Ollaan jokunen vuosi sitten kokeiltu miehen kanssa peppuseksiä, ja silloin se sattui. Todennäköisesti oltiin turhan rajuja, tjtn.
Tiedän, että mies haluaisi peppuseksiä, ja oikeastaan itsekin haluaisin, mutta edelleen on mielessä kipu, ja siksi asia pelottaa.
Ollaan alettu asiasta puhumaan, ja miettimään.
Asiassa on muutama mutta. Ensinnäkin, sain vuosi sitten lapsen, ja synnytyksessä repesin aika pahoin myös peräsuolen puolelta. Mitään ongelmia tai kipuja minulla ei ole silti ollut.
Lisäksi olen raskaana. Onko vanhentunutta tietoa, ettei peppuseksiä pidä harrastaman raskaana ollessa?
Jos jollakulla olisi jotain sanottavaa/neuvottavaa/vinkkejä/rohkaisuja, niin otan ne ilolla vastaan.
Tiedän, että mies haluaisi peppuseksiä, ja oikeastaan itsekin haluaisin, mutta edelleen on mielessä kipu, ja siksi asia pelottaa.
Ollaan alettu asiasta puhumaan, ja miettimään.
Asiassa on muutama mutta. Ensinnäkin, sain vuosi sitten lapsen, ja synnytyksessä repesin aika pahoin myös peräsuolen puolelta. Mitään ongelmia tai kipuja minulla ei ole silti ollut.
Lisäksi olen raskaana. Onko vanhentunutta tietoa, ettei peppuseksiä pidä harrastaman raskaana ollessa?
Jos jollakulla olisi jotain sanottavaa/neuvottavaa/vinkkejä/rohkaisuja, niin otan ne ilolla vastaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei Tiikeri-Lilja : )!
Älä välitä noista asiattomuuksista -niitä tällä palstalla riittää..
Peppuseksi tosiaan vaatii malttia --etenkin jos aikaisemmat kokemukset on olleet hiukankaan kivuliaita.. rentoutuminen on silloin paljon vaikeampaa.
Pikkuhiljaa kokeilemalla -ensin ihan vaan peräaukkoa hyväilemällä ja reilusti liukkaria, kun työnnytään sulkijalihaksen tienoille -aluksi ihan vaan sormella. Kannattaa harjoitella tätä kohtaa.. mies voi rauhallisesti (pikkuhiljaa, jos vähänkään aristelet!) työntää ensin alkuun vain sormen peräaukkoon ja vain pitää sitä siinä --sinun tehtäväsi on RENTOUTUA.
Sulkijalihas reagoi kosketukseen ensin aina supistumalla, mutta ajan kanssa rentoutuu. Yleensä kipu tulee siitä, että ei malteta odottaa ja/ tai osata rentoutua. Joskus voi joutua odottelemaan pidempäänkin.. ja sitten tosiaan vaan odotellaan ja tarvittaessa otetaan hieman pakia..
Heti eka kerralla ei tarvitse hyökätä varsinaiseen anaaliyhdyntään varsinkin, jos aiemmat muistot kivusta kummittelevat.
Seksiliikkeistä (myös netin kautta) voi ostaa myös kätevän anaalitapin, jolla on hyvä harjoitella --siinä on siivekkeet, jotka estävät esineen luiskahtamisen sulkijalihaksen sisäpuolelle (tärkeä pointti kaikessa, mikä anaaliin työnnetään! -pois ei saa, kun leikkaussalissa..). Anaalitappi on asiaa varten oikein hyvin muotoiltu ja sillä on hyvä harjoitella sulkijalihaksen rentouttamista. Toki voi käyttää ihan vaan sormiakin.
Erityisen tärkeää on maltti, rauhallisuus, rentoutuminen ja liukaste jos peräsuolesi alueella on arpikudosta, joka ei jousta. Itse määräät tahdin ja miten haluat edetä.
Raskaudelle ei peppuseksistä ole sen kummempaa vaaraa, kun muustakaan seksistä.. Seksin/ orgasmin aikaansaamat hormonaaliset reaktiot kylläkin saattavat joskus laukaista synnytyksen -ja tätä konstia neuvotaankin joskus yliaikaisissa raskauksissa luonnonmukaisena hoitona.
Jos raskaus on kaikin puolin normaali, eikä keskenmenon vaaraa ole todettu, niin voitte huoletta harrastaa myös peppuseksiä -tietysti kehoasi kuunnelllen! Liian kova mekaaninen rynkytys etenkin raskauden alkuvaiheessa saattaa lisätä keskenmenon vaaraa -koskee siis mitä tahansa seksi- tai muuta rynkytystä, ei vain peppuseksiä.
Oleellinen asia peppuseksissä on hygienia. Peräsuolen bakteerit voivat emättimessä saada aikaan tulehduksellisen reaktion, jollei tästä asiasta huolehdita. Sääntönä siis aina on, että se, mikä on ollut peräsuolessa, sitä ei työnnetä enää emättimeen. Erityisen kätevänä apuna tässä toimii esim. peräsuoleen laitettuna naisten kondomi -tai miksei tavallinen miestenkin kondomi, joka sitten vain poistetaan, jos halutaan takaisin emättimeen. Naisten kondomi on kätevä, kun sen voi antaa olla paikallan peräsuolessa, eikä se haittaa tai häiritse kumpakaan osapuolta. Sama hygieniasääntö tulee siis muistaa myös sormien suhteen.
Tässä hieman makusteltavaa. Toivotan teille mukavia yhdessäolon hetkiä ja onnellista odotusta : )!
Semmosta asiaa olisin vielä kysellyt, siis noista anustapeista olisin halunnut tietää lisää. Onko niitä paljonkin erilaisia? Millainen on paras? Jos ja kun varmaan sellaisen hankimme, niin olisi kai hyvä tietää mihin kiinnittää huomiota tapin valinnassa...
Anustapin nimellä löytyy yleensä sellainen ihan perusmalli, joka on kärjestä kapeampi, eikä muutenkaan kovin paksu (eikä liian pitkä).
Oleellista on myös siivekkeet, jotka estää luiskahtamasta kokonaan sisälle.
Tavallisia dildoja/ hieromasauvoja ym. en suosittele ainakaan ensikäyttöön -ovat yleensä liian kookkaita ja suojaavat siivekkeet puuttuvat.
Ei se tappi miehestäkään pahalta tunnu... On saatavilla semmoisia malleja, jotka erityisesti stimuloivat miehen eturauhasta. Ai että se tuntuu hyvältä orgasmin tullessa kun peppu supistelee ja tappi hieroo herkästä kohdasta!
Joten kun menet ostoksille, ota molemmille oma! Ja liukkaria myös mukaan.
Raskaana olevan ei suositella harrastavan peppuseksiä, koska se voi aiheutaa lapselle erittäin vakavan sairauden. (jos harrastelet lisäksi ykköstä)
Kertoisitko mistä sairaudesta on kyse, ja myös jonkinmoisen lähteen tälle tiedolle.
vaimon ollessa raskaana kauan sitten sain idean että ei panna pilluun ollenkaan lopppuvaiheessa, kun oli joyain ongelmaa sillä sektorilla vaan pääsin panemaan suoraan haitariin, laskea mällit ineen missäpäin tahaan,metsässä,keittiössä,sängyssä,
vieläkin muistelen kaiholla asiaa.