Mä oon käyttäny ennen Flixotidea, mutta nyt lekuri vaihtoi sen Seretideen. Flixotiden 6o annosta maksaa (ilman erityiskorvausta) hieman yli 18 euroa, ja huolettaa opiskelijana mitä tuo Seretide tulee maksamaan. Kertokaa te jotka käytätte sitä!
Seretiden hinta?
Kalle
72937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
os. http://www.yliopistonapteekki.fi-osoitteesta sen hinta, siellä on laskuri joka laskee sinulle sen omavastuuosuuden.
myöskin se minkä vahvuinen lääkkeesi on, onko se diskus vai inhalaatiosumute.
kyllä huomattavasti enemmän kuin nyt käyttämässäsi.
tasan turhaa! Orionin astmalääkkeet, nuo kotimaiset ovat parhaita hinta-laatusuhteeltaan. Seretidessä saat avaavaa usein turhaan ja vieläpä suolaiseen hintaan.
Käytän seretideä (50/500) ja se maksaa korvattavuuksien jälkeen n. 24e/kk. Jos sinulla on todettu astma, pyydä lääkäriltä todistus (ns. B-todistus) jolla saat lääkkeelle ylimmän korvattavuuden. Saat todistuksen, kun olet käyttänyt lääkettä puoli vuotta ja tehnyt pef-mittauksia, joilla todistetaan että lääke tosiaan on tarpeellinen sinulle. Jos lääkemenot ovat suuret ja olet opiskelija, sosiaalitoimisto on velvollinen auttamaan (maksoivat mun lääkkeet koko opiskelun ajan).
kantsii hommata vakuutus! Itselläni ois tullu noi kaikki astmalääkkeet tosi kalliiks jos ei vakuutusta ois ollu!
Itse olen käyttänyt jo 6v Seretide 50/250. Omavastuu 25% jälkeen jää hinnaksi noin 19€.