot key"-sovelmia on tullut lähes kaikkien langattomien näppiksien mukana mutta olen joko poistanut ne tai estänyt käynnistymästä koska en tarvitse niitä ja ne vain vievät osansa resursseista.

Jos et halua poistaa koko ohjelmaa niin estä käynnistymästä, Käynnistä->Suorita->"msconfig" ja "käynnistys"-välilehdestä etsit ko. ohjelman ja poistat ruksin sen kohdalta, buutta kone, nyt sen ei pitäisi käynnistyä enää. Hyvällä tuurilla myös muistiongelmasi katoaa.

Ellei muistiongelma kadonnut niin tarkista että sulla on välimuisti käytössä. Ohjauspaneeli-> Järjestelmä->Lisäasetukset->Suorituskyky/Asetukset->Lisäasetukset varmista että suoritin ja muistin käyttö on "Ohjelmille" ja Näennäismuistiasetukset ovat joko "järjestelmä määrittää" tai ainakin määritä itse 1500Mt eli 1,5Gigaa. Huomaa että kiintolevyllä pitää olla myös tilaa näennäismuistille tai se herjaa jälleen muistin tai levytilan vähyyttä.

Muuta en osaa neuvoa "kaukoparannustekniikalla" ja näillä tiedoilla, yleensä nuo saattavat olla hieman monimutkaisia ja vaatii henkilökohtaisen panoksen. Yksi vinkki lopuksi, kun kone on käynnissä paina Ctrl Alt Del näppäimiä yhtaikaa. Katso avautuvasta "tehtävienhallinasta" "suorituskyky" välilehteä. Kohdassa "Fyysistä muistia (kt)" sulla pitäsi olla vähintään noin 500000kt käytettävissä, ellei ole on sun systeemissä jotakin pielessä. Myöskään "Page File" eli sivutustiedosto ei pitäisi olla lähimainkaan täynnä. Nämä muistialueet pitäisi sulla edellisen kohdan neuvojen jälkeen olla ainakin puolet vapaana, muuten on jotakin mätää. "prosessit" välilehdeltä voit tutkia mitkä prosessit syövät muistia tai cpu-aikaa, "Näytä" ja "valitse sarakkeet" voit määritellä mitä tietoja näytetään. Tutkipa niitä.

Äänestä
  • Ellen pärjää opeillasi oi suuri Guru revin tietokoneen ajokorttini.
    Olen syvästi kiitollinen neuvoistasi, ja talletan ne koneeni kiintolevylle tulevien sukupolvien ihailtavaksi.
    Siis vielä kerran KIIIIITOOOOOS!

    Äänestä

  • Piru lähti, potilas parani eikä kuollut.
    Vielä kerran suurkiitokset!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku kirjoitti:

kertoa faktaa?

WinXP Home, 2,6 GHz Cele, fyysinen 1G.
Men Test ajettu 4000 % tulos OK.

Aina kun Windows käynnistyy se herjaa: "Muistia liian vähän sovellusten käytettäväksi".

Kuinka paljon sitä pitäisi olla, kun 1G ei näytä riittävän?
Voiko herjausviestin poistaa muutoin kuin muistia lisäämällä?
Niin ja mikä ohjelma on "Netropa Hot Key", joka näyttää olevan käynnissä Windowsin käynnistyksen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu