Wille Riekkinen on upea piispa!

Santeri_Alkio

Äsken A-studion kesävieraana oli Kuopion piispa Wille Riekkinen. Olipa jälleen kerran upea kuunnella älykkään ja lempeän piispa Riekkisen sanoja.

Jos kaikki ev.lut. kirkon henkilöt olisivat yhtä avarakatseisia, kirkon jäsenmäärä olisi kasvussa nykyisen laskun asemesta.

Kiitos Wille Riekkinen hienosta puheenvuorosta!

24

4390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kristinuskon kannalta

      Wille Riekkinen on harhaoppinen eikä raamatullista uskoa tunnustava pappi.

      • Ja sehän

        on vain positiivista. Mieluumin kuuntelen inhimillistä uskista, kuin vaahtosuista puolihullua fundamentalistia.


      • höpötät vain

        Et pannut viestiin mitään perusteluja. Totesit vain asian. Tällöin se ei ole uskottava.

        Jos joku uskoo eri tavalla kuin sinä, niin sekö on heti automaattisesti väärin? Ei todellakaan ole.


      • en ole Jumala

        "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi"
        (Matt. 7:1)


      • onhan

        Riekkinen saatanasta!


    • SIH

      Olen samaa mieltä keskustelun aloittajan kanssa. Niin avarakatseista, humaania ja lämmintä kirkonmiestä saa hakea. Raamatulla päähän lyöjiä löytyy kyllä läjittäin, mutta mielestäni Wille Riekkinen edustaa todellista lähimmäistä rakastavaa kristillisyyttä.

      • haluat

        Mutta Riekkinen ei edusta Raamatullista kristinuskoa. Ja Riekkisen keksimä uskonto tunnu kovin vetävän, Kuopion seurakunnista on erottu eniten suurista kaupungeista. Ei ihmiset käy ravintoilassa jossa ei saa ruokaa!


      • samaa mieltä

        Wille Riekkisestä. Sitä paitsi niitä varten, jotka ovat mm. tästä asiasta eri mieltä, on perustettu Suomen vanhaluterilainen seurakunta. Siinä pyritään kokoamaan uuspietistisen lipun alle uskovat eri puolilta Suomea. Vanhaluterilaiset sanovat itsekin olevansa fundamentalisteja. Sinne sitten kaikki sellaiset, joille luterilainen kirkko on liian liberaali.


    • mä vaan

      Miksi ihmisten pitää pistää rahat siihen kirkkoon, säästän itse nyt 300 euroa vuodessa, maksaa enempi kuin TV lupa. En usko, että jos tulisi hienoja suvaitsevaisia pappeja kirkkoon niin jäsenmäärä kasvaisi. Itse olen eronnut kirkosta viime syksynä, nimenomaan tämän Riekkisen vuoksi.

      • en ole Jumala

        "Rakasta lähimmäistä niinkuin itseäsi."

        "Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä, mutta minulla ei olisi rakkautta, olisin minä vain helisevä vaski tai kilisevä kulkunen."


    • Riekkinen

      on saatanasta.Kaikki,joiden sukunimi alkaa r;llä,ovat saatanasta!

    • sinusta on

      avarakatseisuus sitä että ottaa huomioon vähäosaiset, sitten on OK.
      Mutta tämä herra on kunnostautunut osaltaan tässä uudessa Raamatunkäännöksessä niin, että käännös on aivan jotain yleisön kosiskelua eikä mitään Raamatun todellista sanomasta kiinni pitämistä.
      Eli tässä on silloin yksi näitä Suomen liberaaleja selittelijöitä, jotka eivät kunnioita Raamatun oikeaa käännöstä vaan jotain runoilijoiden tyhjänpäiväisiä höpinöitä.
      Minusta tuo on halpamaista oman asian myymistä erittäin halvalla.

    • Usko J. Maaninen

      Wille Riekkinen on ällöttävä populisti ja pyrkyri. Mielistelyssä hän on aivan Suomen johtavia tekijöitä. Mies ei varalta myönnä edes evoluutioteoriaa oikeaksi, muttei myöskään kiistä sitä, jottei suosio kärsisi. Julkisuudessa hän paukuttelee lausuntoja, joilla tietää saavansa aikaan hyväksyvää myhäilyä. Laupiaan maine on harkiten rakennettu. Turhamaisuuttaan mies on vielä ottanut käyttöön komealta kalskahtavan Wille-taiteilijanimen. Vilho Riekkinen nimittäin kuulostaa tylsältä. Eiköhän tämäkin susi vielä jossakin vaiheessa hyökkää mukaan politiikkaan.

      Ps. Kuopio on todistanut itsensä aidoksi sivistymättömäksi Itä-Suomen junttilaksi valitsemalla Riekkisen vuoden kuopiolaiseksi 1999.

      • Usko J. Maaninen

      • Takaisin kirkkoon
        Usko J. Maaninen kirjoitti:

        Riekkinen on paljastunut myös pedofiilien puolustajaksi.

        http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset_Kotimaa/piispa_riekkinen_puolustaa_rippisalaisuutta_6205016.html

        Mellastakoon kaikki perverssit vain rauhassa, kunhan kirkon jähmeisiin toimintatapoihin ei vaan mennä koskemaan. Hyvä Wille, hyvä.

        Riekkisen ja nykyisen suvaitsevaisemman arkkipiispan vuoksi liityn takaisin kirkkoon. Nykyään aletaan ev. lut. kirkossa suvaitsemaan enemmän vähemmistöjä. Mm. Yhteys -liike on erinomainen vastapaino fundamentalistisille voimille. Yhteysliike puolustaa ja edistää ihmisarvoista ja kristillistä tapaa suhtautua seksuaali- ja sukupuolivähemmistöryhmiin ja vastustaa seksuaali- ja sukupuolivähemmistön syrjintää yhteiskunnassa ja kirkoissa.


      • Iiro Sahtivuo
        Takaisin kirkkoon kirjoitti:

        Riekkisen ja nykyisen suvaitsevaisemman arkkipiispan vuoksi liityn takaisin kirkkoon. Nykyään aletaan ev. lut. kirkossa suvaitsemaan enemmän vähemmistöjä. Mm. Yhteys -liike on erinomainen vastapaino fundamentalistisille voimille. Yhteysliike puolustaa ja edistää ihmisarvoista ja kristillistä tapaa suhtautua seksuaali- ja sukupuolivähemmistöryhmiin ja vastustaa seksuaali- ja sukupuolivähemmistön syrjintää yhteiskunnassa ja kirkoissa.

        Kristillinen tapa suhtautua seksuaalisiin vähemmistöihin on kautta historian ollut ankara vaino. Jotkut kirkonmiehet ovat tästä pakon tavasta pakon edessä valmiita tekemään myönnytyksiä. Ainoa seksuaalinen vähemmistö, joka nauttii kirkon sisällä ymmärrystä ja kunnioitusta ovat pedofiilit. Olet ilmeisesti joskus ollut järjissäsi, koska olet tajunnut erota kirkosta. Liittymispuheet taas kielivät henkisistä ongelmista. Nykyinen terveydenhuolto pystyy kuitenkin korjaamaan paljon sillä saralla. Ehdotan sinulle pikaista yhteydenottoa oman paikkakuntasi mielenterveystoimistoon. Tilanne on varmaankin vielä korjattavissa.

        Pikaisiin paranemisiin
        Terv. Iiro


      • ruamatttu
        Takaisin kirkkoon kirjoitti:

        Riekkisen ja nykyisen suvaitsevaisemman arkkipiispan vuoksi liityn takaisin kirkkoon. Nykyään aletaan ev. lut. kirkossa suvaitsemaan enemmän vähemmistöjä. Mm. Yhteys -liike on erinomainen vastapaino fundamentalistisille voimille. Yhteysliike puolustaa ja edistää ihmisarvoista ja kristillistä tapaa suhtautua seksuaali- ja sukupuolivähemmistöryhmiin ja vastustaa seksuaali- ja sukupuolivähemmistön syrjintää yhteiskunnassa ja kirkoissa.

        juu. Se on hieno kun ruamattu joutaa romukappaan.


      • Aamen ja

        aamen.


    • Arvot hukassa?

      Wille Riekkinen pärjäisi paremmin varmaan homoklubin johtajana.

    • Riekkinen on varmaan

      seurakuntansa arvoinen piispa.

      Mitä Jumala ja Jeesus hänestä ajattelevat tulee esille viimeistään tuomiolla, ja samoinhan on meidän kaikkien ihmisen laita. Riekkistä ei pelasta hänen asemansa kirkossa.

    • nepparinippeli

      Raamattu sanoo että, naiset vaietkoon seurakunnassa.

      Mutta kun meillä on nykyään niin sinisilmä-lökäpöksy miesjohtajisto niin kansankirkoissa kuin vapaissasuunnissakin, niin kahden naisen on välttämättä täytynyt nousta puolustamaan Raamatun linjaa homo/lesbo-asioissa.

      No onhan siellä muutama mieskin ollut Raamatun linjalla,
      mutta on hienoa kun Päivi Räsänen ja se Bisexualista elävään uskoon kääntynyt "Anni" Ovat nykyään saaneet haastaa nää, -voikonäitä enää miehiksi ees sanoa,- sinisilmälökäpöksyt edes ajattelemaan Raamatun kantaa.
      Vielä 50 60 ja 70-luvuilla oli seurakunnanjohtajat tosi miehiä.

      Aikaisemmin kun oli Soiniset Eeli Jokiset ja Urho Muromat kehissä kirkoissamme, niin ei tällainen ällö miesjohtajuus tullu kysymykseenkään.

      Täytys vähän ees tajuta hävetä.

      Miten nämä kirkkojemme johtajat näin vapisevat väkivaltahomojen edessä??

    • me

      Wille Riekkinen on ikävä kyllä harhautunut muslimipolulle suutelemaan kristittyjen vainoajia.

      • kdsorf9oe

        Wille Riekkinen on harhaoppinen Mohammedin palvoja. Hän on tarjoamassa muslimeille kirkon tiloja islamin uskonnon harjoittamiseen. Kuitenkaan hän ei sanallakaan ole puuttunut siihen, miten muslimit (esim. Egyptissä ja Irakissa) vainoavat ja jopa tappavat kristittyjä. Muslimien perseen nuolija, kuten muutkin poliittiset päättäjämme näyttävät olevan. Rähmällään islamin edessä. Myy itsensä ja uskonsa eikä puolusta omiaan. Kaikki on näköjään nykyisessä ylisuvaitsevaisessa maailmassa kaupan.


    • Aloittaja, älä viitsi häpäistä Santeri Alkion nimeä tällaisissa aloituksissa.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      87
      3492
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1614
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      5
      1402
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1246
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      47
      876
    6. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      852
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      832
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      800
    9. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      764
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      747
    Aihe